Cystitida - zánět močového měchýře

Cystitida - zánět močového měchýře
10. 10. 2013 Přečteno: 24397x

Cystitida je lékařský termín pro infekční zánět močového měchýře. Slovo vychází z latinského cystis = močový měchýř a koncovky –itis naznačující zánět. Ve většině případů je zánět způsoben bakteriální infekcí (gram-negativní bakterie), kterou označujeme zkratkou IMC (infekce močových cest). Jde vždy o povrchový zánět sliznice močových cest. Správně ale musíme infekci močového měchýře klasifikovat do dvou skupin a to bakteriální cystitida a neinfekční cystitida.

Močové infekce patří mezi nejčastější infekce u dětí, kdy prevalence je 1 - 2%, u dětských pacientů je častější u novorozených chlapců, u dívek pak převažuje od školního věku. Zánět močového měchýře se vyskytuje samozřejmě i u dospělých. Cystitida postihuje jak muže, tak ženy, ženy ale pro anatomii močových cest mnohem častěji. U mužů incidence rapidně stoupá od věku 40 let. Někdy je onemocnění u žen spojováno s pohlavním stykem, při němž krátkou močovou trubicí proniká infekce do močového měchýře. Projevuje se pak častým bolestivým nucením k močení (polakisurie), pálením a řezáním při močení (dysurie). U mužů se infekce vyskytuje až ve vyšším věku většinou v souvislosti se zvětšením prostaty (benigní hyperplazie prostaty).

Zánět močového měchýře - příčiny

Močový měchýř a močová trubice jsou běžně sterilním prostředím, to znamená, že se zde nevyskytují žádné bakterie. Zánět močového měchýře se objeví většinou tehdy, když toto sterilní prostředí napadnou bakterie a začnou se ve větší míře množit. Dochází tak k infekci a postupně drážděním bakterií i k zánětu. U žen k tomuto nejčastěji dochází po pohlavním styku nebo při nedostatečné hygieně pohlavního orgánu. U některých žen je močová trubice velmi krátká, ženy mohou mít atypické postavení dělohy nebo samotného močového měchýře a infekty se pak vyskytují mnohem častěji. V případě refluxů (samovolný navrat moči) jsou infekce také častější. Další velmi častou skupinou pacientů jsou nemocniční pacienti nebo pacienti v léčebnách pro dlouhodobě nemocné, domovech důchodců apod., kteří mají dlouhodobě zavedený močový katetr. Močová trubice je tak drážděná cizím tělesem a močový měchýř je lehce přístupný cizorodým mikroorganismům.

Tato infekce je pak známá pod názvem nozokomiální infekce (onemocnění, která vznikají v souvislosti s hospitalizací pacientů v nemocničním zařízení). Bakteriální infekce ve srovnání s neinfečními záněty jsou mnohem častější příčinou. V každém případě neinfekční záněty nesmíme podceňovat. Někteří lidé jsou velmi citliví k chemickým látkám vyskytujícím se v pěnách do koupele, gelech k intimní hygieně, barevných a perfémovaných toaletních papírech, sprejích apod. Ty pak mohou vyvolat alergickou reakci, která nakonec způsobí zánět močového měchýře. Další příčinou zánětu močového měchýře a močových cest je užívání některých léků jako jsou chemoterapeutika (léčba zhoubných nádorů a autoimunitních nemocí). Takže pokud užíváte cyklofosfamid nebo ifosfamid, máte vyšší pravděpodobnost, že se s cystitidou setkáte. Cystitida se může dále objevit jako komplikace jiného onemocnění. Příkladem je gynekologické zhoubné onemocnění, crohnova nemoc nebo systémový lupus.

8684854969_5135de5f50

Zánět močového měchýře - příznaky a průběh

Zánět močového měchýře může začínat jako nevinné časté nutkání k močení. Postupně se objeví příznaky jako bolest, nutkání se stává urgentnější a i močení samotné je velmi bolestivé. Můžete mít pocit pálení, řezání, ve vážnějších případech můžete zaznamenat krev v moči. Typický bývá také nelibý zápach při močení, moč může být zakalená. Celkový diskomfort a nepříjemný pocit v celé dolní pánvi není výjimkou. Zánět močového měchýře se může objevit náhle a stejně rychle odeznít, někteří z vás můžou mít se záněty dlouholeté zkušenosti, onemocnění může přejít až do chronicity. Pokud o sobě víte, že máte atypickou anatomii močového měchýře a močových cest, rozšířenou ledvinovou pánvičku a trpíte refluxem, můžete infekty očekávat mnohem častěji. Pokud se u vás objeví kterýkoliv z příznaků akutní infekce, měli byste navštívit svého lékaře dříve, než dojde k mnohem závažnějšímu zánětu ledvin.

Diagnostika zánětu močového měchýře

Pokud se rozhodnete navštívit lékaře, pravděpodobně s vámi probere veškeré vaše příznaky a známky, které by mohly vést k diagnóze močové infekce. Vždy je nezbytné lékaři předat vzorek moči. Vzorek se odebírá tak, že si důkladně umyjete intimní partie a to nejlépe teplou vodou (nepoužívejte mýdlo). Pak do zkumavky odeberete vzorek středního proudu moči. To znamená, že první porci moči necháte odtéct do mísy a do zkumavky odeberete vzorek moči až po několika sekundách močení. Nutné je použít čistou zkumavku. Moč je pak vyšetřena chemicky na přítomnost bakterií, bílkoviny, krve, pH, případně zaslána k mikrobiologickému vyšetření, kdy je odhalen přímo původce infekce.

Dalším krokem by měl být odběr a vyšetření krve. Z krevního vzorku lze zjistit, zda máte v těle zánět (zvýšené CRP a leukocyty), případně z hemokutltury zjistíme opět původce celotělové infekce.

Pokud je infekce závažná nebo se opakuje, měl by lékař přistoupit k ultrazvukovému vyšetření močového mechýře a ledvin. Dalším vyšetřením by měla být cystoskopie, což je diagnostické vyšetření močové trubice a močového měchýře. Přes močovou trubici se zavede tenká trubička, díky níž lékař vidí přímým pohledem nebo kamerou do močového měchýře. Pokud máte zánět močového měchýře poprvé, tomuto vyšetření se s největší pravděpodobností vyhnete.

Zánět močového měchýře - léčba

Cílem léčby je vždy potlačit zánět, zabránit recidivám a nejlépe odstranit příčiny (katetr, dilatace úzké močové trubice). Jak už bylo řečeno výše, nejčastější příčinou je bakteriální infekce. Proto je tedy nejčastějším typem léčby léčba antibiotiky. Vhodné je zjistit mikrobiologickým vyšetřením přesného původce nemoci a bojovat proti němu nejvhodnějším typem antibiotik. Dle statistik jsou nejčastějšími původci stafylokoky, enterokoky, streptokoky, clostridium difficile, enterobakterie, pseudomonas aeruginosa, helicobacter pylori, mycobakterium species a mykotické agens. zánětV prvé řadě se proto přikloníme k širokospektrému antibiotiku a po zjištění agens pak pokračujeme v léčbě specifickým lékem. Z konkrétních léků se nejčastěji užívá nitrofurantoin, trimethoprim-sulfamethaxazol, amoxicilin, cefalosporin, ciprofloxacin nebo doxyciklin.

K léčbě také bezesporu patří řádný pitný režim. Abyste se bakterií rychle zbavili, je nutné je vyplavovat velkým množstvím tekutin. Vhodné jsou bylinkové čaje, čistá voda nebo brusinkový džus. Přípravky s výtažkem z brusinek se také doporučují, pokud nechcete užívat antibiotika. Vhodné je navýšit denní přísun vitaminu C. Protože je onemocnění velmi bolestivé, není od věci začít užívat nesteroidní antiflogistika jako ibuprofen. Zmírní bolest a působí protizánětlivě. Opatrně ale pokud máte sníženou funkci ledvin.

Prevence zánětů močového měchýře

Mnoho příčin způsobujících zánět močového měchýře nelze nijak ovlivnit (vrozené anatomické variability, benigní hyperplazie prostaty), nicméně pokud budete následovat tyto rady, můžete se infekci vyhnout nebo snížit její četnost.

  • Před a po každém pohlavním styku se důkladně omyjte teplou vodou a vyžadujte totéž po svém partnerovi.
  • Vyhýbejte se parfemovaným toaletním papírům, nepoužívejte k mytí parfemované mýdla nebo gely.
  • Pokud chcete používat nějaké přípravky, vyberte si přípravky k tomu určené (pro intimní hygienu).
  • Dodržujte správný pitný režim, a to alespoň 2,5 l tekutin denně.
  • Řádně vyprázdněte močový měchýř při každém močení a při močení netlačte.
  • Pokud jdete na stolici, utírejte se směrem od močové trubice ke konečníku (ženy).
  • Pokud cítíte nutkání k močení, neoddalujte ho.
  • Preventivně pijte několikrát za týden brusinkový džus nebo šťávy s přídavkem vitaminu C.

Brusnice brusinka a její účinky na zánět močového měchýře

Brusnice brusinka (latinsky Vaccinium vitis idaea) je rostlina, jejíž plodem jsou malé červené kuličky - brusinky. V Česku je tato rostlina chráněná, plody jsou velmi malé a protože se s ní setkáme jen zřídka, dováží se z Polska, Slovenska nebo Severní Ameriky. Tyto dovezené brusinky se ale od českých liší, jde prakticky o jinou rostlinu ze stejné čeledi - klikvu velkoplodou (latinsky Oxycoccus macrocarpus). Plody této rostliny jsou mnohem větší a protože je jejich největší výskyt na území Kanady, přezdívají se někdy kanadské brusinky. Už staří Řekové objevili blahodárný účinek brusinek při infektech dolních cest močových, proto se dnešní vědci rozhodli zkoumat, jak brusinky působí.

brusinkaNejčastěji se brusinky konzumují jako suché plody nebo džusy, což je čistá brusinková šťáva, voda a sladidla. Jelikož slazené sušené brusinky nebo džusy jsou energetickými bombami, byly vynalezeny doplňky stravy obsahující výtažky z brusinek. Ty jsou vyrobeny tak, že se brusinky usuší, zbaví se cukrů a dužina se rozemele na prášek. Brusinky obsahují tedy cukry, kyselinu citronovou, jablečnou, v menším množství kyselinu šťavelovou a benzoovou, která v případě využití brusinek do kompotů působí jako přirozený konzervant. Brusinky dále obsahují karotenoidy, vitamín C, flavonoidy, třísloviny, antokyany, glykosidy, pektin a mnoho minerálních látek a solí.

Nejnovějšími výzkumy bylo zjištěno, že látky obsažené v brusinkách, nejsou zničeny v trávicím traktu, ale dostávají se až do močových cest, kde aktivně bojují proti bakteriím. Pokusy byly vedeny proti nejčastější bakterii tlustého střeva Escherichii coli (E.coli). Tato bakterie přirozeně pomáhá rozkládání potravy v tlustém střevě, ale pokud se dostane do močových cest, stává se patogenem a způsobuje infekci. Pokud se E. coli podaří spojit s jinými druhy bakterií, vytvoří biofilm, ten bakterie chrání a pomáhá jejich množení a vzniku infekce. Dle výzkumu látky brusinek tedy brání adhezi (přilnutí) bakterií do 8 hodin po požití. Látky tak zabraňují růstu a množení bakterií a tím nás chrání před vznikem zánětu močového měchýře.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Pavlína
    10. 7. 2018 15:13
    Ahoj Šárko, Canephron jsem ještě nezkoušela, co to je zač?
  • Šárka
    9. 7. 2018 17:05
    Ahoj Pájo, já beru na záněty Canephron a vážně paráda.
  • Pavlína
    3. 7. 2018 16:20
    Dobrý den, chytila jsem dnes zánět mových cest, nikdy dřív se mi to nestalo co je na dobrý brát?
  • Lenka Jančaříková
    12. 9. 2016 11:26
    Přesně tohle měl brácha a vlastně ještě pořád má, neustále se mu vracely záněty, u doktora na testech byl několikrát a nikdy nedokázali nic zjistit a tak mu pořád jen dávali nějaká univerzální antibiotika, který ale pak už ani nepomáhali. Jediný co mu z moče zjistili, byla bílkovina a že prý to má… celý příspěvek
  • aneta
    24. 3. 2015 14:01
    Na záněty trpím,řekla bych že dodržuje veškeré zmiňované rady a stejně se mi jednou za čas objeví. Nevím, jestli je na vině třeba oslabené imunita (i když nemocná často nebývám) a nebo třeba se málo oblékám. Už jsem ale naučená, že dokud se neoteplí třeba na tričko s krátkým rukávem,tak nosím tílka… celý příspěvek
  • Michaela Volná
    22. 11. 2013 19:00
    Velmi zajímavý článek. Právě proto, že mám se záněty dlouho problémy, pídím se po všech možných problémech, nicméně to vždy končí tím, že v podstatě se mnou nic špatného není, maximálně slabá imunita. Už jako malou mě podrobně vyšetřovali v Motole, jestli nemám třeba krátkou močovou trubici, ale na… celý příspěvek
  • Zobrazit další komentáře
Další články z rubriky

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…