Objevte krásy vyšívání aneb učíme se základní stehy

Objevte krásy vyšívání aneb učíme se základní stehy

Vyšívání bývalo v dobách našich babiček a prababiček velmi populární. Ženy u něj prakticky odpočívaly, a přitom tvořily dokonalé výrobky. Pokud vás šití baví a chtěli byste se naučit základní stehy, jste na správné stopě. Díky různým technikám vykouzlíte například úžasné výšivky na povlaky, nebo ubrusy.

Základní stehy nejsou nijak těžké a naučí se je skutečně každá slečna či dáma. Zcela jistě se vám budou hodit nejen při zdobném vyšívání, ale také například při šití děravých ponožek, nebo kalhot u vašich milých a rozverných ratolestí.

Vyšívání a základní stehy: Vezměme to od začátku aneb co všechno potřebujete

V první řadě potřebujete k vyšívání zcela logicky ostrou jehlu a také nit. Někdo doplní svou výbavu rovněž o brýle na čtení, aby se navlékání nitě nestalo nadlidským výkonem. Do šicí výbavy si pořiďte zcela určitě několik jehel různých velikostí. Budete je mít na výměnu, pokud by některá z nich ztratila na ostrosti. Aby byly vaše vyšité výtvory opravdu krásné a precizní, ostrou jehlu zkrátka potřebujete. Křížkové výšivky se pak provádí jehlami tupými. Co se týká samotných nití, zakupte si ideálně sadu nejrůznějších barev, které budete moct při vyšívání různých obrazců kombinovat. Všechny tyto potřebnosti seženete v jakékoliv galanterii nebo kutilském obchodu.

Čtěte také:

Jak ušít tašku na nákup? Návod nikdy nebyl snadnější

Vyšívání a základní stehy: Začínáme s tvořením

Pokud jste ve vyšívání úplný začátečník, nepouštějte se hned do složitých obrazců. Základní stehy se dobře naučíte na nepotřebném kousku bavlněné látky. Popřemýšlejte rovněž o koupi vyšívacího kruhu, díky němuž látku perfektně napnete a bude se vám lépe pracovat. Až budete mít vše přichystané, v jehle navlečenou nit a na spodu utvořený uzlík, můžete se pustit do práce. Představme si tedy základní přehled stehů, které zvládne každá žena:

  • Základní stehy a vyšívání v praxi – steh přední: jistě znáte, nebo jste minimálně slyšeli o stehu předním. Ten jednoduše provedete tak, že jehlu propichujete do látky směrem dolů a pak zase nahoru. Tím vám vznikne na povrchu přerušovaná linie. Stehy by měly být zhruba ve stejné vzdálenosti od sebe. Tuto techniku vyšívání můžete trénovat třeba u televize, je opravdu snadná.
  • Základní stehy a vyšívání v praxi – steh zadní: tento druh vyšívání je velmi pevný. Vyznačuje se tím, že linie je pravidelná a stehy na sebe plynule navazují. V podstatě začínáte jako u předního stehu, avšak s tím rozdílem, že jehla se vrací do původního vpichu z rubu látky.
  • Základní stehy a vyšívání v praxi – steh obšívací: používá se, jak již název napovídá, k obšívání okrajů látek. Není na něm nic složitého. Jehla míří z rubu látky a vede přes okraj na líc.
  • Základní stehy a vyšívání v praxi – steh řetízkový: je jedním z nejčastěji užívaných během vyšívání obrazců na látky. Zprvu se může zdát složitý, ale když ho potrénujete, budete v technice mistry. Jehlu vedete z rubu na líc, poté si nitku přidržíte na straně levým palcem a vpich směřujete opět do místa toho původního, jehlu vypíchnete kousek před prvním vpichem. Takto postup opakujete a vzniknou vám jakási očka.

Základní stehy nejsou složité. Stačí trénovat.

Vyšívání a základní stehy: Jak začít tvořit obrazce?

Výše uvedené základní stehy jsou jen zlomkem všech, které existují. Pokud vás však vyšívání natolik nadchne, můžete se dle instruktážních videí na YouTube naučit i další. Ostatně více toho člověk pochytí vizuálně. Až se budete cítit opravdu zdatnými ve stehování, můžete si vyhledat nejrůznější šablony k tvoření výšivek na internetu. Je jich zde skutečně požehnaně. Pak už je jen na vás, jakým druhem stehu látku vyplníte. Dokonce se naskýtají i kurzy vyšívání, kde svůj um v podstatě zdokonalíte. Ručně vyšívané dečky, povlaky, zástěry i ubrusy nakonec můžete dát blízkým jako originální dárek od srdce. Jak vás to jednou chytí, už se toho nepustíte. A hlavně, u vyšívání se perfektně zrelaxujete. Naše babičky věděly, proč se této ruční práci věnovaly.  

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.