Suché oči mohou potrápit především pracující na počítači. Jak s nimi zatočit pomocí babských rad?

Suché oči mohou potrápit především pracující na počítači. Jak s nimi zatočit pomocí babských rad?

Suché oči jsou ve společnosti čím dál častějším zdravotním problémem. Nepřispívá k tomu bohužel fakt, že lidé pracují hodiny před počítačem a během dne používají své chytré telefony. Moderní technologie v mnoha případech zjednodušují život, ovšem také mění přirozenou funkci oka, a to je mrkání a rovnoměrné rozprostření slzného filmu.

Není to však jen neustálé dívání se do počítače, co může způsobit suché oči. Někdy k tomuto stavu dochází i v souvislosti s přidruženým onemocněním, vlivem užívání konkrétních medikamentů anebo působením okolního prostředí (suchý vzduch, prach, cigaretový kouř a podobně). Pojďme si osvětlit, jaké babské rady mohou pomoci.

Suché oči a nejčastější příčiny

Nejprve si udělejme malou rekapitulaci a řekněme si, jaké faktory mohou suché oči způsobovat. Zde je jejich základní výčet:

Čtěte také:

Zbavit se alergie a kožních nemocí bez léků? Víme, jak na to!

  • Suché oči vlivem alergické reakce: alergenů je kolem nás požehnaně. Každý je ovšem citlivý na jiný podnět. Rozslzet vás může například prach, zvířecí srst, pyl a podobně. Slzy sice odcházejí ve velkém, ale slzný film se v oku nedostatečně rozprostírá, to tedy zůstává ve výsledku suché.

  • Suché oči v důsledku nemoci a užívané medikace: odborníci také tvrdí, že vysoušení očí může způsobit narušená funkce štítné žlázy anebo revmatoidní onemocnění. Existují rovněž léky, které mohou způsobit nekomfort v oku. Zařadit mezi ně můžeme antihistaminika (léky proti alergickým reakcím), antikoncepci či beta-blokátory.

  • Suché oči vlivem životního stylu a prostředí: také nemůžeme opomenout velmi častý faktor způsobující suché oko, což je dlouhodobé a časté sledování monitoru počítače. Jak již bylo uvedeno v úvodu, oči přirozeně kvůli tomu nemrkají a mají tendence se vysoušet. Svůj vliv má též pobyt v suchém anebo v zakouřeném prostředí. Vhodné je tedy zvlhčovat interiér a vyhýbat se prostorám, kde se cigaretový dým kumuluje.

  • Suché oči vlivem hormonální dysbalance: s vysoušením očí se mohou potýkat více než obvykle i dámy, které jsou gravidní anebo ty, které právě prochází klimakteriem.

Suché oči a příznaky s nimi spojené

Pokud vás trápí suché oči, jistě víte, jak se projevují. Příznaky jsou velmi nepříjemné až obtěžující. V mnoha případech se dostavuje pálení očí, svědění a někdy můžete pociťovat i tlak v oku (jako byste měli na sliznici cizí tělísko). Někteří lidé mají dokonce viditelně zarudlé oči, které jsou způsobené popraskanými žilkami. Alergici zase trpí nadměrným slzením, které ovšem oko nijak nezvláční.

Syndrom suchého oka pociťují nejčastěji lidé pracující dlouhé hodiny před počítačem. Nasnadě je používat umělé slzy.

Suché oči a řešení pomocí medikamentů z lékárny

Zjistili jste, že máte zřejmě suché oči anebo také odborně – syndrom suchého oka? Potom je nasnadě zapátrat po řešení. Taktéž je vhodné pro potvrzení diagnózy navštívit oční kliniku. Zde vám oční lékař provede vyšetření, které vaši tezi potvrdí či vyvrátí. Případně vám odborník na potíže předepíše konkrétní oční kapky. Ovšem zapátrat můžete vcelku dobře i sami. V lékárně jsou dostupné například „umělé slzy“, které oko důkladně hydratují. Ty ocení i lidé, kteří nosí kontaktní čočky. A pakliže si nevíte s výběrem rady, poraďte se s lékárníkem. Ten vám doporučí vhodný produkt.

Suché oči a babské rady, které mohou zmírnit obtíže

Na závěr si představme několik babských rad, díky kterým můžete suché oči o něco málo zklidnit. Mějte ale na paměti, že dlouhotrvající obtíže je dobré řešit s odborníkem na slovo vzatým, tedy „očařem“. Ten doporučí další léčbu.

  • Obklad čajovými sáčky: dopřáváte si po ránu neslazený černý čaj? Potom sáčky po louhování nevyhazujte, mírně je vymačkejte a pokládejte ještě vlažné na podrážděné a suché oči. Měly by zmírnit podráždění očí a celkově je zklidnit.

  • Teplé obklady: velmi jednoduchou metodou, jak zklidnit suché oči, je i aplikace obyčejných teplých obkladů (postačí namočit čistou bavlněnou žínku do teplé vody a přikládat na oči).

  • Kapky se světlíkem lékařským: samozřejmě bychom vám mohli doporučit domácí tinkturu ze světlíku lékařského, avšak bezpečnější budou hotové oční kapky na suché oči s obsahem této léčivé bylinky. Ty spolehlivě seženete téměř v jakékoliv lékárně a jsou zcela přírodní! Skvělý je například produkt od Dr. Popova.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.