Vitamin D není jen o slunci. Proč ho mít dostatek?
Vitamin D patří mezi vitaminy, které si naše tělo umí vyrobit, a to chemickou reakcí v kůži, na níž dopadne UVB záření ze slunce. Podle odborníků se vitamin D podílí na více než dvě stě chemických reakcích v těle. Jeho nedostatek je nejčastěji spojován se zvýšeným rizikem vzniku kardiovaskulárních i onkologických potíží, hraje významnou roli při poruchách imunity a patří mezi zásadní faktory, jež zvyšují riziko pádu a zlomenin u starších osob. Jeho přítomnost v těle je tedy velmi žádaná. Jak vitamin D získat? Je sluneční zdroj dostatečný?
Vitamin D: Co všechno umí?
Vitamin D je vitamin rozpustný v tucích. V našem organismu se mu připisuje řada důležitých funkcí. Zkusme si vyjmenovat „jen“ některé zásadní, neboť jeho působení je opravdu široké a nové souvislosti jsou stále předmětem vědeckého zkoumání. Co všechno umí vitamin D?
- Přispívá ke správné funkci imunitního systému. Vitamin D3 spolu s vitaminem K2 se doporučuje i v obdobích zvýšeného výskytu infekčních onemocnění, neboť přispívá k efektivní obranyschopnosti člověka.
- Zejména u dětí je užíván jako podpora správného růstu kostí, svalů a šlach.
- Optimální hladina vitaminu D může přispět ke snížení zánětů v těle. Vědecké studie totiž naznačují souvislosti s nedostatkem vitaminu D a řadou zánětlivých onemocnění.
- Podstatný pro svalové funkce.
- Snižuje riziko celkové tělesné nestability. Snižuje rizika pádů starších lidí.
- Vitamin D spolu s vápníkem je používán jako součást základní léčby i prevence osteoporózy (řídnutí kostí). Právě vitamin D „pomáhá“ vápníku se usadit v kostech nikoli v měkkých tkáních.
- Podporuje optimální funkci nervového systému. U lidí s depresemi byl zjištěn výrazný nedostatek právě vitaminu D.
- Hraje roli ve fungování kardiovaskulárního systému. Řada studií se zabývá jeho vlivem na zdraví srdce a cév (jeho nedostatek je spojován s kalcifikací cév a tepen, vyšší hladinou krevního tlaku či zvýšení rizik mrtvice a infarktu).
- Nedostatek vitaminu D je zjištěn i u civilizační choroby diabetes II. typu.
- Je součástí procesů, jež zodpovídají za celkovou vitalitu organismu.
Vitamin D: Jenom slunce nestačí
Mezi hlavní zdroje vitaminu D patří sluneční UV záření. Zatímco v letních měsících plných slunce máme poměrně vysokou šanci vyrobit si optimální hladinu vitaminu D sami, během sychravých podzimních dní nebo krátkých potemnělých zimních dní už je sluneční zdroj nedostatečným zbožím. Bohužel i v létě však záleží, kde a kdy se nacházíme, co máme za oblečení, případně, v jakém stavu je naše pleť nebo jakým způsobem jsme ji ošetřili. Navíc náš způsob života neumožňuje dostatečný pobyt venku a slunění, takže si zpravidla nedokážeme vytvořit dostatečné zásoby vitaminu D. Podle řady odborníků až 60 % populace trpí nedostatkem vitaminu D, přičemž polovina z nich je na skutečně nízké hladině. Doporučená dávka pro zdravého dospělého je 15–20 ug/osobu a den. Je třeba hledat i jiné zdroje.
Vitamin D v našem jídelníčku
Dalším zdrojem vitaminu D jsou potraviny. Samozřejmě opět záleží na konkrétní situaci daného člověka a jeho zdravotním stavu, avšak pro doplnění vitaminu D byste měli zařadit zejména vejce (žloutky), mléko, tvaroh, máslo, sladkovodní ryby (kapr), tučné mořské ryby (treska, tuňák, sardinka, losos…), marinované ryby (např. zavináče) a další rybí produkty (uzená makrela, rybí salát…). Je třeba upozornit, že právě tučné mořské ryby tvoří až 50 % zdrojů vitaminu D. Vitamin D je totiž obsažen v tuku, nikoli ve svalovině! Dalšími potenciálními zdroji vitaminu D mohou být i houby sušené na slunci, případně asijské houby jako shitake, anebo kvasnice.
Důležitost vitaminu D si uvědomuje i řada zdravotních organizací, proto se přistupuje i k tzv. fotifikaci potravin, kdy je do nich přidává právě vitamin D. Zde však pozor i na další složení konkrétní potraviny, např. ovesné vločky mohou obsahovat nadmíru cukru. Neméně důležitou variantou k dosažení optimální hladiny vitaminu D jsou i kvalitní doplňky stravy.
Autor článku: Markéta Palatin
Diskuse k článku
Jana