Střevní chřipka

img
28. 04. 2014 Přečteno: 58217x

Zánětlivé onemocnění žaludku a střev projevující zvracením a průjmem se označuje jako gastroenteritida. Lidově se jí říká střevní chřipka, ale to je označení nesprávné. S běžnou chřipkou nemá vůbec společného, nezpůsobují ji ani stejní původci, ani nemá stejné příznaky. A na rozdíl od běžné chřipky, která postihuje dýchací ústrojí, původci průjmových onemocnění působí v trávicím traktu. Akutní gastroenteritida se řadí mezi infekční choroby.

Výskyt střevní chřipky

Infekční průjmy jsou celosvětově rozšířená onemocnění. V rozvojových zemích na ně umírá ročně 5 - 10 milionů lidí, polovinu tvoří děti do 5 let, především díky choleře a E.coli. V naší republice je ročně hlášeno 60 000 infekčních průjmů, skutečná čísla jsou však mnohonásobně vyšší, protože většina lidí přichází k lékaři až déletrvajícím závažnějším průjmem nebo nepřijde vůbec.

Čtěte také:

Co je střevní chřipka a jak proti ní bojovat?

Střevní chřipka - příznaky

Kromě průjmu a zvracení doprovázejí střevní chřipku také křeče v břiše, nutkání na stolici, horečka, celková slabost a únava. Při průjmu je pozměněná střevní peristaltika, dochází k častějšímu vyprazdňování většího objemu stolice s vyšším obsahem vody. Vysoká střevní aktivita bývá provázena křečemi v břiše. Při tenesmech neboli nutkání na stolici dochází k pocitu nutného vyprázdnění, ale stolice žádná neodchází. Pokud vznikne zánět i v žaludku, projeví se to pocitem na zvracení tzv. nauzeou nebo zvracením. Zvýšená teplota nebo horečka se objevuje zvláště u bakteriálních průjmů. Zvracením i průjmem organismus ztrácí velké množství tekutin vedoucí až k dehydrataci, která je zvláště nebezpečná až život ohrožující u dětí a starších osob.

rakovina tlustého střeva

Příčiny střevní chřipky

Původci průjmovitých onemocnění jsou bakterie, viry a paraziti, přičemž každý z nich má charakteristické projevy. Pokud průjem vznikne po požití zkaženého jídlo, označuje se jako alimentární intoxikace neboli enterotoxikóza. Příznaky jsou vyvolané bakteriálním toxinem, který se vytváří a pomnoží již v potravě.

Bakteriální infekce

Bakterie se do trávicího traktu člověka dostanou spolu s potravou, vodou nebo přenosem kontaminovanýma rukama. Ve střevě nemocného se bakterie pomnoží, způsobí zánět sliznice, proto není stolice tak vodnatá a obsahuje příměs krve a hlenu. Přidruženými příznaky jsou nevolnost,zvracení, křeče v břiše a tenesmy. Bakteriální gastroenteritida má pomalejší průběh než virová, je typicky provázena horečkou, která o několik hodin předchází příznaky v trávicím traktu. Inkubační doba, než se onemocnění projeví, je v řádu několika dní (3 - 7dnů). U bakteriálních intoxikací se bakterie pomnoží již v potravě, produkují toxin, jenž se uplatní velmi brzy (několik hodin) po požití potravy. Příznaky také rychle ustoupí a horečka většinou chybí.

Otrava z potravin

Při alimentární intoxikaci jsou příznaky vyvolány bakteriálních toxinem, který se vytváří již v potravě, jsou tedy rovněž označovány jako „otravy z potravin". Inkubační doba je několik hodin, charakterizuje je rychlý vznik i průběh většinou bez horečky. Pravděpodobnost alimentární intoxikace se zvyšuje u potravin, které se před konzumací dlouho skladují, opakovaně ohřívají nebo se jí nedostatečně tepelně upravené (zmrzliny, cukrářské výrobky, smetanové omáčky, ohřívaná rýže, těstoviny). Podle délky inkubační doby rozlišuje dva typy intoxikací. Intoxikace s krátkou inkubační dobou (1 - 6 hod. po jídle) se projeví příznaky v horní části trávicího traktu, dominuje tedy nauzea a zvracení. Intoxikace s dlouho inkubační dobou (8 - 16 hod. po požití potravy) pak až v dolním trávicím traktu průjmem a křečemi v břiše.

V našich podmínkách je nejčastějším původcem Campylobakter jejuni. Přenašečem kampybakteriózy jsou typicky chladírenská kuřata, krůty a jiná drůbež, zvláště pokud není dostatečně propečená, ať už doma v mikrovlné troubě nebo v automatech rychlého stravování. Dále se lidé mohou nakazit z nepasterizovaného mléka nebo kontaminovanou vodou. Nejvyšší počet onemocnění je zaznamenán v létě a časném podzimu.

Druhou nejčastější střevní infekcí je salmonelóza s původcem Salmonela enteritis. Zdrojem jsou primárně infikované živočišné produkty od již nemocných zvířat – vejce, maso, drůbež, ryby, mléko nebo druhotně infikované při porážce zvířat či zpracování produktů – zmrzliny, majonézy, zákusky. Salmonely se mohou v potravině pomnožit, a to i pokud je uložíte v chladničce. Salmonelózy se vyskytují hlavně v letních měsících, nejčastěji u dětí od 1 do 4 let. Typické jsou mnohočetné kašovité či vodnaté stolice zbarvené do zelena provázené horečkou.

V zimních měsících se v zemědělských oblastech, kde právě probíhají zabíjačky, často vyskytuje yersinióza s původcem Yersinia enterocolica. Přenáší se prostřednictvím nedostatečně tepelně zpracovaného masa, zejména vepřového a vepřových vnitřností. Je častější u dětí, bolesti břicha v pravém podbřišku pak napodobují akutní apendicitidu (zánět slepého střeva).

Infekční průjem způsobuje také několik typů E.coli, která je za normálních okolností hlavní součástí mikroflóry tlustého střeva. Člověk se nakazí patogenním kmenem E.coli při požití nedostatečně tepelně zpracovaného hovězího masa (hamburgery) nebo kontaminovanou vodou a mlékem. Prudké křečovité bolesti břicha jsou následovány průjmy s příměsí krve.

Diagnostika průjmu

Infekční průjem se diagnostikuje na základě příznaků. Vždy se vás také lékař bude ptát, zde jste snědli nějakou rizikovou potravinu, a jestli trpí průjmem také někdo z vašeho okolí. Pro určení původce bakteriálního průjmu se používá kultivační vyšetření stolice získané výtěrem z konečníku. V případě virového nebo parazitárního onemocnění je nutný malý vzorek stolice.

Dehydratace a jiné komplikace

Nejčastějšími komplikacemi průjmovitých onemocnění jsou dehydratace a minerálový rozvrat. Dehydratace může nastat velmi rychle a dosáhnout až život ohrožujícího stupně. Při průjmu odcházejí z organismu voda a minerály ve velkých kvantem, přispívají k tomu i další ztráty způsobené zvracením a pocením. V důsledku dehydratace mohou být postiženy ledvinné funkce, kdy ledviny nejsou schopny vylučovat dusíkaté odpadní látky. Ty se pak hromadí v organismu a mohou způsobovat tzv. uremický syndrom, při kterém má nemocný kromě průjmů a zvracení, svědění kůže, krvácivé projevy, dušnost, křeče nebo poruchu vědomí. Minerálový rozvrat znamená, že je ve vnitřním prostředí organismu nadbytek nebo nedostatek některých minerálních látek. Nízká hladina draslíku se může projevovat poruchou srdečního rytmu, omezením až zástavou střevní peristaltiky (tzv. paralytický ileus), svalovou slabostí nebo poruchou schopnosti ledvin koncentrovat moč. Při nadbytku sodíku je nemocný malátný, má žízeň, bolesti hlavy, případně halucinace. Nedostatek hořčíku se pak projevuje svalovými křečemi.

Léčba střevní chřipky

Léčba u infekčních průjmů je ve většině případů stejná, tedy symptomatická, kdy se tlumí příznaky. Při užívání antibiotik je pak terapie kauzální, kdy se léčí příčina onemocnění. Hlavní zásadou terapie průjmovitých onemocnění je včasná a dostatečná hydratace s úpravou minerálového hospodářství a následné brzké obnovení příjmu potravy.

Rehydratace slouží k obnovení ztráty tekutin, může probíhat perorálně nebo intravenozně. Perorální rehydratace se využívá při mírné až středně velké ztrátě tekutin, pokud nemocný nezvrací. Lépe jsou tolerovány spíše chladnější, přislazované nápoje (nesycené minerálky bez příchutě) podávané po malých množstvích a v častých intervalech, u dětí mírně slazený čaj nebo speciální perorální rehydratační roztok Kulíšek, který svému dítěti můžete koupit v lékárně. Mírně sladké minerální nápoje usnadňují vstřebávání minerálů a vody ve střevě. V případě akutní potřeby můžeme pro dospělé připravit náhradní roztok:

8 lžiček cukru a 1 lžičku kuchyňské soli rozpustíme v 1 litru převařené vody a doplníme šťávou ze 2 pomerančů nebo grepu. Dospělí pijí 250 - 500 ml a děti 125 - 250 ml tohoto roztoku za hodinu.

žlučníková dietaNaopak nápoje s vysokým obsahem cukru, například babskými radami doporučovaná Coca-cola, nejsou vhodné, protože paradoxně podporují sekreci vody do střeva a zhoršují průjem. Ztráty vody průjmem a zvracením jsou výrazné, proto se dospělým podávají alespoň 3 litry tekutin denně. Intravenózní rehydratace je podávání tekutin do přímo do žíly. Využívá se při velké ztrátě tekutin provázané úbytkem hmotnosti, nezvladatelném zvracení a při závažném minerálové nerovnováze, kdy lze potřebné minerály přidat do připravené infuze. Tento způsob léčby samozřejmě vyžaduje hospitalizaci v nemocnici.

Realimentace čili obnovení příjmu potravy by mělo následovat nebo provázet rehydratační terapii. Dieta je základním léčebným prostředkem, bez něhož nelze očekávat účinnost medikamentózní terapie. U kojenců se v prvních dnech průjmového onemocnění podávají rýžové nebo mrkvové odvary. Rýžový odvar připravíme rozvařením 50 g rýže v 1 litru vody. U kojených dětí není nutné kojení přerušit, zpočátku se doporučuje podávat malé množství mrkvového nebo rýžového odvaru před každým kojením. U kojenců starších 6 měsíců následuje podávání banánů, oloupaných strouhaným jablek, piškotů, mléka. U starších dětí a dospělých se strava kromě sucharů, vařené rýže, mrkve, brambor, banánů a jablek postupně se obohacuje o vývary a pokrmy z bílého masa. I po odeznění průjmů se doporučuje vyhnout smaženým, kořeněným a tučným pokrmům, nadýmavé zelenině, čokoládě a alkoholu.

Vhodné a nevhodné léky na střevní chřipku

Adsorbencia, tedy přípravky jako aktivní uhlí (Carbotox, Carbocit, Carbosorb) nebo Smecta, se uplatňují především v horních částech gastrointestinálního traktu, protože během průchodu zažívacím ústrojím se vyčerpá adsorpční schopnost aktivního povrchu. Má jej význam užívat u enterotoxikóz čili po požití zkažené potravy. Smecta kromě své adsorpční schopnosti vytváří na povrchu sliznice povlak bránící přichycení bakterií. Častým nežádoucím účinkem při užívání tohoto léku je žaludeční nesnášenlivost a nadýmání.

Střevní antiseptika působí pouze proti neinvazivním původcům, kteří vytvářejí toxiny. Ze zažívacího traktu se prakticky nevstřebávají. Nejčastěji je užívaný chloroxin (Endiaron) nebo chemoterapeutikum nifuroxazid (Ercefuryl).

Antimotilika jsou léky zpomalující střevní peristaltiku. U infekčních průjmových onemocnění je neužívejte, protože tím přispívají k množení patogenů ve střevním traktu a zvyšují riziko toho, že bakterie proniknou do hlubších tkání a dostanou se ve větším množství do krve. Mohou vést až zástavě střevní peristaltiky a rozvoji tzv. paralytické ileu. U dětí jsou úplně zakázány! Nejznámějším antimotilikem je Imodium nebo Reasec.

Probiotika jsou přípravky, které obnovují přirozenou střevní mikroflóru. Obsahují nejčastěji laktobacily. Jako plnohodnotnou alternativu probiotik si můžete koupit i potraviny obsahující živé kultury laktobacilů a bifidobakterií, tedy jogurty a zákysy. Zvláště vhodné jsou po delším užívání antibiotik nebo při dlouhodobých trávicích potížích

Antibiotika se u infekčních průjmů paušálně nedoporučují, protože prodlužují vylučování jejich původců. Výjimkou jsou střevní infekce u oslabených jedinců, tedy u starých lidí, pacientů po transplantaci orgánů nebo s nádorovým onemocněním. Rovněž pokud je průjem doprovázený vysokými horečkami (sepse) nebo mimostřevními komplikacemi je nutné antibiotika podávat.

Virové průjmy

Virové průjmy jsou častější než průjmy bakteriální. Původci jsou nejčastěji noroviry, rotaviry, adenoviry, kaliciviry, astroviry, toroviry a koronaviry. V rozvojových zemích se jedná především o onemocnění malých dětí, kdežto v zemích rozvinutých jsou častěji postiženy starší děti a dospělí. V České republice se infekce vyskytují celý rok, s maximem v zimních měsících. Výskyt je častější v epidemiích. Obecně jsou viry vysoce odolné částice, což jim zajišťuje odolnost vůči agresivní žluči i trávicím enzymům a umožňuje šíření nepřímým kontaktem a kontaminací vody a potravy. Přenášejí se infikovanou pitnou vodou, nevařenými potravinami (saláty, moučníky, mořští živočichové, jahody, maliny), kontaminovanýma rukama.

Onemocnění začíná náhle bolestmi břicha se zvracením a nečetnými vodnatými stolicemi bez příměsi krve či hlenu. Infekce u vás může proběhnout pod obrazem jednoho příznaku. Virová gastroenteritida je kratší než bakteriální, ustává většinou do 48 hodin, a nemá tak bouřlivý průběh. Častěji bývá přítomno zvracení, což souvisí s tím, že viry napadají zejména tenké střevo, zatímco bakterie se množí spíše ve střevě tlustém. V léčbě onemocnění ve většině případů postačuje rehydratace perorálně. Protiprůjmové prostředky nejsou účinné. Hospitalizace je u virových průjmů nezbytná jen zcela výjimečně. Onemocnění nemá vážné komplikace ani následky.

Rotavirová infekce u dětí

Rotaviry jsou na celém světě nejčastější původci akutní gastroenteritidy u dětí do 5 let věku. V České republice jsou evidovány 2000 - 4000 rotavirových průjmů ročně. Mají sezonní výskyt v zimě a v jarních měsících. Nejvíce postiženou věkovou skupinou jsou děti od 4 měsíců do 3 let. U novorozenců a kojenců do 2 měsíců probíhá bez příznaků. Postihuje i dospělé jedince, typicky rodiče postižených dětí. Rotaviry jsou vysoce infekční, stačí velmi malá infekční dávky k vyvolání příznaků. Přenáší se nepřímým kontaktem, je možný i přenos vzduchem kapénkami. V 50% případů je rotavirová nákaza asymptomatická, proběhne aniž by si toho nakažený všiml. U 2/3 nemocných je popisována klasická triáda – horečka, zvracení a vodnatý průjem, může se však vyskytnout pouze jeden nebo dva z uvedených příznaků. Po krátké inkubační době (1 - 3 dny) se dostaví vzestup teploty a opakované zvracení. Již první den se objeví časté a objemné stolice bez příměsi krve nebo hlenu. Dále nemají nemocné děti chuť k jídlu, jejich bříško je vzedmuté, starší děti si stěžují na bolesti břicha. U poloviny nemocných se současně objevují i příznaky postižení horních dýchacích cest – nachlazení, rýma a kašel.

fotolia_50883978_xs_1600x900ms

Při nekomplikovaném průběhu celé onemocnění odezní do 5 - 8 dnů. Pro malé děti je častou a závažnou komplikací dehydratace s úbytkem 5 - 10% tělesné hmotnosti, což u destikilogramového kojence představuje pouze 0,5 – 1 kg jeho hmotnosti. Zdánlivě banální úbytek na váze tak někteří rodiče mohou podcenit, které může jejich dítě i ohrozit na životě. Dále se mohou vyskytnout poruchy vstřebávání živin tzv. malabsorpční syndrom s protrahovanými průjmy. Pokud má vaše dítě rotavirovou infekci, je důležité od začátku průjmového onemocnění dostatečný příjem tekutin a již zmíněná výživa, která zabrání dalšímu poškození sliznice střev. Z nespecifických protiprůjmových prostředků lze u dětí probatika, nejlépe po odeznění akutního průjmu. Od roku 2006 jsou v České republice k dispozici dvě perorální vakcíny proti rotavirovým průjmům, které jsou určeny k imunizaci pro děti od 6 týdnů věku.

Průjmy cestovatelů

V souvislosti s možností neomezeně cestovat do zahraničí, včetně exotických zemí s nízkou hygienickou úrovní, u nás narůstá frekvence výskytu tzv. průjmu cestovatelů. Z infekcí spojených s cestování jsou průjmy cestovatelů bezkonkurenčně nejčastější. V řadě zemí je cestovní průjem označován místním jménem: v Indii břichabol města Delphi, v Rumunsku mamajka, v Egyptě faraonova kletba, v Mexiku Montezumova pomsta. Je jimi postižena třetina až polovina cestovatelů. Výskyt záleží na tom, kdo a kam cestuje a v jakých podmínkách v zahraničí pobývá.

Vysoce rizikovými oblastmi jsou Střední východ, jižní a jihovýchodní Asie, Afrika, Jižní a Střední Amerika, zde průjem postihne až 70% cestovatelů. Na některých lodích přepravujících v Egyptě cestující po Nilu onemocní 90% turistů. Na vzniku průjmů se podílí mnohem vyšší kontaminace potravin a pitné vody patogenními mikroorganismy, než je tomu v domácím prostředí, a zvýšená vnímavost zažívacího traktu při cestování v důsledku jiného způsobu přípravy potravy, konzumace jiných druhů potravin nebo používání jiného koření.

Z bakteriálních původců jsou nejčastější některé kmeny Escherichia coli (50%), Campylobakter jejuni, salmonely, shigelly a Vibrio cholerae. Z parazitárních původců je nebezpečná amebóza. Průjem cestovatelů probíhá zpravidla bez horečky, projeví se vodnatými stolicemi bez příměsi krve, které se během 3 - 5 dnů upraví. Malá část cestovních průjmů může být i neinfekční povahy v důsledku časového posunu, cestovního stresu, změny stravovacích návyků, konzumace ovoce s projímavým účinkem (např. mango nebo fíky) a pitím většího množství sladkých a přechlazených nápojů.

Základem prevence těchto nákaz je důsledné dodržování hygieny stravování na cestách. Před přípravou stravy a před jídlem si vždy umyjte ruce. Pijte a používejte pouze balenou pitnou vodu, a to i na čištění zubů. Průjem může vniknout i při pouhém polknutí kontaminované vody při koupeli nebo v bazénu. Dále nenakupujte jídlo v pouličních stáncích, jezte jen dokonale tepelně upravené pokrmy a konzumujte pouze ovoce a zeleninu, kterou si sami pečlivě umyjete a oloupejte. Nebezpečná jsou jídla obsahující tepelně neupravené mořské kraby, langusty, krevety, ústřice a srdcovky, zeleninové saláty, ale také kostky ledu vyráběné z nepřevařené vody a užívané k chlazení nápojů.

Při cestách do oblastí s vysokým rizikem by měl každý cestovatel v dostatečném předstihu (nejlépe již 3 měsíce před odjezdem) navštívit specialistu, který se zabývá cestovní medicínou a očkování před cestami do zahraničí. Ambulance cestovní medicíny jsou zřizovány při infekčních odděleních a klinikách. Lékař vám zde provede potřebná očkování, seznámí vás s preventivními opatřeními, doporučí jak cestovatelský průjem léčit a poskytne vám potřebné léky. Zvláště pokud budete cestovat do míst s nedostupnou lékařskou péčí, cestovní lékař vás vybaví dostatečnou dávkou antibiotik pro samoléčbu cestovního průjmu. Antibiotiky fluorochinolony se léčí horečnatý průjem s příměsí krve, pokud trvá déle než 3 dny. Při lehčím průběhu postačí symptomatická terapie. Na cestu si s sebou vezměte dostatečnou zásobu prášků k přípravě rehydratačního roztoku a antimotilika. Prevence střevních onemocnění očkováním je možná jen proti choleře a některým typům E.coli perorální kombinovanou vakcínou Dukoral.

Prevence průjmů

Průjmovitým onemocnění se nejlépe vyhnete, budete-li dodržovat základní hygienická opatření při osobní hygieně, přípravě pokrmů. Navzdory dobré hygieně se nelze zcela vyvarovat primární nebo sekundární kontaminaci masa, živočišných produktů salmonelami a kampylobakterem. Částečně ji lze předejít dokonalou tepelnou úpravou potravy živočišného původu, zejména pokrmů z vajec a drůbežího masa. Státní předpisy a nařízení by pak měly určovat zásady komunální a kolektivní hygieny – tedy zásobování nezávadnou pitnou vodou, likvidace odpadů a odpadních vod, veterinární opatření při zpracování jatečních zvířat, hygienické předpisy v hromadném stravování a při přípravě a distribuci potravin v celém potravinářském komplexu.

Nebojte se průjmů

Pokud onemocníte infekčním průjmem, který má standardní výše popsaný průběh, a vy sami se s ničím závažným neléčíte, není čeho se bát. Pijte dostatek tekutin a brzy obnovte příjem doporučovaných potravin. Zdravý organismus se dokáže smírnou ztrátou tekutin a iontovou nerovnováhou dobře vyrovnat. Jestliže se však jedná o dítě nebo staršího člověka trpícího řadou přidružených onemocnění, je třeba se míti na pozoru. Z tekutin opravdu pijte přislazené minerální vody, malému dítěti kupte speciální perorální rehydratační roztok nebo připravte výše uvedený roztok vlastní, důsledně hlídejte, zda nedochází ke ztrátě hmotnosti, neodkládejte obnovení příjmu potravy a brzy navštivte svého lékaře. Když by se objevily změny chování, zmatenost, malátnost nebo průjem a zvracení několik dní neustávaly, vyhledejte neprodleně lékaře.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Lucasice
    3. 3. 2020 14:46
    Co se týká střevních chřipek mam nej zkušenost s probiotiky.
  • Majka Králová
    21. 3. 2017 12:37
    Není to nic příjemného, ale vždycky při těchto potížích beru enterol a je po problémech.
  • nikola
    30. 12. 2016 17:10
    prosím, také mi napište, název prášků.děkuji
  • V.Raichlova
    15. 12. 2016 14:25
    Dobrý den,
    můžete mně napsat název prášků. Děkuji
  • Petr S.
    25. 10. 2016 10:43
    Strevni chripka je hroznej zazitek, nepreju to nikomu. Minule mi ale doktor doporucil docela super prasky a na ten prujem pomahaji hned. Tak se mi hned ulevilo.
Další články z rubriky

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…