Hojení ran bude účinné a rychlé s těmito dary přírody

img

Hojení ran se v jednadvacátém století dostalo na excelentní úroveň. Hojící procesy jsou díky moderním postupům i produktům efektivnější a také rychlejší. Mnoho lidí však v tomto ohledu nezapomíná na lidové léčitelství a babské rady. Příroda nám totiž přináší nevyčerpatelné množnosti, jak pomoci zhojit oděrky, ranky, rány či jizvy.

Přirozený proces hojení ran lze podpořit nejrůznějšími bylinkami. Zcela jistě jste si někdy opatřili například mast z měsíčku lékařského, která je na hojení jizev, nebo oděrek velmi účinná. Inspirujte se těmito čistě přírodními metodami, které vás vlastně nebudou stát nic víc než jen trochu toho času.

Hojení ran pomocí jitrocele

Jitrocel kopinatý je doslova zázrakem přírody. Jeho účinky na lidské tělo jsou širokospektré. Nejen, že si z něj vyrobíte chutný a léčivý sirup na kašel, ale efektivní je s ním i hojení ran. Pokud tedy zaznamenáte výskyt této rostlinky na své zahrádce, můžete vlastně zajásat. A jak tedy použít samotný jitrocel k podpoření hojících procesů? Je to velice jednoduché. Drobné řezné ranky, menší popáleniny, nebo podlitiny kryjte důkladně omytými jitrocelovými listy, které předtím promnete v ruce či naklepete (aby se uvolnila šťáva). Lístky přichytíte například obinadlem a za několik hodin vyměníte za jiné. Rány se brzy zacelí.

Čtěte také:

Minerály v kostce: Mangan by měl napomáhat rychlejšímu hojení

Hojení ran pomocí jetele

Jetel nebývá příliš oblíbený mezi zahrádkáři. Vlastně je považovaný z větší části za plevel. Přitom má mnoho léčivých vlastností. Kromě toho, že dokáže posílit imunitní systém, pomůže urychlit rekonvalescenci při nachlazení, kašli či jiných respiračních nemocech. Také je perfektním detoxikantem. K hojení ran je ideální. Zkuste si připravit mast tímto způsobem: natrhejte si na zahradě čerstvý jetel a ten nechte ležet při pokojové teplotě asi 24 hodin. Poté vložte zavadlé rostliny do skleněné mísy a přelijte olivovým olejem. Tuto směs musíte zahřát po dobu několika minut ve vodní lázni. Jetel v oleji ponechte zchladnout, přeceďte, a nakonec ještě přidejte do výluhu včelí vosk. Vzniklou mast přeneste do uzavíratelných misek a uchovávejte v chladu. Aplikujte dle potřeby na oděrky, jizvy, či drobné ranky.

Hojení ran podpoří i měsíček lékařský.

Hojení ran a další babské rady

K hojení ran se před lety nepoužíval jen jitrocel a jetel. Existuje celá řada dalších babských rad, které mohou pomoci. Inspirujte se jednou z nich:

  • Odvar z přesličky: i přeslička rolní dokáže s rankami a odřeninami zázraky. Připravte si odvar z půl litru vody a sto gramů čerstvé rostliny. Doba varu se odhaduje na patnáct až dvacet minut. Až voda zchladne, opláchněte pomocí ní poraněné místo na těle a přiložte gázu namočenou v léčivé tekutině. Obvažte obinadlem a nechte několik hodin působit.
  • Oblíbený aromatický heřmánek: k hojení ran a zklidnění pokožky se od pradávna používal i heřmánkový odvar. Ten si připravíte snadno z asi čtvrt litru vody a 13 gramů sušené bylinky. Po zchladnutí rány omyjete. Hodit se bude odvar i na obklady.
  • Obklady z komonice lékařské: tato protizánětlivá rostlinka není příliš známá, avšak zkušení bylinkáři ji určitě mají ve svém hledáčku. Hojení ran podpoříte odvarem z jedné lžíce sušené komonice a čtvrt litru vody. Po zchladnutí namočíte do roztoku gázu, tu přiložíte na ránu a obvážete obinadlem.
  • Čerstvá šťáva z šalvěje: tu si připravíte tak, že několik čerstvých lístků šalvěje lékařské vymačkáte v elektrickém odšťavňovači. Tekutinu je možné ještě doplnit o malé množství medu, který hojení ran také urychluje. Tento roztok použijte k obkladům na inkriminovaná místa.
  • Olej z měsíčku lékařského: na závěr zde máme onen blahodárný měsíček lékařský, který je při hojení ran velice populární. Připravit si můžete doma léčivý olej. Natrhejte si několik čerstvých kvítků měsíčku, vložte je do čisté a suché sklenice, přelijte extra panenským olivovým olejem (rostlina musí být zcela ponořena), důkladně zavíčkujte a nechte při pokojové teplotě stát na slunném místě po dobu 3 týdnů. Po scezení uchovávejte olej na chladnějším místě a použijte dle potřeby na podporu hojení ranek, jizev či podlitin. Skvělá bude olejová směs i na popraskané rty a suchou pokožku rukou a nohou.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.