Vitamíny podle abecedy: Jak může vitamín V podpořit naše duševní zdraví? A může nám pomoci i zhubnout? 

img

Vitamín V je vcelku unikátní. Hledáte-li prvek, který může napomoci lepšímu zdravotnímu stavu při Parkinsonově či Alzheimerově chorobě, pak jsou následující řádky určeny právě vám. Vitamín V toho však ale dokáže mnohem více.

Dá se říci, že za vitamín v pravém slova smyslu považován rozhodně není. Jde totiž o chemický název – nikotinamid adenin dinukleotid (NAD). Je tedy považován za člena rodiny B-komplex vitamínů. Zejména pak je možné přiřadit jej k niacinu, protože obsahuje nikotinamid. Ve skutečnosti jde však o NAD koenzym, který se nachází v každé buňce těla

Vitamín V a jeho funkce v lidském těle

Důležitou a nenahraditelnou roli hraje ve výrobě veškeré energie. A má na starosti i reakce, které udržují život všech buněk v těle. Zvýšená koncentrace tohoto vitamínu V v orgamismu způsobuje zvýšení syntézy životně důležitých neurotransmiterů v mozkové tkáni. V těle dokáže nikotinamid adenin dinukleotid vytvořit aminokyseliny tryptofan a asparatate.

Čtěte také:

Přírodní antidepresiva zklidní tělo i mysl

Alzheimerova choroba

Připravte si bylinkové máslo na ryby, maso i bagety. Stačí vám jen 20 minut!

Vitamín V a jeho přírodní zdroje

Vitamín V jako takový – tedy nikotinamid-adenin-dinukleotid je primárně přítomen v různých potravinách, zejména pak v libovém mase. Bohatě je zastoupen tedy v drůbežím mase a rovněž i v rybách. Dále se pak hojně vyskytuje také v droždí. Doporučená denní dávka vitamínu V není stanovena, ale bez obav je možné denně požít až 5 mg. Toto množství je považováno za bezpečné.

Vitamín V a jeho nedostatek či přebytek

U vitamínu V dochází k nedostatku výhradně v případě, že nám schází vitamíny skupiny B. Nicméně však nejsou známy a nebyly popsány žádné případy, kdy by nedostatek právě vitamínu V měl za následek větší zdravotní komplikace. Je to dáno i tím, že naše tělo si jej umí samo vytvořit. Tedy nedostatek nebývá obvyklý. Stejně tak ani přebytek, jelikož neexistuje žádný známý údaj ohledně toxicity z nadměrného příjmu vitamínu V.

Vitamín V se hojně nachází i v droždí

Co všechno vitamín V umí:

  • Používá se u pacientů trpících Parkinsonovou chorobou – zde zlepšuje svalovou ztuhlost a slabost, pomáhá jim být více aktivní,
  • pomáhá pacientům s chronickým únavovým syndromem,
  • zlepšuje zdravotní stav při Alzheimerově chorobě,
  • může odbourávat deprese a dokonce je i dlouhodobě léčit,
  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi,
  • podílí se na produkci „hormonu štěstí“ – dopaminu,
  • je schopen zrychlovat metabolismus, takže pomáhá účinně hubnout,
  • zvyšuje výkon u sportovců a fyzicky aktivních jedinců.


Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.