Upéct svatomartinskou husu zvládne i začátečník. Podle našeho receptu inspirovaného Magdalenou Rettigovou
Mnoho lidí má z přípravy a pečení husy či kachny strach. Že maso nezvládnou naporcovat, připravit nebo neuhlídají pečení. Pečení svatomartinské husy je ale až směšně jednoduché, takže recept zvládne opravdu každý. Pojďte se o tom přesvědčit.
Svatomartinská husa má v české kuchyni poměrně bohatou tradici. Církevní svátek svatého Martina se slaví 11. listopadu, kdy se traduje, že Martin přijíždí na bílém koni.
Svatý Martin má svátek 11. 11. Znáte svatomartinské tradice? Svatomartinská husa a víno nesmí chybět
V minulosti se na Martina uzavíralo roční hospodářství, sedláci dostávali své výplaty a hospodáři s nimi uzavírali smlouvy na další roky. Svátek svatého Martina byl také poslední možností, kdy se lidé mohli před Vánocemi naposledy nadlábnout, neboť po sv. Martinovi nastával 40 denní půst, který trval právě až do Vánoc.
A právě svatomartinská husa bývala symbolem svatého Martina a nadcházející zimy, kterou si mohli lidé ve městech i na venkově dopřát. Svatomartinská husa, případně kachna se pekla přes noc a podávala s kysaným zelím, které je bohaté na vitamin C a přílohou.
Nejjednodušší recept na husu - pečenou přes noc 12 hodin
Když se začtete do kuchařky od jedné z našich nejznámějších kuchařek - Magdaleny Dobromily Rettigové - o huse se vám dostane jen stručného povídání. Rettigová v kuchařce doslova radí: "husu jen očistěte, osolte a okmínujte zvenku i zevnitř. Pak pečte."
Návod je to tedy stručný a jednoduchý. A jak známo, v jednoduchosti je krása. Proto jsme se rozhodli tento recept dodržet a husu skutečně jen osolit a nakmínovat.
Ohledně dalšího postupu jsme se rozhodli držet zaručeného postupu pečení přes noc. Díky pečení přes noc vám svatomartinská husa nedá téměř žádnou práci. Večer ji jen připravíte, naložíte do pekáče a necháte přes noc péct.
Když se ráno vzbudíte, domovem se už bude linout vůně pečeného masa. Svatomartinská husa v tu chvíli už bude jen potřebovat dokončit a vy budete muset připravit přílohu a zelí. A je hotovo!
Jak na dokonalý chuťový koncert?
Výběr masa
Vše začíná u výběru masa. Pokud chcete, aby byla svatomartinská husa opravdu dokonalá, nestačí zajít do oblíbeného supermarketu. Budete muset oslovit okolní farmáře a zjistit si, kde chovají husičky nebo kachny. Jen tak bude maso opravdu dokonalé.
Příloha - lokše nebo knedlíky?
Možností, co připravit k huse, je opravdu nespočet. Husu můžete podávat s noky, staročeskými lokšemi, karlovarským knedlíkem nebo tradičním bramborovým knedlíkem.
Zelí - červené či bílé?
Aby byl chuťový zážitek úplný, chybí vám k huse ještě něco - zelí! Variant je opět nespočet. Připravit si můžete tradiční zadělávané bílé nebo červené dušené zelí, ale také zelí kedlubnové nebo netradiční dýňové zelí.
Svatomartinská husa - recept
Ingredience
- farmářská husa (o váze cca 2 kg)
- 5 lžiček soli
- 4 lžičky celého kmínu
- 100 ml medu
- voda
Postup
- V předvečer hostiny husu omyjte pod tekoucí vodou a osušte utěrkou.
- Poté z husy odstraňte větší tukové laloky, například u biskupa a u krku. Husa by byla příliš mastná.
- Do husy nyní vmasírujte veškerou sůl. Poté ji okmínujte - zvenku i zevnitř.
- Husu vložte do pekáče. Podlijte troškou studené vody a pečte 6 hodin na 90 stupňů.
- Husa bude mít světle žlutou barvu a maso ještě nebude hotové.
- Zvyšte teplotu na 130 stupňů.
- Pečte husu dalších 5 hodin.
- Poté husu pomažte medem, díky tomu se vytvoří křupavá kůrka.
- Pečte poslední 1 hodinu opět na 130 stupňů.
- Kachnu naporcujte.
- Výpek podávejte zvlášt v omáčníku.
- Svatomartinská husa se podává s knedlíky a zelím.
A co vy a svatomartinská husa - budete ji doma připravovat? Napište nám do komentáře.
Diskuse k článku
RE : Upéct svatomartinskou husu zvládne i začátečník. Podle našeho receptu inspirovaného Magdalenou Rettigovou