Zarostlý nehet umí potrápit. Řešte jej co nejdříve a zkuste třeba i babské rady!

img

Zarostlý nehet vzniká mnohem častěji na prstech nohy nežli ruky. A dá se říct, že je to vskutku bolestivá záležitost. Dotyčný může mít problém obout se a chodit. Proto je nasnadě tento zdravotní neduh co nejdříve řešit. Primární je ovšem prevence. Nehty na nohách byste měli stříhat každopádně rovně.

Pokud vás trápí zarostlý nehet anebo začal zarůstat, můžete si s ním poradit v lehčích případech pomocí babských rad. Některé z nich vám nyní představíme. S návštěvou lékaře pak neváhejte v případě, že se bolesti zhoršují a kůže v okolí nehtu je značně zanícená.

Zarostlý nehet a jeho nejhlavnější příčiny

Jak již bylo uvedeno, zarostlý nehet může vzniknout nejčastěji v důsledku nesprávné pedikúry. Na nohách se totiž nehty musí střihat rovně. Jestliže je zastřihnete do obloučku, koledujete si o problém se zarůstáním. To ale není jediná příčina. Zarůstající nehet snadno způsobí i tlačící a nepohodlná obuv, nemoci jako je například diabetes anebo úraz. Svou roli mohou hrát i genetické dispozice, hormonální dysbalance a obezita či nadváha.

Čtěte také:

Máte problémy s nehty? Psychosomatika může přinést odpovědi

Zarostlý nehet a typické projevy

Všichni kdo zažili zarostlý nehet jistě ví, jak ukrutně bolí. V okolí prstu může taktéž docházet k výraznému zarudnutí a otokům. Nezřídka kdy provází tento zánětlivý proces hnisavý výtok, což je způsobenou narušením integrity kůže příslušným nehtem. Hrozí i riziko zavlečení infekce do ranky, proto není radno situaci podceňovat a nechat si zarostlý nehet ošetřit odborným lékařem.

Zarostlý nehet a jeho řešení klasickými léčebnými metodami

Je více než jasné, že zarostlý nehet je potřeba co nejdříve řešit. Jakmile začnete mít bolesti prstu v oblasti nehtu, ihned zasáhněte a připravte si například koupel s hypermanganem, který volně koupíte v jakékoliv lékárně. Také pamatujte na to, že při příští pedikúře stříhejte nehty skutečně rovně. Vážnější případy je pak nutné řešit s takzvaným podiatrem. Ten zpravidla nemocnému přilepí jakési rovnátko na zarůstající nehet. Jedná se obecně o plastové či kovové spony opatřené někdy i drátkem. Celkově se toto řešení nazývá ortonyxie. Ideální před nasazením tohoto rovnátka je, když si dotyčný dojde na důkladnou pedikúru. Pokud nic nezabírá, tak se přistupuje k chirurgickému zákroku spojenému se sejmutím nehtové ploténky.

Pokud si nechcete dělat se stříháním nehtů hlavu, navštivte pravidelně pedikérku.

Zarostlý nehet a babské rady, které jej mohou pomoci zhojit

V méně závažných případech se můžete zarostlý nehet pokusit vyléčit pomocí babských rad. Představíme vám některé z nich:

  • Jablečný ocet: má antibakteriální vlastnosti a zároveň pomůže změkčit kůži. Proto jej můžete přidávat i do koupelí nohou, pokud vás trápí zarostlý nehet. Stačí do lavoru s teplou vodou přidat hrnek jablečného octa a chodidla máčet zhruba čtvrt hodiny.

  • Plátek čerstvého citronu: ten přiložte na zarostlý nehet, omotejte obinadlem a nechte působit alespoň dvě až tři hodiny. Působí obdobně jako výše zmíněný jablečný ocet.

  • Sůl nad zlato: i solné koupele mohou na zarostlý nehet zabrat podle babských rad. Je nutné je aplikovat pravidelně jednou za den. Dopřávejte si je ovšem pouze v lehčích případech, kdy se nerozvinul v místě postižení prstu zánět ani nevznikla otevřená ranka.

Kromě uvedených metod lze použít ostatně i obyčejnou teplou koupel nohou. Tu si dopřávejte asi třikrát až čtyřikrát denně, může zmírnit bolesti, pakliže vás trápí zarostlý nehet. Účinek koupele pak umocní i sůl Epsom, která bude působit mírně analgeticky i protizánětlivě.

Zarostlý nehet nemusíte zažít, stačí dodržovat preventivní opatření

Již víte, jaké příčiny mohou způsobovat zarostlý nehet. Zaměřte se tedy na ty faktory, které můžete cíleně ovlivnit. Kupujte si pohodlnou a sedící obuv, v které budete mít dostatek prostoru pro prsty. Ty by neměly být natěsno u sebe. Jakmile vás boty na některých místech tlačí, nekupujte je. Rovněž buďte pečliví při domácí pedikúře a nehty stříhejte na nohách rovně. A v neposlední řadě pečujte i o kůži v okolí nehtů vhodnými hydratačními krémy. Jednou za čas je dokonce vhodné zajít si na odborně provedenou pedikúru, pakliže máte sklony k zarůstání nehtů.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.