Skořice v pěti voňavých kořenících směsích aneb Dodejte svým pokrmům nádech exotiky
Aromatická skořice je velice často spjata se sladkými jídly, skvěle se však uplatní i při vaření slaných pokrmů. V kombinaci s dalšími druhy koření či bylinkami se tak stává doslova „tajnou“ ingrediencí, která může dodat masovým či zeleninovým jídlům jedinečný exotický nádech. Pojďte se s námi inspirovat pěti praktickými kořenícími směsmi a recepty, díky nimž oživíte svůj jídelníček.
Připravili jsme pro vás nejen pět voňavých kořenících směsí, ale také několik zajímavých informací, díky nimž se například dozvíte, jak se skořice používala ve staročeské kuchyni, jaké má účinky na tělo a na závěr si doplníte vědomosti o několik pozoruhodných faktů.
Skořice ve staročeské kuchyni
Ve staročeské kuchyni hrála skořice důležitou roli jak ve sladkých, tak slaných pokrmech. Byla základem tradičních receptů, které dnes pokládáme za typicky české. Využívala se například v omáčkách – především v té rajské, v níž spolu se zeleninou a bylinkami dodávala specifickou chuť. Skořice se přidávala také do guláše či ke zvěřině, kde se kombinovala s pepřem, bobkovým listem a dalšími aromatickými kořeními. Pro své sladké a teplé aroma byla také součástí tradičních zavařenin, například kompotů z jablek nebo hrušek - ty se v domácnostech často připravovaly na zimu. Bez skořice si ovšem hospodyňky nedokázaly představit ani jablečný závin, buchty či typické těsto na perníčky.
Objevte blahodárné účinky skořice
Skořice je nejen perfektním kořením k dochucování pokrmů, ale také blahodárným „přírodním léčitelem“. Díky obsahu antioxidantů pomáhá chránit organismus před volnými radikály a má také protizánětlivé účinky. Dále pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi (je tedy vhodná zejména pro diabetiky) a snižuje cholesterol. Známá je krom jiného svými antibakteriálními a antimikrobiálními vlastnostmi – tedy skvěle podpoří imunitní systém.
Inspirujte se pěti recepty na kořenící směsi s mletou skořicí
Nyní přistupme k výčtu receptů na aromatické kořenící směsi se skořicí, které v kuchyni široce uplatníte:
1. Staročeská masová směs
Na staročeskou masovou směs budete potřebovat tyto ingredience:
- 1 lžička mleté skořice
- 1/2 lžičky mletého nového koření
- 2 bobkové listy (lze použít i mleté koření)
- 1 lžička mletého černého pepře
- 1/2 lžičky mletého sušeného zázvoru
- 1/4 lžičky mletého muškátového květu
- 1 lžička mletého kmínu
- 1 lžička mleté sušené majoránky
RECEPT: Bobkové listy pomelte a smíchejte s mletou skořicí a ostatními ingrediencemi. Směs uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě na suchém a temném místě. Využít koření můžete zejména k přípravě dušeného hovězího masa a zvěřiny.
2. Skořicová směs na pečené maso
Na skořicovou směs budete potřebovat tyto ingredience:
- 1 lžička mleté skořice
- 1/2 lžičky mletého černého pepře
- 1 lžička celého koriandru
- 1 lžička celého kmínu
- 1/2 lžičky sušeného tymiánu
- 2 bobkové listy
RECEPT: Koriandr, kmín a tymián lehce opražte na suché pánvi, aby se rozvinula vůně koření, a pak tyto ingredience smíchejte s mletou skořicí, drceným bobkovým listem a pepřem. Koření přesypte do uzavíratelné nádoby a uchovávejte v chladu, temnu a suchu. Směs je ideální na přípravu pečeného vepřového anebo kuřecího masa.
3. Směs na perník a maso
Na tradiční perníkové koření, které lze využít i při přípravě masových jídel, budete potřebovat tyto ingredience:
- 1 lžička mleté skořice
- 1/2 lžičky mletého zázvoru
- 1/2 lžičky mletého hřebíčku
- 1/4 lžičky mletého anýzu
- 1/2 lžičky mletého nového koření
RECEPT: Všechny ingredience včetně skořice důkladně promíchejte v misce a přesypte do uzavíratelné nádoby. Uchovávejte v chladu, suchu a temnu. Směs se hodí nejen pro ochucení tradičního českého perníku, ale také jako přídavek do marinád na maso.
4. Kořenící směs s vůní středověku
Na kořenící směs s vůní středověku budete potřebovat tyto ingredience:
- 1 lžička mleté skořice
- 1/2 lžičky mletého kardamomu
- 1/4 lžičky mletého černého pepře
- 1/2 lžičky sušené majoránky
- 1/4 lžičky mletého muškátového oříšku
RECEPT: V misce smíchejte skořici a všechny další ingredience a poté hotové koření přesypte do kořenky – uchovávejte v chladu, temnu a suchu. Směs se skvěle hodí k přípravě dušeného hovězího masa nebo ragú ze zvěřiny.
5. Zvěřinový mix
Na aromatický zvěřinový mix budete potřebovat tyto ingredience:
- 1 lžička mleté skořice
- 1/2 lžičky sušeného tymiánu
- 2 bobkové listy (nadrcené)
- 1/2 lžičky mletého černého pepře
- 1/2 lžičky jalovce (rozdrceného)
RECEPT: V misce smíchejte skořici s ostatními ingrediencemi a hotové koření přesypte do kořenky. Uchovávejte na temném a suchém místě. Z kořenící směsi a lžíce medu si pak můžete připravit dokonalou marinádu na zvěřinu nebo kachnu (ideální je maso naložit aspoň na 4 hodiny).
Zajímavá fakta o skořici na závěr
- Existují dva typy skořice, tj. cejlonská (Cinnamomum verum) a kasijská (Cinnamomum cassia). Cejlonská skořice je jemnější, sladší a dražší, zatímco kasijská má ostřejší a intenzivnější chuť.
- Díky svým antimikrobiálním vlastnostem pomáhá skořice přirozeně prodlužovat trvanlivost potravin, což bylo zvláště důležité v dobách bez moderních chladicích zařízení.
- Vůně skořice může podpořit soustředění, paměť a kognitivní (poznávací) funkce, a tak se s oblibou používá v aromaterapii.
- Ve starověku byla skořice tak vzácná a ceněná, že se v některých kulturách používala jako platidlo nebo jako dárek pro vládce.
- Skořice se objevila ve starověkém Egyptě kolem roku 2000 př. n. l., kde se využívala nejen v kuchyni, ale i při balzamování a jako obětní dar.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku
RE : Skořice v pěti voňavých kořenících směsích aneb Dodejte svým pokrmům nádech exotiky