Drhání se stává opět hitem! Vyrobit díky němu můžete krásné macramé závěsy

Drhání se stává opět hitem! Vyrobit díky němu můžete krásné macramé závěsy

Drhání bylo velmi oblíbené již před desítkami let. Ženy prostřednictvím něj tvořily krásné dečky, závěsy, nebo ozdoby do domácnosti. Jedná se vlastně o vyvazování uzlíků. U této činnosti si můžete být jistí, že se dokonale zrelaxujete a zapomenete na starosti všedních dní. Drhání neboli macramé je vhodné kromě jiného i pro ty jedince, kteří se léčí s artritidou. Prsty na rukou při něm efektivně zrehabilitujete.

Protože je drhání velmi jednoduchá ruční práce, nepotřebujete k ní nějaké extra zkušenosti. Zkrátka si jen pořídíte klubíčko provázku a začnete tvořit uzlíky. Na internetu je mnoho instruktážních videí, díky kterým se naučíte i složitější uzly, jako je třeba ten kroužkovací, či řetízkový. Ovšem vystačíte si i s tím obyčejným.

Drhání a jeho historie

Španělské slovo macramé (česky drhání) je odvozené z arabského „migramah“ a znamená v překladu něco jako mřížoví anebo ozdobný okraj. Tato specifická ruční práce se začala vyvíjet kolem 13. století díky arabským tkalcům. Když jejich území dobyli Španělé, dovezli toto řemeslo i do své země, odkud se začalo šířit i do Itálie, Francie, nebo třeba Anglie. Drhání se však ujalo později i mezi námořníky na celém světě, zejména pak v Číně a Americe. Z provázků muži při dlouhých plavbách tvořili houpací sítě, či opasky. Své oblíbence si ostatně získalo macramé i ve viktoriánské době (19. století). K vidění bylo hlavně ve formě ozdobných šátků, ověsů, nebo při stolování (ubrusy, prostírání a podobně). Později uzlované výrobky vyšly z módy. Jejich čas ale znova nadešel v sedmdesátých letech minulého století. Nyní, s moderní dobou můžeme říct, že drhání přichází opět na scénu v plné síle. Zájemců o toto řemeslo je více než dost.

Čtěte také:

Batikování přírodními zdroji: Jaké rostliny a koření použít na barvení látek?

Drhání v současné době

Lidé se i v jednadvacátém století v macramé neboli drhání našli. Zruční jedinci díky němu vyrábí nejen krásné závěsy do oken, držáky na květiny, dekorace na zeď, ale třeba i síťované nákupní tašky, kabelky, sváteční dečky, lapače snů a šperky ozvláštněné korálky i drahými kamínky. Ti, co mají skutečně ruční práce v krvi a dostatek času, mohou vyrobit i velmi originální uzlíkový nábytek. Takové zdobné sezení do křesílek bude obdivovat kdokoliv vás navštíví. Mezi populární materiály k uzlování patří především bavlněné motouzy, lněné provázky, juta, kůže či obyčejná příze.

Macramé závěs

Drhání v praxi: Vyrobte si něžné macramé závěsy na zeď

Milujete romantický boho styl? Potom musíte určitě vyzkoušet tvoření macramé závěsu na zeď. Není na tom nic složitého. Na výrobu potřebujete zejména bambusovou tyč nebo dostatečně dlouhý kus větve stromu (vypadá lépe). Na ten začnete vázat jednoduchou smyčkou na půl přeložené a stejně dlouhé provázky (cca 1 a ½ m) v počtu 14 kusů, ty budou tvořit prostřední část závěsu. Dále si na větev navažte po stranách tři a tři zdvojené provázky o délce cca 2 metry. Nakonec se můžete pustit do uzlování podle toho, jaké vzory chcete vytvořit. Na YouTube natrefíte na mnoho instruktážních videí, které vám pomohou s praktickým postupem. Samozřejmě lze dekorativní závěs vytvořit z libovolného počtu provázků. Je to jen na vaší fantazii. Až vytvoříte svůj první výrobek, věřte, že se do drhání zamilujete.

Drhání v praxi: Výběr vhodného motouzu a již upletené macramé závěsy k dostání na trhu

Na trhu je k dostání celá řada motouzů na drhání. Buď si můžete zakoupit speciální macramé pletací přízi, nebo si zvolte i mezi silnějšími konopnými či vlněnými šnůrami. Provázky se prodávají v nejrůznějších odstínech a jejich cenová relace se dle typu materiálu pohybuje od 50 korun do 400 až 500 korun. Méně zdatní jedinci nakonec mohou vsadit i na již upletené macramé závěsy, které rovněž nejsou nikterak drahé. Za ty nejmenší a nejjednodušší zaplatíte kolem pětistovky. Ty složitější a objemnější pak stojí řádově i několik tisíc korun.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.