Hemoroidy
Hemoroidy jsou rozšířené cévní pleteně pod kůží řitní nebo pod sliznicí konečníku. Jsou patrně nejčastějším onemocněním trávicího traktu. Odhaduje se, že občasnými potížemi s hemoroidy trpí až čtvrtina populace. Vyskytují se u více než poloviny lidí nad 50 let, zejména u mužů. Hemoroidům se také říká zlaté žíly, píštěle nebo zkomoleně hemeroidy. Rozlišujeme vnitřní a zevní hemoroidy.
Hemoroidy - příčiny
Příčina vzniku hemoroidů není zcela jasná, podílí se na ní celá řada faktorů. Velký podíl má vzestup žilního tlaku, který zatěžuje žilní stěnu. Mezi nejčastější příčiny patří sedavý způsob zaměstnání, vrozená slabost cévní stěny, ve vyšším věku ochablé vazivo, porucha vyprazdňování stolice – zácpa i průjem, zvýšený nitrobřišní tlak při těhotenství nebo usilovném tlačení při vyprazdňování stolice nebo zmohutnělý sval řitního svěrače. Právě tuhá stolice dráždí a rozrušuje cévní stěnu hemoroidů. To se ještě umocňuje usilovným tlačením se zvýšením nitrobřišního tlaku a celý proces vyústí v porušení stěny hemoroidů s typickým krvácením.
Vnitřní hemoroidy
Vnitřní hemoroidy jsou skryté pod sliznicí konečníku, nejdou tedy vidět. Projevují se krvácením. Pokud se u vás objeví nebolestivé krvácení na konci stolice a na toaletním papíru, nemějte strach, jedná se o hemoroidální krvácení. Krev bývá tekutá a jasně červené barvy, může být přítomné i odkapávání krve po stolici do toaletní mísy. Vzácným důsledkem opakovaného a velkého krvácení je anémie (pokles množství červených krvinek v krevním obraze). To je samozřejmě častější u osob, které berou léky na ředění krve, tzv. antikoagulancia, např. warfarin, Lawarin. Hemoroidy se mohou komplikovat vznikem trombózy, kdy se v rozšířené cévní pleteni srazí krev, nebo tromboflebitidy, při které vznikne okolo sraženiny zánět. Trombóza se projeví bolestivostí nebo neustálým bolestivým tlakem, jež se vystupňuje při vyprazdňování a doprovází jej krvácení po stolici. Vnitřní hemoroidy mohou i vyhřeznout ven z konečníku a opět se vracet zpět, což vyvolá svědění a pálení v konečníku a kolem řitního otvoru, výtok hlenu a špinění prádla. Takto pokročilá stádia hemoroidů musí být řešena chirurgicky.
Zevní hemoroidy
Zevní hemoroidy jsou patrné jako uzly okolo řitního otvoru. V klidovém stádiu nepůsobí potíže, málokdy krvácejí, projeví se až při trombóze zevních hemoroidů. Následkem proběhlé trombózy jsou řitní výčnělky, které mohou omezovat hygienu. Trombóza se může komplikovat prasknutím hemoroidální pleteně a vznikem hematomu (lidově modřiny), tedy krevního výronu do okolí řitního otvoru. Tato příhoda je velmi bolestivá, zpravidla se dostaví po nadměrné fyzické námaze a prochladnutí.
Diagnostika hemoroidů
Podezření na krvácení z hemoroidů je potřeba vždy ověřit. Základní vyšetření per rektum, tedy vyšetření konečníku prstem, zvládne praktický lékař. Provádí se v poloze na boku s pokrčenými dolními končetinami nebo ve stoje v předklonu. Lékař nejprve zhodnotí okolí řitního otvoru a pak do konečníku zavedeným ukazováčkem vyšetří jeho stěnu. Pokud na rukavici zůstanou stopy stolice, zhodnotí i ji, případné stopy krve nebo černou stolici. Dále vás může praktický lékař odeslat k odborníkovi na trávicí ústrojí, tedy gastroenterologovi. Ten provede i anoskopické nebo rektoskopické vyšetření konečníku, kdy zhodnotí stěnu konečníku vizuálně pomocí tuhé trubice se světelným zdrojem. I když se jedná o vyšetření nepříjemná, je nutné zdůraznit, že jsou velmi důležitá, protože mohou vyloučit závažnější třeba nádorová onemocnění dolní části konečníku. Ta se také mohou projevovat krvácením na konci stolice. Pokud vy sami máte vyšší riziko nádorového onemocnění tlustého střeva, je vám nad 50 let nebo již někdo v rodině nádor měl nebo se u vás vyskytují příznaky jako hubnutí, střídání průjmu a zácpy, teploty, jste slabí a zvýšeně unavení, nechte si provést i kolonoskopické vyšetření celého tlustého střeva.
Léčba hemoroidů
Základ léčby tvoří dietní a režimová opatření, na která navazuje léčba medikamentózní nebo chirurgická v závislosti na závažnosti hemoroidů.
Mezi režimová opatření patří péče o pravidelnou, měkkou stolici, která je podmíněna dietou s vysokým obsahem vlákniny. Jezte tedy hodně ovoce a zeleniny a pijte dostatek tekutin. Pokud i přesto budete mít tuhou stolici, kupte si v lékárně preparáty s vysokým obsahem vlákniny např. Psyllium nebo Lepicol. Dále omezte kořeněná jídla a příjem alkoholu. Pro docílení pravidelné stolice má blahodárný význam pravidelná a přiměřená fyzická aktivita. Vyhněte se rovněž usilovnému tlačení při vyprazdňování stolice s dlouhým vysedáváním na toaletní míse.
K lokální terapii se využívají preparáty ve formě mastí, krémů a čípků. Mají protizánětlivý, vazokonstrikční a adstringentní účinek (zužují cévy). Některé rovněž antiseptický účinek, což znamená, že ničí nebo brání množení mikrobů. Často obsahují i lokálně znecitlivující látky, a proto působí úlevu od bolesti a svědění. Obecně platí, že lokální aplikace mastí a krémů je vhodnější než čípky, které je obtížné udržet v řitním kanále. Používají se přípravky s kortikoidy (Doxiproct plus mast), lokálně znecitlivujícími látkami (Avenoc mast, Dobexil H mast nebo čípek, Mastu S mast i čípek, Procto-glyvenol mast i čípek) nebo antiseptiky (Faktu mast, čípek). Většina přípravků je volně prodejných.
Celková léčba se používá spolu s lokální při akutním hemoroidálním krvácení. S úspěchem se podávají venotonika, látky ovlivňující žilní systém. Mají rovněž protizánětlivý účinek, působí proti otoku, zvyšují napětí žilní stěny, zlepšují odvádění lymfatické tekutiny, snižují propustnost malých cév. Mezi nejčastěji užívané léky patří Detralex, Aescin, Glyvenol, Venoruton, Cilkanol, Anavenol, Ascorutin. Některé jsou volně prodejné, jiné vázané na recept. Výhodou těchto preparátů je možnost užívání během celého dne. V léčení akutního krvácení se podávají ve vysoké dávce, která se v průběhu několika dní snižuje.
Systémová terapie je vhodným doplňkem léčby instrumentální k urychlení hojení a snížení komplikací.
Instrumentální léčba je na rozhraní mezi chirurgickou a lokální léčbou. Je to metoda invazivní, při které je vždy nutné použít anoskop. Anoskop je již výše zmíněná tuhá trubice se světelným zdrojem, která umožní vizuální zhodnocení stěny konečníku. Používá se nejen k diagnostice, vyšetřující lékař díky ní uvidí hemoroidy, ale také k léčbě. Anoskop umožňuje provádět výkony jako Baronova ligatura, sklerotizace a termokoagulace hemoroidů. Mezi výhody instrumentální léčby patří, že se provádí ambulantně a bez anestezie. Je vhodná zejména pro méně pokročilá stádia hemoroidů.
V současné době je nejužívanější metoda Barronova ligatura hemoroidů. Principem metody je zachycení hemoroidů do gumového pružného kroužku pomocí anoskopu. Celý hemoroid s cévou a okolní tkání se gumovým kroužkem zaškrtí a během několika následujících dnů odumře a odpadne. Další metodou je termokoagulace, při které se vysokým teplem srazí bílkoviny ve stěně hemoroidu a ty pak zfibrotizují (změní se ve vazivovou tkáň). V 80 - 90%případů je léčba úspěšná. Efektivní léčbu hemoroidů představuje i sklerotizace, kdy se speciální sklerotizační látka aplikuje v místě ústí hemoroidu. Dojde k trombóze a fibrotizaci okolní tkáně.
Chirurgická léčba se používá u rozsáhlých hemoroidů a tam, kde nebyla úspěšná medikamentózní a instrumentální léčba nebo dochází k recidivě krvácení. Existuje několik typů operací, kterými se hemoroidy odstraní.
Prevence hemoroidů
Vzhledem k tomu, že jsou hemoroidy často podmíněny geneticky, nejde jejich vzniku úplně zabránit. Závažnost hemoroidů však může zmírnit dodržování dietních a režimových opatření.
Doporučení při hemoroidech
Jestliže se u vás objeví krvácení po stolici, nechte se vyšetřit u svého lékaře. Objasní vám, zda je krvácení hemoroidální nebo má jinou příčinu. Vyšetření neodkládejte, jděte k lékaři včas. Kdyby se jednalo o závažnější onemocnění, včasné zahájení léčby zmenší rozsah výkonu a zabrání komplikacím. Česká republika zaujímá první místo ve výskytu nádorových onemocnění tlustého střeva a konečníku, proto se nebojme využívat preventivního vyšetření konečníku i tlustého střeva. Pokud ve stolici objevíte tmavou krev a krevní sraženiny, jedná se o krvácení ze střeva nebo vyšších částí trávicího ústrojí, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc. Rovněž bolestivé nucení na stolici (tenesmy) provázené krví nepatří mezi příznaky hemoroidálních nemocí, jsou znamením zánětlivého nebo nádorového postižení konečníku.
Většina hemoroidálních nemocí probíhá nekomplikovaně, medikamentozní léčba má u těchto nemocných efekt ve 2/3 případů. Jestliže však dochází k recidivě krvácení, je u vás snížená kvalita života, doporučuji vám podstoupit instrumentální nebo chirurgickou léčbu.
Diskuse k článku
RE : Hemoroidy
děkujeme za komentář. Článek obsahuje základní informace, má mít informační charakter, který dle mého splňuje. Problematika hemorhoidů se velmi rychle rozvíjí, přece jen tímto onemocněním trpí velká část populace. Článek má člověka s hemorhoidy navést k řešení problému, případně k podrobnějšímu hledání aktuálních informací na stránkách specializovaných na hemoroidy.
Kolegyně, která článek psala nepopisuje podrobněji anoskop. Představit si ho můžete jako krátkou dutou kovovou trubici (alternativou jsou i jednorázové plastové trubice). Díky vnitřnímu průsvitu lze touto trubicí - anoskopem vést i nástroje, které slouží k podvázání hemorhoidu (viz výše Barronova ligatura). Na podobném principu pracují i ostatní endoskopické metody - kolonoskopické vyšetření střeva, bronchoskopie k vyšetření dých. cest) či laparoskopické operace.
Podávané léky mají za úkol tlumit zánět, zúžit cévy v místě hemoroidu a působit proti bolesti.
MUDr. Z. Dočkalová
tak např. v článku píšete, že píštěl je hemoroid.
I laik s titulem Ing. ví, že tomu tak není.
Bylo by zajímavé vidět, jak lékař pomocí anoskopu zachytáva hemoroid do pružného kroužku, když v článku současně uvádíte, že anoskop je tuhá trubice se světelným zdrojem.
Lékař určitě zachytává hemoroid do pružného kroužku něčím jiným, než je anoskop.
Medikamentózní léčba neslouží spíš na potlačení příznaků než na léčbu hemoroidů??
S pozdravem
Hedvika Frťalová
Ing. Hedvika Frťalová