Rozdělení hovězího masa: Informace, které využijete při nákupu i v kuchyni
Hovězí maso je oblíbenou součástí jídelníčku celé řady z nás. Proč právě hovězí? Důvodů je hned několik a mezi nimi jsou podle některých výživových poradců i ty zdravotní. Hovězí maso patří k nutričně nejhodnotnějším masům. Obsahuje velké množství bílkovin a minerálů. Hovězí je významným zdrojem železa, kterého má značná část naší populace v krvi nedostatek. Železo z hovězího masa se do těla vstřebává snáze než z mléka nebo zeleniny. Dále obsahuje také selen, zinek nebo kyselinu listovou. Jeho další nespornou výhodou je to, že hovězí maso není tučné. Dnes se chovají taková plemena, jejichž maso obsahuje tuku jen minimum, zhruba 3 až 6 %. Je tak vhodné i pro osoby se zvýšeným cholesterolem. Hovězí maso má také vynikající chuť, pokud ho upravíme tím správným způsobem.
Rozdělení hovězího masa
Abychom dokázali hovězí maso dobře připravit, musíme si udělat přehled o tom, jaké druhy hovězího masa se na hovězím skotu nachází, jaký je v nich kvalitativní rozdíl a jak se upravují. Podívejme se, jaké druhy hovězího masa rozlišujeme.
Základní rozdělení hovězího masa je na hovězí přední a hovězí zadní a dále pak na:
Hovězí maso přední:
- plec velká
- plec loupaná
- plec falešná
- přední kližka
Hovězí maso zadní:
- velký ořech
- vrchní šál
- kližka s kostí
- špička
- spodní šál
- váleček
Rozdělení hovězího masa dle kvality a způsobu úpravy
Z kuchařského hlediska dělíme hovězí maso do čtyř tříd. Nikdy neuděláte chybu, pokud použijete kvalitnější maso pro méně náročnou úpravu. Ovšem kvalitního drahého masa je například do guláše určitě škoda. Opačně to ale neplatí, z pupku biftek určitě neuděláte.
I. třída hovězího masa
- Svíčková - vysoká, střední, špička.
Špička patří mezi nejkvalitnější druhy hovězího masa, dělají se z ní minutky jako bifteky či medailonky, používá se k přípravě tatarského bifteku. Ale lze ji také péct, dusit i smažit.
- Kýta - květová špička, vrchní a spodní šál
Květová špička se hodí k pečení, šál vrchní i spodní se hodí k vaření, dušení i k pečení.
II. třída hovězího masa
- Roštěnec - nízký a vysoký.
Nízký roštěnec můžeme použít stejně jako špičku ideálně k přípravě minutek. Vysoký roštěnec je tužší, je vhodný na pečení či dušení.
- Plec – hodí se k dušení, vaření, pečení, k mletí i do guláše
- Kulatá plec – vhodná k pečení, dušení, smažení, roštování
- Podplečí – do gulášů a perkeltů
III. třída hovězího masa
- Žebro hrudí – vhodné k dušení, vaření, do vývarů
- Krk – dušení, vaření, guláše
IV. třída hovězího masa
- Špička hrudí – vhodná do vývarů
- Kližka – nejlépe se hodí na guláš
- Líčko – vaření, guláš
- Oháňka – vařená, hašé, vývary
- Pupek, bok – hodí se k vaření nebo vývarům
Úprava hovězího masa vařením
Hovězí maso omyjeme, naporcujeme, vložíme do vody, a to do vody studené, pokud chceme získat silný vývar. Pokud chceme mít maso i po vyvaření co nejkvalitnější, vložíme maso do vody vroucí. Tak dojde na povrchu masa ke sražení bílkovin, a tím se živiny udrží v mase. Do vody přidáme sůl, pepř celý, kořenovou zeleninu, cibuli. Pomalým varem vaříme maso doměkka. Pokud chceme z masa mít plátky nebo kostky, krájíme maso až po uvaření. Z vařeného hovězího masa můžeme připravit třeba ragú. K vařenému hovězímu lze udělat celou řadu omáček, například koprovou, rajskou, houbovou, pepřovou a další. Studené vařené hovězí je skvělé třeba s jablečným křenem.
Úprava hovězího masa dušením
K dušení používáme šťavnaté druhy hovězího masa jako je kýta, plec, nebo roštěnec. Ty nakrájíme na kusy o průměrné hmotnosti 150 gramů. Pro délku dušení hovězího masa je rozhodující šíře jednotlivých kusů. Ty by měly být všechny přibližně stejné. Maso krájíme po vlákně. Před vlastní úpravou maso osolíme, opepříme, můžeme i prošpikovat. Takto připravené hovězí maso nejdříve opečeme zprudka na připraveném základě, poté zalejeme vařící vodou nebo vývarem a dusíme pod pokličkou, dokud maso nezměkne.
Nejčastěji používáme základ cibulový (tuk a cibule), paprikový základ (tuk, cibule a mletá paprika), zeleninový základ (tuk, kořenová zelenina), nebo cibulovo-zeleninový základ.
Z dušeného hovězího masa na cibulovém základě připravíme celou škálu oblíbených a výtečných jídel, jako například:
- Štěpánská hovězí pečeně, pečeně na žampionech, pražská pečeně, znojemská pečeně, znojemské hovězí filé, bavorský závitek, bavorská roštěná, španělský ptáček, zbojnická hovězí pečeně.
Z dušeného hovězího masa na paprikovém základě můžeme připravit tyto pokrmy:
- Frankfurtská hovězí pečeně, hovězí pečeně na paprice, rýnská hovězí roštěná, kyjevský závitek z roštěnce, hovězí guláš, znojemský guláš, maďarský guláš, karlovarský, mexický a další oblíbené druhy gulášů. Hovězí maso dušené v mrkvi můžeme připravit dětem.
Z dušeného hovězího masa na zeleninovém základě můžeme připravit tyto pokrmy:
- Svíčková na smetaně, ruská hovězí pečeně, hovězí pečeně po Burgundsku, hovězí pečeně na víně.
Úprava hovězího masa pečením
K pečení používáme výhradně kvalitní kusy hovězího masa. Kvalitní hovězí maso zůstává i po upečení uvnitř narůžovělé. Maso pečeme 20 až 40 minut dle druhu a velikosti. Doba pečení není dlouhá, a to s ohledem na zachování chuti, živin a šťavnatosti. V průběhu pečení měříme teplotu uvnitř masa. Ve středu nesmí teplota překročit 70°C. Jedno z nejlepších pečených mas je hovězí svíčková. Pečeni si můžeme udělat na houbách, na pivě, na cibuli, na víně. Skvělá je i Cikánská hovězí pečeně, které říz dodávají klobásky a papriky. Anglickou svíčkovou si připravíme tak, že maso osolíme, opepříme, potřeme olejem a necháme odležet asi 2 hodiny. Maso pak zprudka opečeme na oleji a dáme péci do trouby. Podáváme jemně narůžovělé plátky masa, které jsou křehké, voňavé a velmi chutné.
Úprava hovězího masa smažením
Hovězí maso lze i smažit. Typický a oblíbený je Porthaus – smažený hovězí řízek v trojobalu ochuceném solí, pepřem a česnekem. Na řízky použijeme roštěnky nebo pravou svíčkovou. Smažíme i masové kuličky z mletého masa, nebo mleté hovězí maso k přípravě hamburgerů.
Grilování hovězího masa
V dnešní době je grilování hovězího masa velmi oblíbenou úpravou. Hovězí maso se na grilování opravdu skvěle hodí. Aby se nám tato úprava hovězího masa zdařila, používáme ke grilování pouze ty nejlepší druhy hovězího masa: zadní hovězí (s lehce mramorovanou strukturou, často používané k přípravě Rumpsteaků), hovězí ořech – velmi šťavnaté maso bez tuku, svíčková – steaky ze svíčkové jsou nejdražším pokrmem, jsou libové a šťavnaté.
Krájet by se hovězí steaky neměly příliš tenké, aby filet při grilování nevyschl. Maso porcujeme na kusy o síle 2 až 2,5 cm. Hovězí maso ke grilování nerozklepáváme. Ke grilování můžeme bez obav použít i maso, které je pěkně mramorované tukem. Z takového masa získáme skvělé šťavnaté steaky.
Pro grilování není třeba kvalitní hovězí maso předem nakládat, ale pokud si chvíli předem poleží v marinádě nebo citronové šťávě, tím lépe.
Hovězí maso na grilu nikdy nenecháváme příliš dlouho. Při grilování platí to samé, co pro pečení, teplota uvnitř masa by se měla pohybovat mezi 60 až 70°C. Pokud pečeme velké kusy masa, neobejdeme se bez používání tepelné sondy. Jinak do masa ale nepícháme, aby z něj nevytekla veškerá šťáva. Neotáčíme příliš často.
Hovězí maso, které necháte na grilu déle, než by být mělo, nebude snadné pokousat. Pro grilování hovězího je teplota a čas to, co rozhoduje o finální chuti.
Diskuse k článku
RE : Rozdělení hovězího masa: Informace, které využijete při nákupu i v kuchyni
Dobrý den, děkuji za reakci na můj komentář :)
Faktem bohužel zůstává, že pokud víme o jakou záležitost se jedná a přesto v ní (za ůčelem zisku) stále pokračujeme s odůvodněním "cílíme na všechny čtenáře" je to velice smutné.
Tento problém není rozporuplný a pokud zdravá lidská bytost dokáže přemýšlet a rozlišovat., není v tomto případě o čem debatovat.
Společnost(současní degradovaní "vůdci" společnosti) si tvoří zákony, které po nějakém čase opět mění dle svých rozmarů, proto je nutné se na současný stav dívat jako na civilizační "nemoc".
Každé zvíře je cítící bytostí s tím rozdílem, že nám nemůže o svých pocitech a strastech slovy povědět. Zabití/vražda je vždy považována za násilný akt. Pokud někomu beru život, je to vždy problém a pokud to činím(nebo se na tom podílím) dokonce vědomě, je to ještě horší.
Tento stav způsobuje v lidské společnosti(na planetě) celou řadu velice závažných problému-od válečných konfliktů, přes znečišťování vody, zabírání půdy až po mnoho civilizačních chorob.
O karmě se zde zmiňovat moc nebudu, neboť nevím nakolik máte v této oblasti osobních zkušeností... Ale akce a reakce zde platí odjakživa a neznamená, že pokud nejsme svými malými mozečky schopni obsáhnout celý tento spletitý přírodní proces, že neexistuje a že nás velice zásadním způsobem neovlivňuje.
Minimálně by na vašich stránkách měly články mít celistvou formu s vhledem do problematiky z více stran, aby čtenář mohl zvážit pro a proti a sám se rozhodnout. V opačném případě vlastně tímto článkem v lidech vzbuzujete pocit, že jedení produktů ze zabitých bytostí je mormální a ještě k tomu vlastně zdravé(!!)
Je to informace, to chápu-pokud ale tvořím články na webu, který se zabívá zdravým životním stylem, esoterikou a podobnými tématy, jsou takovéto informace velice zavádějící a sáhněme si do srdce: zvládla by jste zajít na pastvu a zvíře zabít, aby jste jím posléze nakrmila rodinku?
Je mou povinností toto sdělit, neboť pokud člověk čerpá informace s přímých zdrojů a dochází tohoto poznání pomocí přímé realizace, nezbývá místo pro iluze a pochybnosti.
Tento fakt je nesporný: zabíjení živých tvorů je velký problém a je to trestný čin stejně jako zabití člověka. Neseme následky a zaplétáme se v těchto reakcích, nehledě na to, že do toho zaplétáme i jiné-často nevinné bytosti-děti a zaséváme nepravdy do budoucích generací. Pokud je to naučíme, je to smutné...
Jsme tu pro to abychom se mimojiné fizicky, psychicky, emocionálně a duchovně rozvíjeli a pomáhali na cestě sobě i jiným. Proto je mou povinností, pokud je to jen trochu možné informovat o těchto věcech. :)
Přeji hezký den a přehodnocení této problematiky, neboť pokud nepojmete váš web jen jako místo díky němuž máte své příjmy a neosobně informativní místo, mohli by jste jít čtenářům příkladem a dělat veliký pokrok i jako lidské bytosti a nepřímo učit nastávající generace. :)
S pařáním úspěchů a vědění, Váš čtenář Myšák :)
Za celou redakci Spektra Vás zdraví Anička.
Je podivuhodné, že na takovýchto stránkách kde se probírá zdraví člověka, bylinky, spiritualita a mnohdy i duchovní záležitosti a s tímto spjaté věci, napíšete takovíto článek o MASE :O
Pokud posčítáte návštěvníky této stránky, jedná se převážně o citlivější jedince a dovolím si připustit, že i pokročilé v poznání o sobě a vyšších věcech obecně.
Každý z nás ví, že pokud hodláme jíst těla jiných zvířat, je nutné je předtím připravit o posvátný ŽIVOT-tedy zabít!! To, jakým způsobem se to děje snad není třeba právě na tomto místě rozebírat(jedná se o ohavnou záležitost)..:(
A už vidím, jak žena, nebo obyčejný muž půjde na pole a udolá svou vlastní silou třeba býka(nehledě na to, že pokud jíte hovězí, často jíte maso ze samice-krávy-matky telátek!! Je naprosto jedno, co za vitamíny nebo minerály tato hrouda z mrtvého těla obsahuje, protože už jen akt toho že přijímáme celý tento proces (a vložením do svých úst ho schvalujete) nám nikdy nemůže prospět a reakce které posléze díky tomuto vstoupí(vtrhnou) do našich životů jsou mnohdy několikatisíckrát horší, než to, že máme málo železa v krvi!!
Zamyslete se proto prosím.. Mnohdy se za "společností běžně přijímanými věcmi" skrývá tolik násilí a utrpení, že si to prostě musíme připustit a jednat podle toho ve svých životech. Vždy je jiné -schůdnější a veselejší řešení jak se správně nasytit, než pro to zabíjet právě zvířata, natož kravičky!!!
(sám jsem se o tato zvířata staral a vím co jsou tyto bytosti zač a co dovedou za divy!!) Přeji vám všem veselé prozření a velké vědro pravdy do všech životů!!
Jsme lidské bytosti a co nás odlišuje od zvířecí říše je právě rozum, inteligence a schopnost rozlišovat-nehledě na fakt že máme tendence milovat :).
Pokud však tento DAR zneužíváme, neseme mnoho následků ze kterých nám nějaké vitamínky nebo minerálky nijak nepomohou. Hezké dny všem :)