Vši
Zavšivení (latinsky pediculóza) je relativně častá, svědivá parazitární infekce s kožními projevy. Způsobuje ji bezkřídlý hmyz – vši sající krev svého hostitele. Vyskytují se tři druhy vší – hlavová (dětská), šatní a muňka. Postihnout mohou každého člověka bez ohledu na jeho věk či pohlaví. Mají spojitost s nedostatečnou hygienou. Vší šatní a muňkou jsou ohroženi ti, kteří si dlouhodobě nesvléknou spodní prádlo (ani na noc) a nemění ho za čisté, řádně vyprané. Oproti tomu veš dětská přežívá spolehlivě veškeré úkony hygieny, tedy mytí hlavy a česání běžným hřebenem. Z toho je skutečně patrné, že s úrovní hygieny výskyt nemusí souviset, jen se snadno šíří v dětském kolektivu.
Veš dětská a další druhy vší
Veš je bezkřídlý hmyz s plochým tělem šedožluté barvy velikosti 1 – 4 mm. U nasátých vší prosvítá ze zažívací trubice tmavě červená barva. Dospělí jedinci se odlišují zakončením prvního páru končetin, který je uzpůsoben k držení tenkého vlasu, širších vláken tkaniny nebo ochlupení genitálu. Oplodněné samice kladou denně vajíčka tzv. hnidy. Za celý svůj život jich nakladou 80 – 300. Samičky je přilepují výměšky zvláštních žláz na chlupy a vlasy. Hnidy jsou nejprve bílé a lesklé, později žlutohnědé, na jednom pólu mají víčko. Z hnid se líhnou larvy.
Vši jsou parazité s těsným vztahem ke svému hostiteli – člověku. Všechna vývojová stádia od vajíčka po dospělý hmyz žijí na člověku. Živí se výhradně krví, kterou sají několikrát denně ústním ústrojím přizpůsobeným k bodání. Delší hladovění nesnášejí, bez potravy hynou do 24 hodin.
Na člověku parazitují tři druhy vší:
- Veš hlavová (též označovaná dětská) žije ve vlasech, na které lepí svoje vajíčka tzv. hnidy.
- Veš v ohanbí neboli muňka je trojúhelníkovitého tvaru se třemi páry drápovitě zakončených noh. Žije v ochlupení genitálu, případně v podpaží, obočí, řasách či vousech.
- Veš šatní žije v oděvech, na které lepí hnidy. Do kontaktu s lidskou kůží se dostává jen při sání krve.
Výskyt vší
Tito parazité jsou celosvětově rozšířeni. Veš hlavová se vyskytuje ve školách a internátech u dětí, v ubytovnách a útulcích u zanedbaných osob. Příznivým prostředím k šíření vší jsou všechny dětské kolektivy, kdy se děti nevědomky při hře dotýkají hlavami. Výskyt je nejčastější u dívek ve věku od 6 do 10 let, protože je podpořen dlouhými vlasy. Téměř jistý je také přenos mezi sourozenci, zvláště pokud sdílejí společné lůžko. Veš muňka se objevuje u promiskuitních osob. Výskyt vši šatní je spojen se špatnými sociálními podmínkami s nízkou hygienickou úrovní, zejména v období válek, v koncentračních táborech a dnes u bezdomovců. Veš šatní přenáší skvrnitý tyfus, volyňskou horečku a návratnou horečku. Při horečkách a pocení vši opouštějí nemocného a hledají nového hostitele. Tímto způsobem se například tyfus snadno šířil.
Přenos vší
K přenosu je třeba přímý a nikoliv zběžný kontakt vlasů nemocného a zdravého člověka, k jakému dochází u dětí při kolektivní práci ve škole, při hrách u vši hlavové nebo při sexuálním kontaktu dospělých u vši muňky. Přenos vzduchem není možný. Možný je přenos pomocí tkanin (čepic, ručníků, ložního prádla, čalounění), do kterých se veš zachytí. Dojde-li včas (do jednoho dne) ke kontaktu tkaniny s vlasy člověka, může veš takto osídlit nového hostitele.
Veš - kožní projevy
Vpich vši je většinou nebolestivý. Kožní projevy jsou dány reakcí na sliny nebo protisrážlivé látky obsažené ve slinách, které během sání pronikají do kůže. Zavšivení se projevuje náhle vzniklými silně svědivými pupeny nebo skvrnami vznikající hodiny až dny po poštípání. Svědivé projevy napadená osoba škrábe, a proto druhotně vznikají povrchové defekty kůže zasahující do škáry (exkoriace), jež mohou krvácet a zasychají jako strupy. Při delším trvání dochází ke zhrubění kožního povrchu a vzniku tzv. kůže tuláka. Do škrabáním obnaženého kožního povrchu se může zanést infekce, což se projevuje mokváním, tvorbou hnisu se vznikem abscesu (ohraničeného útvaru vyplněného hnisem), zvýšenou teplotou a zvětšením místních mízních uzlin.
Veš dětská neboli hlavová
Veš hlavová postihuje zejména děti školního věku. Parazituje ve kštici, nejvíce na spáncích, za ušními boltci a v zátylí, vzácněji ve vousech a v obočí. Bodnutí silně svědí a škrabáním se ranky infikují bakteriemi. V místech pobodání vznikají žlutavé nánosy strupů a ekzém, a to hlavně kolem uší. Ve vlasech se objevují šedobělavé oválné útvary podobné lupům, které však pevně lpí na vlasech. Při odrůstání vlasů se oddalují od povrchu kůže. Na základě vzdálenosti od povrchu lze usuzovat dobu napadení parazity tzv. infestaci, vzdálenost jednoho centimetru ve kštici odpovídá jednomu měsíci. Děti jsou neklidné a nemohou usnout, u malých dětí mohou nastat i hysterické záchvaty se škrábáním.
Veš šatní
Veš šatní žije na oděvech, především v záhybech, ve švech a v místech, kde oděv přiléhá k tělu. Často se tedy objevuje v místě podprsenky, límce košil, v pasu či klobouku. Při větším zavšivení se vyskytuje i na jiném oděvu, ložním prádle, dokonce i na obuvi a v postelích. Veš šatní vyhledává lidské tělo jen, když chce sát krev. Pobodání silně svědí.
Veš muňka
Veš muňka žije v ochlupení genitálu, na zarostlých prsou u mužů, při masivním zavšivení i v obočí a ve vousech. K přenosu dochází přímým kontaktem, zejména při pohlavním styku, ale i nepřímo ložním prádlem či ručníky. Pobodání muňkami na pokožce zanechává namodralé skvrny, které jsou způsobené rozpadem červeného krevního barviva (hemoglobinu) enzymy ve slinách vší. Skvrny silně svědí. Škrabáním s následnou infekcí vznikají rozsáhlejší ekzémy.
Veš - diagnostika
Diagnostika je založená na nálezu hnid ve vlasech a na spodním prádle. U vši muňky jsou určující namodralé skvrny na kůži. Nejlépe může zavšivení potvrdit průkaz parazita mikroskopicky nebo lupou.
Jak se zbavit vší?
Terapie spočívá v likvidaci živého parazita a hnid pomocí odvšivovacích přípravků tzv. pedikulocid. Léčba se zahajuje pouze v případě, že ve vlasech nebo na chlupech najdou dospělé lezoucí vši a hnidy blíže než jeden centimetr od pokožky. Podstatný význam hrají režimová a hygienická opatření. Až do odstranění vší je potřeba nemocného izolovat, zvláště dítě z dětského kolektivu a informovat dětské zařízení o výskytu vší. Všechna opatření je potřeba provést koordinovaně najednou v jednom dni, jinak nebudou účinná.
Je-li nemocným muž či chlapec, nejjednodušším řešení je ostříhání vlasů na délku pod 1 cm. V takto krátkých vlasech vši žít nemohou. U dívek lze hnidy odstranit namočením vlasů do teplé octové vody a jejich vyčesáním jemným hřebenem tzv. všiváčkem. Hnidy, které nebylo možné vyčesat, můžeme odstranit malými nůžkami i s vlasem.
Přípravky na hubení vší jsou k dostání bez lékařského předpisu. Aplikují se do vlasů ve formě šampónů, spreje nebo gelu. Používají tzv. insekticidy, které hubí parazity ochromením jejich nervové činnosti – Diffusil H 92-M, Orthosan H nebo Jacutin gel. Jako lék první volby se doporučuje spray Diffusil H 92-M. Aplikujeme do suchých vlasů. Po zaschnutí je dobré vlasy překrýt šátkem a nechat působit 4 - 12 hodin (čím déle, tím lépe) následně omýt běžným šamponem. K hubení vší lze použít iJacutin gel, který je účinnější, avšak nesmí být použit u dětí do 3 let a u těhotných a kojících žen. Aplikuje se na umyté vlhké vlasy, nechá se zaschnout a po 3 dnech se smyje bez použití mýdla. Druhou možností jsou přírodnější přípravky s olejnatými látkami, které ucpávají vším dýchací cesty. Pro děti jsou šetrnější, protože nepronikají do tkání a neusmrcují zárodky ukryté v hnidách. Proceduru je však nutno opakovat po 8–10 dnech, aby se zlikvidovaly i vši, které by se eventuelně mohly vylíhnout z nepoškozených hnid. Po přeléčení je dobré vlasy kontrolovat jednou za 2 dny ještě po dobu jednoho týdne, po eventuálním opětovném nálezu vší postup ihned opakujte.
Tepelně nebo insekticidními přípravky ošetřete pokrývky hlavy, kartáče, hřebeny a dětské plyšové hračky. Osobní a ložní prádlo vyperte nejméně na 60 °C. Prohlédněte vlasy všech členů rodiny.
Veš muňku a veš šatní lze zlikvidovat důslednou osobní hygienou, opakovaným vypráním osobního a ložního prádla a jeho denní výměnou.
Prevence vší
Nejlepší prevencí vší šatní a vši muňky je dodržování zásad osobní hygieny, pravidelná výměna ložního i osobního prádla. U vši muňky pak samozřejmě nepromiskuitní chování.
Pokud se v kolektivu, který vaše dítě navštěvuje, objeví vši, provádějte pravidelně každé 2 dny po dobu 3 týdnů kontrolu ve vlasaté části hlavy, zvláště kolem uší. Preventivní aplikace odvšivovacích přípravků nemá smysl, protože po umytí vlasů účinek mizí a navíc představuje zbytečné a neúměrné zatěžování dětského organizmu.
Doporučení při výskytu vší
Pokud rodiče zjistí, že jejich dítě má vši, musí tuto skutečnost nahlásit ve škole a v kolektivech, kde se dítě v období posledních dvou týdnů pohybovalo. Nemocné dítě nesmí být odesláno do dětského kolektivu do doby, než se podaří odstranit všechny lezoucích vší a také hnid. A naopak školy a jiné dětské instituce jsou povinny o výskytu vší v kolektivu informovat rodiče ostatních dětí.
Odvšivovací přípravky jsou agresivní látky, proto je nutné přesně dle návodu dodržet dávkování. Nehynou-li vši po aplikaci přípravku, pak se zřejmě jedná o vši odolné vůči této chemikálii. V žádném případě nezvyšujte dávky, tak byste škodili nemocnému, ne vším. S lékařem nebo lékárníkem se poraďte na volbě jiného přípravku.
Diskuse k článku
RE : Vši