Vitamíny podle abecedy: Proč je vitamín E nazýván jako “vitamín mládí”?
Vitamín E patří do skupiny látek, kterým se říká tokoferoly a řadí se mezi nejsilnější přírodní antioxidanty. Mezi lidmi se o něm toho ví poměrně málo, přitom nám může pomoci při mnoha zdravotních obtížích. Vitamín E bývá někdy také nazýván právě jako „vitamín mládí“.
Vitamín E patří společně s vitamíny A, D a K mezi vitamíny rozpustné v tucích. Na rozdíl od svých kolegů z této skupiny si však s sebou nese při vysokých dávkách vyšší riziko předávkování. Pokud se jej tedy rozhodneme tělu dodávat uměle, měli bychom být obezřetní v dávkování. Rozhodně neplatí, že čím více ho přijmeme, tím budeme zdravější.
Vitamín E: Působení na lidské tělo
Největší předností vitamínu E je boj proti civilizačním onemocněním. Je nejen prevencí, ale rozhodně i cenným podpůrným prostředkem při rakovině nebo ateroskleróze. Co se pak týče srdce a cév, může zde být velkým pomocníkem. Neutralizuje totiž volné radikály, které oxidují LDL (tedy ten „špatný“) cholesterol a krevní tuky. Zároveň s tím však zvyšuje hladinu HDL („dobrého“ či „hodného“) cholesterolu. Navíc pak ještě zabraňuje srážení krevních destiček a vytváření trombů. Pomáhá obnovit normální srdeční rytmus a je skvělou prevencí proti infarktu.
Mandlový olej pro krásu, zdraví a vitalitu. Používala ho i Kleopatra
Konopný olej z technického konopí obsahuje zázračný vitamín E - lék na pokožku i vlasy
Kysané zelí jako bohatý zdroj vitamínů v zimě. Připravte recepty se zelím a posilte si imunitu!
Vitamín E: Proč je vhodný pro ženy?
Vitamín E by v lékárničce měly mít hlavně ženy. Těm pomáhá nejen při premenstruačním syndromu, ale i při samotných poruchách menstruačního cyklu. Je také velmi často využíván při různých gynekologických potížích, neplodnosti či opakovaných potratech. Co se těhotenství a porodu týče, zde hraje poměrně velkou roli – pečuje o to, aby nedošlo k předčasnému porodu a aby novorozenec neměl nízkou porodní hmotnost. Je ochranou před preeklampsií, tedy nebezpečným zvýšením krevního tlaku v posledním trimestru. Vitamín E dokonce může pomoci léčit vleklé vaginální mykózy. Pokud jsou opakované, pak může účinkovat jako záštita před jejich recidivou. Dále je tento vitamín prevencí proti rakovině prsu i vaječníků. Někteří lékaři jej úspěšně zařazují jako doplněk stravy při problémech v menopauze.
Vitamín E jako spása pro jizvy a ekzémy
Tím ale zdaleka výčet pozitivních účinků vitamínu E nekončí. Tento tokoferol zvyšuje dále detoxikační schopnost jater, ty pak díky němu lépe odbourávají škodliviny. Pomáhá při revmatologických poruchách i potížích s tlustým střevem. Do svého života by jej pak měli zařadit všichni, kteří trpí nejrůznějšími kožními chorobami. Jde sice o léčbu zdlouhavější, přesto vědecké důkazy jednoznačně potvrdily účinnost vitamínu E při seboroické dermatitidě, vřídcích nejrůznějšího původu i u ekzémů. V létě je pak vitamín E cennou ochranou proti slunci, respektive spálení kůže z nadměrného slunění. V neposlední řadě je pak vitamín E i skvělým pomocníkem při hojení jizev. Pečuje o to, aby se postižené místo rychle hojilo a jizva je díky němu rychleji zhojená.
Vitamín E a jeho doporučená denní dávka
Pokud je třeba doplnit vyšší množství vitamínu E, budeme muset sáhnout po potravním doplňku. Avšak zacházejte s ním velice opatrně a dodržujte doporučené denní dávkování. Pro ženy je uváděna doporučená denní dávka 8 mg vitamínu E, muži 10 mg. Děti pak dle věku od 3 do 7 mg.
Vitamín E a jeho přírodní zdroje
Nicméně do stravy v jeho přirozené formě bychom jej měli zařazovat pravidelně. Bezkonkurenčně nejvíce tohoto vitamínu najdeme v pšeničných klíčcích a semínkách všeho druhu. Nechybí také v olejích. Ideálně pochopitelně používáme ty za studena lisované. Velké množství vitamínu E se ukrývá také v ořeších a semínkách, také v kvalitním celozrnném pečivu, avokádu, špenátu či paprikách nebo sóje. Vitamín E obsahují i játra, vejce a máslo. Dobrou zprávou je i to, že se vitamín E neničí tepelnou úpravou.
Vitamín E a jeho nedostatek
Nedostatek se projevuje zejména poruchami vstřebávání z trávicího traktu (chronická steatorea, cystická fibróza apod.). Poznáme jej však také podle velké únavy či drobných nervových poruch. Ve výjimečných případech může dojít i k anémii. Mezi příznaky, které značí jeho nedostatek, patří i poruchy zraku, suchá pokožka, neplodnost (poruchy funkce vaječníků, u mužů varlat), špatné hojení ran, onemocnění srdce a dokonce i stařecké skvrny.
Vitamín E a jeho nadbytek
Předávkování se u vitamínu E může projevit bolestmi hlavy, nechutenstvím, kožními problémy, nevolností či průjmem.
Diskuse k článku
RE : Vitamíny podle abecedy: Proč je vitamín E nazýván jako “vitamín mládí”?