Minerály v kostce: Může germanium skutečně posílit imunitní systém nebo je zdraví škodlivé?
Germanium patří mezi vzácné minerály. Jeho působení v lidském těle dosud však ještě není důkladně zmapováno. Přesto má jít o prvek, který údajně značně posiluje imunitní systém. Je to pravda nebo fáma léčitelů? V zemské kůře je germanium zastoupeno zhruba pěti miligramy na jeden kilogram horniny. Nejkoncentrovanější žíly jsou v Africe, především pak v Nambii.
Germanium se získává jako vedlejší produkt při těžbě hliníku a zinku. Využívá se zejména při výrobě polovodičů. Nutno však podotknout, že co se týče lidského těla, nepatří mezi minerály pro život nezbytné. Zároveň ani nepředstavuje žádnou hrozbu pro životní prostředí. Důležité je také uvést, že o tomto prvku víme sice dost, přesto však germanium stále není dokonale prozkoumáno.
Minerály: Germanium, Ge
Germanium získalo svůj název od objevitele tohoto prvku. Byl jím německý vědec Clemens Winkler. Germanium objevil v roce 1886 náhodou, izoloval jej ze stříbrné rudy. Germanium jej pojmenoval na počest své rodné země. Východní medicína, zejména tedy čínská a japonská, přisuzuje germaniu analgetické a okysličující účinky. Údajně má také germanium kladný vliv na produkci interferonu. Což je látka zodpovědná za odolnost organismu vůči virovým nákazám. Možná právě proto se některé minerály, a zejména právě germanium, hojně nabízí jako doplněk léčby při různých onemocněních (rakovina, chronická únava, vysoký tlak atd.). Důležité je však uvést, že účinky germania nejsou vědou doloženy a prokázány. Podle současné vědy může organická sloučenina germania zdraví spíše podlomit. Experti a lékaři tak varují před léčiteli, kteří jeho užívání doporučují. V zemích Evropské unie nesmí být germanium přidáváno do potravin. Ve většině zemí je pak zapovězeno jeho použití v doplňcích stravy. Neškodné je, podle odborníků, pouze homeopatikum rozředěné na potenci D4 a vyšší.
Léčivé houby: Hlíva ústřičná, Shitake, Reishi a další perly pro naše zdraví
Zelená rajčata nemusíte vyhazovat! V kuchyni je lze využít na skvělá jídla
Minerály: Germanium a jeho zdroje
Mezi nejznámější a nejběžnější zdroje patří česnek, cibule, fazole, rajčatová šťáva, ryby, žen-šen, reishi, ruj americká (Cotinus obovatus), kostival lékařský a aloe vera. Hovoříme však výhradně o stopovém množství tohoto prvku. Stopy germánia se ostatně vyskytují ve většině rostlinných i živočišných produktů. Zajímavé je také to, že mnoho rostlin umí germanium bez problémů vstřebat a koncentrují ho ve vlastních tkáních.
Minerály: Germanium a doporučená denní dávka
Ucelená hodnota, která by byla doporučovaná, se velice různí. I samotní odborníci se v tomto směru rozcházejí. Někteří doporučují pouze 0,2 miligramů za den, jiní dokonce až tři miligramy germania. To je však už hodnota, kterou není možné získat každý den z běžné stravy. Běžně denně však zkonzumujeme maximálně 0,1 miligramu germania. Čínská medicína doporučuje při nemoci dávky germania zvýšit – avšak přirozeně, potravou. Navrhuje doplňky stravy z říše hub, jako je například lesklokorka lesklá (reishi). Houba, kde se germanium vyskytuje ve formě organokovové sloučeniny (karboxyetylgermanium-seskvioxidu), která je označována jako Ge-132. Právě tato sloučenina vykazuje, podle čínské medicíny nejvíce pozitivních účinků na lidský organismus. Naopak „západní“ lékaři a odborníci před zbytečným příjmem germania varují a rozhodně jej nedoporučují.
Minerály: Germanium a jeho nedostatek
Pokud máme ve stravě velké množství bílkovin, postačí nám menší množství germania, naopak u vegetariánů a veganů je vhodné, aby se drželi spíše horní hranice doporučené denní dávky. Nedostatek prvku by teoreticky mohl způsobit zvýšenou náchylnost vůči degenerativním chorobám a rovněž urychluje stárnutí.
Minerály: Germanium a jeho nadbytek
Nadbytečný příjem germania nebyl ještě dosud důkladně prozkoumán. Avšak, podle expertů, má tendenci hromadit se různých orgánech a tkáních. Bude-li tedy jeho příjem dlouhodobě vyšší, mohou se objevit některé jeho nepříjemné až nebezpečné nežádoucí účinky. Mezi první známky předávkování, respektive otravy, patří nechutenství, ztráta hmotnosti, celkové vyčerpání a oslabení svalstva. Později mohou narušit i správnou funkci ledvin. V žádném případě nikdy neužívejte „doplňky stravy“, které germanium obsahují. Ostatně na našem trhu by se vůbec neměly vyskytovat.
Diskuse k článku
RE : Minerály v kostce: Může germanium skutečně posílit imunitní systém nebo je zdraví škodlivé?