Vši

img
27. 11. 2013 Přečteno: 38496x

Zavšivení (latinsky pediculóza) je relativně častá, svědivá parazitární infekce s kožními projevy. Způsobuje ji bezkřídlý hmyz – vši sající krev svého hostitele. Vyskytují se tři druhy vší – hlavová (dětská), šatní a muňka. Postihnout mohou každého člověka bez ohledu na jeho věk či pohlaví. Mají spojitost s nedostatečnou hygienou. Vší šatní a muňkou jsou ohroženi ti, kteří si dlouhodobě nesvléknou spodní prádlo (ani na noc) a nemění ho za čisté, řádně vyprané. Oproti tomu veš dětská přežívá spolehlivě veškeré úkony hygieny, tedy mytí hlavy a česání běžným hřebenem. Z toho je skutečně patrné, že s úrovní hygieny výskyt nemusí souviset, jen se snadno šíří v dětském kolektivu.

Veš dětská a další druhy vší

7177577982_07354fd856Veš je bezkřídlý hmyz s plochým tělem šedožluté barvy velikosti 1 – 4 mm. U nasátých vší prosvítá ze zažívací trubice tmavě červená barva. Dospělí jedinci se odlišují zakončením prvního páru končetin, který je uzpůsoben k držení tenkého vlasu, širších vláken tkaniny nebo ochlupení genitálu. Oplodněné samice kladou denně vajíčka tzv. hnidy. Za celý svůj život jich nakladou 80 – 300. Samičky je přilepují výměšky zvláštních žláz na chlupy a vlasy. Hnidy jsou nejprve bílé a lesklé, později žlutohnědé, na jednom pólu mají víčko. Z hnid se líhnou larvy.

Čtěte také:

Svrab

Vši jsou parazité s těsným vztahem ke svému hostiteli – člověku. Všechna vývojová stádia od vajíčka po dospělý hmyz žijí na člověku. Živí se výhradně krví, kterou sají několikrát denně ústním ústrojím přizpůsobeným k bodání. Delší hladovění nesnášejí, bez potravy hynou do 24 hodin.

Na člověku parazitují tři druhy vší:

  • Veš hlavová (též označovaná dětská) žije ve vlasech, na které lepí svoje vajíčka tzv. hnidy.
  • Veš v ohanbí neboli muňka je trojúhelníkovitého tvaru se třemi páry drápovitě zakončených noh. Žije v ochlupení genitálu, případně v podpaží, obočí, řasách či vousech.
  • Veš šatní žije v oděvech, na které lepí hnidy. Do kontaktu s lidskou kůží se dostává jen při sání krve.

Výskyt vší

Tito parazité jsou celosvětově rozšířeni. Veš hlavová se vyskytuje ve školách a internátech u dětí, v ubytovnách a útulcích u zanedbaných osob. Příznivým prostředím k šíření vší jsou všechny dětské kolektivy, kdy se děti nevědomky při hře dotýkají hlavami. Výskyt je nejčastější u dívek ve věku od 6 do 10 let, protože je podpořen dlouhými vlasy. Téměř jistý je také přenos mezi sourozenci, zvláště pokud sdílejí společné lůžko. Veš muňka se objevuje u promiskuitních osob. Výskyt vši šatní je spojen se špatnými sociálními podmínkami s nízkou hygienickou úrovní, zejména v období válek, v koncentračních táborech a dnes u bezdomovců. Veš šatní přenáší skvrnitý tyfus, volyňskou horečku a návratnou horečku. Při horečkách a pocení vši opouštějí nemocného a hledají nového hostitele. Tímto způsobem se například tyfus snadno šířil.

Přenos vší

K přenosu je třeba přímý a nikoliv zběžný kontakt vlasů nemocného a zdravého člověka, k jakému dochází u dětí při kolektivní práci ve škole, při hrách u vši hlavové nebo při sexuálním kontaktu dospělých u vši muňky. Přenos vzduchem není možný. Možný je přenos pomocí tkanin (čepic, ručníků, ložního prádla, čalounění), do kterých se veš zachytí. Dojde-li včas (do jednoho dne) ke kontaktu tkaniny s vlasy člověka, může veš takto osídlit nového hostitele.

Veš - kožní projevy

Vpich vši je většinou nebolestivý. Kožní projevy jsou dány reakcí na sliny nebo protisrážlivé látky obsažené ve slinách, které během sání pronikají do kůže. Zavšivení se projevuje náhle vzniklými silně svědivými pupeny nebo skvrnami vznikající hodiny až dny po poštípání. Svědivé projevy napadená osoba škrábe, a proto druhotně vznikají povrchové defekty kůže zasahující do škáry (exkoriace), jež mohou krvácet a zasychají jako strupy. Při delším trvání dochází ke zhrubění kožního povrchu a vzniku tzv. kůže tuláka. Do škrabáním obnaženého kožního povrchu se může zanést infekce, což se projevuje mokváním, tvorbou hnisu se vznikem abscesu (ohraničeného útvaru vyplněného hnisem), zvýšenou teplotou a zvětšením místních mízních uzlin.

Veš dětská neboli hlavová

5370577877_c295257f2aVeš hlavová postihuje zejména děti školního věku. Parazituje ve kštici, nejvíce na spáncích, za ušními boltci a v zátylí, vzácněji ve vousech a v obočí. Bodnutí silně svědí a škrabáním se ranky infikují bakteriemi. V místech pobodání vznikají žlutavé nánosy strupů a ekzém, a to hlavně kolem uší. Ve vlasech se objevují šedobělavé oválné útvary podobné lupům, které však pevně lpí na vlasech. Při odrůstání vlasů se oddalují od povrchu kůže. Na základě vzdálenosti od povrchu lze usuzovat dobu napadení parazity tzv. infestaci, vzdálenost jednoho centimetru ve kštici odpovídá jednomu měsíci. Děti jsou neklidné a nemohou usnout, u malých dětí mohou nastat i hysterické záchvaty se škrábáním.

Veš šatní

Veš šatní žije na oděvech, především v záhybech, ve švech a v místech, kde oděv přiléhá k tělu. Často se tedy objevuje v místě podprsenky, límce košil, v pasu či klobouku. Při větším zavšivení se vyskytuje i na jiném oděvu, ložním prádle, dokonce i na obuvi a v postelích. Veš šatní vyhledává lidské tělo jen, když chce sát krev. Pobodání silně svědí.

Veš muňka

Veš muňka žije v ochlupení genitálu, na zarostlých prsou u mužů, při masivním zavšivení i v obočí a ve vousech. K přenosu dochází přímým kontaktem, zejména při pohlavním styku, ale i nepřímo ložním prádlem či ručníky. Pobodání muňkami na pokožce zanechává namodralé skvrny, které jsou způsobené rozpadem červeného krevního barviva (hemoglobinu) enzymy ve slinách vší. Skvrny silně svědí. Škrabáním s následnou infekcí vznikají rozsáhlejší ekzémy.

Veš - diagnostika

Diagnostika je založená na nálezu hnid ve vlasech a na spodním prádle. U vši muňky jsou určující namodralé skvrny na kůži. Nejlépe může zavšivení potvrdit průkaz parazita mikroskopicky nebo lupou.

Jak se zbavit vší?

Terapie spočívá v likvidaci živého parazita a hnid pomocí odvšivovacích přípravků tzv. pedikulocid. Léčba se zahajuje pouze v případě, že ve vlasech nebo na chlupech najdou dospělé lezoucí vši a hnidy blíže než jeden centimetr od pokožky. Podstatný význam hrají režimová a hygienická opatření. Až do odstranění vší je potřeba nemocného izolovat, zvláště dítě z dětského kolektivu a informovat dětské zařízení o výskytu vší. Všechna opatření je potřeba provést koordinovaně najednou v jednom dni, jinak nebudou účinná.

Je-li nemocným muž či chlapec, nejjednodušším řešení je ostříhání vlasů na délku pod 1 cm. V takto krátkých vlasech vši žít nemohou. U dívek lze hnidy odstranit namočením vlasů do teplé octové vody a jejich vyčesáním jemným hřebenem tzv. všiváčkem. Hnidy, které nebylo možné vyčesat, můžeme odstranit malými nůžkami i s vlasem.

Přípravky na hubení vší jsou k dostání bez lékařského předpisu. Aplikují se do vlasů ve formě šampónů, spreje nebo gelu. Používají tzv. insekticidy, které hubí parazity ochromením jejich nervové činnosti – Diffusil H 92-M, Orthosan H nebo Jacutin gel. Jako lék první volby se doporučuje spray Diffusil H 92-M. Aplikujeme do suchých vlasů. Po zaschnutí je dobré vlasy překrýt šátkem a nechat působit 4 - 12 hodin (čím déle, tím lépe) následně omýt běžným šamponem. K hubení vší lze použít iJacutin gel, který je účinnější, avšak nesmí být použit u dětí do 3 let a u těhotných a kojících žen. Aplikuje se na umyté vlhké vlasy, nechá se zaschnout a po 3 dnech se smyje bez použití mýdla. Druhou možností jsou přírodnější přípravky s olejnatými látkami, které ucpávají vším dýchací cesty. Pro děti jsou šetrnější, protože nepronikají do tkání a neusmrcují zárodky ukryté v hnidách. Proceduru je však nutno opakovat po 8–10 dnech, aby se zlikvidovaly i vši, které by se eventuelně mohly vylíhnout z nepoškozených hnid. Po přeléčení je dobré vlasy kontrolovat jednou za 2 dny ještě po dobu jednoho týdne, po eventuálním opětovném nálezu vší postup ihned opakujte.

3789704308_1f0f75cdb7

Tepelně nebo insekticidními přípravky ošetřete pokrývky hlavy, kartáče, hřebeny a dětské plyšové hračky. Osobní a ložní prádlo vyperte nejméně na 60 °C. Prohlédněte vlasy všech členů rodiny.

Veš muňku a veš šatní lze zlikvidovat důslednou osobní hygienou, opakovaným vypráním osobního a ložního prádla a jeho denní výměnou.

Prevence vší

Nejlepší prevencí vší šatní a vši muňky je dodržování zásad osobní hygieny, pravidelná výměna ložního i osobního prádla. U vši muňky pak samozřejmě nepromiskuitní chování.

Pokud se v kolektivu, který vaše dítě navštěvuje, objeví vši, provádějte pravidelně každé 2 dny po dobu 3 týdnů kontrolu ve vlasaté části hlavy, zvláště kolem uší. Preventivní aplikace odvšivovacích přípravků nemá smysl, protože po umytí vlasů účinek mizí a navíc představuje zbytečné a neúměrné zatěžování dětského organizmu.

Doporučení při výskytu vší

Pokud rodiče zjistí, že jejich dítě má vši, musí tuto skutečnost nahlásit ve škole a v kolektivech, kde se dítě v období posledních dvou týdnů pohybovalo. Nemocné dítě nesmí být odesláno do dětského kolektivu do doby, než se podaří odstranit všechny lezoucích vší a také hnid. A naopak školy a jiné dětské instituce jsou povinny o výskytu vší v kolektivu informovat rodiče ostatních dětí.

Odvšivovací přípravky jsou agresivní látky, proto je nutné přesně dle návodu dodržet dávkování. Nehynou-li vši po aplikaci přípravku, pak se zřejmě jedná o vši odolné vůči této chemikálii. V žádném případě nezvyšujte dávky, tak byste škodili nemocnému, ne vším. S lékařem nebo lékárníkem se poraďte na volbě jiného přípravku.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…