Stará domovní znamení napovídala, kdo je majitel nemovitosti a jaké je jeho řemeslo
Stará domovní znamení můžeme vidět v mnoha českých městech i dnes. Označovaly se jimi vchody či fasády domů. Měla usnadnit orientaci v neznámém prostoru a zpravidla předávala informaci o tom, jaké řemeslo je pánu domu vlastní. V současnosti jsou domovní znamení jakýmsi estetickým a historickým pozůstatkem doby minulé.
V dnešní uspěchané době si málokdo povšimne, jaká fascinující stará domovní znamení nám na domech po předcích zůstala. I moderní člověk z nich dokáže „vyčíst“, co asi představovala. Označovala obvykle řemesla typu pekař, řezník, sladovník, tesař, krejčí a další.
Stará domovní znamení a historie s nimi spojená
Když nahlédneme na stará domovní znamení z hlediska historického, můžeme říct, že se používala skutečně dlouhý čas, a to nejen v zemi české. Existují důkazy, že i ve starověkém Egyptě něco podobného bývalo. Ovšem v našich končinách začala ztrácet na významu v momentu, kdy Marie Terezie v roce 1770 zavedla označování domů pomocí čísel popisných. I přesto všechno některá domovní znamení zůstala zachována do dnešních dob a moderní člověk může při procházkách velkých měst hádat, jaké bylo zrovna řemeslo majitele domu. Nejvíce takových skvostů můžete najít například v hlavním městě Praze.
Stará domovní znamení a jejich výroba
Nyní si povězme, jak se vlastně stará domovní znamení vyráběla a jakou podobu nejčastěji dostávala. Nejvíce využívaným materiálem k výrobě fascinujících výtvorů na domech bylo dřevo, pak také kámen, železo, štuk anebo zvonovina. Co se týká samotných námětů, nebyla to pouze řemesla pánů domů, která jim vévodila. Velice frekventovanou tématikou byla i ta náboženská (andělé, Bohové, planety a podobně). Avšak k vidění jsou dodnes i domovní znamení ve tvaru rostlin, živočichů a pracovních pomůcek.
Stará domovní znamení v Praze
Když se řekne – stará domovní znamení, nemůžeme opomenout hlavní město Prahu. Zde totiž natrefíte na skutečné skvosty v tomto ohledu. Vyjmenujme si některá z nich, jež napovídala, jaké je řemeslo daného majitele:
-
Stará domovní znamení v Praze/U Zlatých nůžek: pakliže zavítáte na pražskou Kampu (pod Karlův most), můžete zde objevit dům, kterému se dříve neřeklo jinak než U Zlatých nůžek. Domovní znamení zde údajně vzniklo již v roce 1568 a symbolizovalo řemeslo zvané krejčí. I dnes jej lze obdivovat, stačí jen pozvednout hlavu vzhůru a bedlivě pozorovat.
-
Stará domovní znamení v Praze/U Zlatého kola: až půjdete příště na procházku slavnou „Nerudovkou“ (Nerudovou ulicí), zkuste si všimnout vyobrazení zlatého kola, které dříve hovořilo o tom, že zde sídlil kolář. To bylo řemeslo více než důležité. Tito pánové vyráběli kola na trakaře, kočáry a podobně. V dnešní době zde spatříte hotel. Ostatně Nerudova ulice je plná dalších fascinujících domovních znamení, pozorujte a nechte se jimi unést!
-
Stará domovní znamení v Praze/U Pěti korun: dům zdobený pěti štukovými korunami najdete v Melantrichově ulici v Praze. Toto domovní znamení symbolizovalo majitele, kterým byl kupec, kramář i bankéř jménem Petr Nerhof.
-
Stará domovní znamení v Praze/Dům U Bílého preclíku: jestliže se vydáte do Kostela Panny Marie Vítězné s Pražským Jezulátkem, zcela určitě si všimněte protějšího domu, na jehož fasádě je dodnes vyobrazen preclík. Ten byl zcela logicky symbolem řemesla zvaného pekař.
Stará domovní znamení jinde v Česku
Nejen Praha může nabídnout úžasná stará domovní znamení, která v sobě nesla především řemeslo majitele domu. Ovšem natrefit můžete i na velice zvláštní výjevy, u kterých se dodnes neví, co představovaly. Pojďme si tedy vyjmenovat další zajímavá zákoutí v Čechách. Například v historickém centru Olomouce lze vidět Dům U Zlatého jelena, který byl zřejmě pojmenován podle někdejšího majitele Tomáše Hirsche, jehož příjmení znamená v němčině jelen. V Brně jsou pak populární tato domovní znamení: Tři kohouti, Červený rak, Zlatá kotva anebo Tři mouřeníni. Své „značky“ mají i domy v Plzni. Patří mezi ně například Koníček, Kohout, Páv, Půllitr, Bílý jednorožec či Amorek. Tento výčet ale není zdaleka jediný. V tuzemsku je i celá řada jiných dech beroucích míst, kde na stará domovní znamení můžete narazit. Stačí jen zapátrat...
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Stará domovní znamení napovídala, kdo je majitel nemovitosti a jaké je jeho řemeslo