Minerály v kostce: Jak pomáhá molybden tělu rozkládat toxické látky?
Molybden patří mezi minerály, které lidské tělo ke správnému fungování nutně potřebuje. A nejen lidské tělo, ale téměř vše živé. Molybden je zodpovědný za správný chod základních životních funkcí.
Molybden naše tělo využívá ke zpracování proteinů a genetického materiálu, jako je DNA. Molybden se také řadí mezi minerály, které tělu pomáhají rozkládat léky a toxické látky, které se do těla dostanou.
Molybden: Molybdenum, Mo
Molybden je nejvíce v játrech, ledvinách, v kostní tkáni a v zubech. Obrovskou roli hraje tento prvek při prevenci zubního kazu. Je totiž přímo zodpovědný za tvrdost zubní skloviny. Lidské tělo jej však potřebuje i z mnoha dalších důvodů. Význam tohoto esenciálního (tedy pro tělo nezbytného) minerálu spočívá zejména v účasti na mnoha enzymových reakcích v organismu. Je totiž přímo součástí důležitých enzymů. Aktivně například molybden odpovídá na metabolismus železa, tedy ovlivňuje využití jeho zásob. Stejně tak mědi, kde se podílí na jejím vstřebání ze zažívacího ústrojí.
Nejdůležitější vitaminy, minerály a stopové prvky
Vitamin D jako ochrana proti chřipce! Jak poznáte, že máte nedostatek vitaminu D?
Minerály v kostce: Patří křemík mezi „minerály krásy“ opravdu právem?
Minerály: Molybden ovlivňuje řadu funkcí
Lidské tělo však molybden potřebuje i pro správné hospodaření s dusíkem. Působí rovněž jako aktivátor enzymů účastnících se metabolismu cukrů, lipidů a železa. Prvek je v současné době předmětem intenzivního výzkumu ve spojitosti s tvorbou červených krvinek. Ovlivňuje totiž procesy uvolňování železa z jater. Molybden se řadí mezi minerály, které ovlivňují celou řadu dalších enzymů, které se například podílí na oxidaci tuků nebo na tvorbě kyseliny močové. Z těla je vylučován močí.
Minerály: Přírodní zdroje molybdenu
Největší výskyt molybdenu je v luštěninách, celozrnných obilninách a rýži. Obsahuje jej především pohanka, zelené fazole, čočka, slunečnicová semena, ořechy, vnitřnosti, hovězí a kuřecí maso, mléko a mléčné výrobky, vejce, ryby a některé druhy ovoce (například banány) a zeleniny (zejména listová zelenina a brambory).
Minerály: Molybden a jeho nedostatek v organismu
Doporučená denní dávka molybdenu je v České republice stanovena vyhláškou na 50 mikrogramů a nejvyšší přípustné množství v denní dávce je stanoveno na 100 mikrogramů. Nedostatek molybdenu může vést k anémii, přispívá k zvýšenému výskytu záchvatů astmatu, zvýšené kazivosti zubů a zhoršení ochrany proti infekci močového měchýře.
Projevit se může rovněž impotencí nebo ledvinovými kameny a výrazný nedostatek molybdenu se projevuje vážným poškozením mozku. Nedostatek tohoto minerálu byl zaznamenán i u lidí se vzácnými genetickými vadami. Za běžných podmínek však nebyl deficit molybdenu dosud u člověka popsán.
Minerály: Molybden a jeho nadbytek v organismu
Existuje podezření, že vyšší příjem molybdenu snižuje hladinu křemíku v krvi. Jeho nadbytek v potravě vede rovněž ke snížení vstřebávání mědi a zvýšení koncentrace kyseliny močové v krvi.
Diskuse k článku
RE : Minerály v kostce: Jak pomáhá molybden tělu rozkládat toxické látky?