Babiččiny recepty na cukroví, které se musí uležet. Začněte s jeho pečením první adventní týden!
Babiččiny recepty na cukroví v předvánočním období jistě oceníte. Druhy, které potřebují uležet, byste měli začít péct ideálně v prvním adventním týdnu. Proto pro vás máme několik chutných a osvědčených tipů na pracny, linecká kolečka, vanilkové rohlíčky a voňavé medové perníčky. Zpříjemněte si tedy advent a provoňte svůj domov tradičním vánočním kořením či vanilkou.
Ještě, než se pustíte do babiččiných receptů na cukroví, zabruslete s námi na chvíli do historie. Věděli jste například, že pečené vánoční dobroty v podobě cukroví začali Češi péct až někdy od poloviny devatenáctého století a že tuto tradici převzali z Německa? Každopádně, dobře za tento přerod – kdo by si totiž dokázal představit Vánoce bez na jazyku se rozplývajících vanilkových rohlíčků, lineckých koleček nebo měkoučkých perníčků?
Pokud jste netrpěliví a nechcete čekat dlouhé týdny na to, až cukroví změkne, můžete vsadit i na řadu osvědčených receptů, díky kterým bude těsto po upečení ihned křehké.
Babiččiny recepty na cukroví: STAROČESKÉ PRACNY
Pracny peče každá hospodyňka jiným způsobem. Jedna do těsta přidává více kakaa, druhá zase více oříšků nebo mouky a cukru. Tento jednoduchý babiččin recept na cukroví je inspirován staročeskou kuchyní a najdete v něm i voňavé vánoční koření, jako skořici či hřebíček.
Ingredience potřebné na staročeské pracny
- moučkový cukr: 250 g
- polohrubá mouka: 350 g
- vlašské ořechy (jemně mleté): 120 g
- máslo: 260 g
- špetka mleté skořice
- špetka mletého hřebíčku
- kakaový prášek: 50 g
RECEPT na staročeské pracny
Začněte tím, že si ve větší míse smícháte moučkový cukr spolu s polohrubou moukou, vlašskými oříšky, mletou skořicí, hřebíčkem a kakaem. Poté k sypkým surovinám přidejte kousky měkkého másla a čistýma rukama vypracujte homogenní těsto. To pak umístěte aspoň na půl hodiny do lednice (ideální je nechat jej uležet přes noc). Mezitím si předehřejte troubu na cca 160 až 165 °C a připravte si k ruce formičky na pracny. Dále uleželé těsto vyjměte z chladničky a vmačkávejte prsty jeho kousky do formiček (nemusíte je vymazávat). Vše vyskládejte na plech a dejte péct do horké trouby na asi 15 až 20 minut. Upečené pracny ještě horké opatrně vyklopte a obalte dle preferencí v moučkovém cukru s trochou toho vanilkového. Cukroví uložte do uzavíratelné krabice a nechte na chladnějším místě uležet aspoň týden. Až ochutnáte, jistě tento babiččin recept na cukroví uchováte pro další roky!
Babiččiny recepty na cukroví: LINECKÁ KOLEČKA
Mezi proslulé vánoční recepty na cukroví patří i ty na linecká kolečka. Milují je zkrátka malí i velcí mlsouni a málokdy vydrží až do svátků (pečlivě je schovejte před nedočkavci!). Pokud je má také vaše rodina v oblibě, inspirujte se tímto chutným těstem od zkušené babičky!
Ingredience potřebné na linecká kolečka
- vaječné žloutky: 2 ks
- moučkový cukr: 150 g
- máslo: 300 g
- hladká mouka: 400 g
- rybízová (linecká) marmeláda: dle chuti na potření cukroví
- moučkový cukr: na obalení dle preferencí
RECEPT na linecká kolečka
Babiččiny recepty na cukroví jsou léty prověřené, a tak jistě nebudete výsledkem zklamaní. Mezi ně patří i tento na linecká kolečka. Začněte tedy tím, že si v míse smícháte moučkový cukr s hladkou moukou, poté přidejte vaječné žloutky a měkké máslo nakrájené na plátky. Vše prohněťte, dokud nezískáte homogenní vláčné těsto. To následně zabalte do potravinové folie a dejte do lednice uležet (aspoň na pár hodin). Následně těsto po pár hodinách vyjměte z chladu a vyválejte z něj přiměřeně vysoký plát. Z něj pak vykrajujte kolečka na linecké cukroví. Ta pokládejte na plech s pečícím papírem a dejte péct do předehřáté trouby na 5 až 10 minut (při cca 175 až 180 °C). Horké pečivo nechte mírně zchladnout, potřete marmeládou a slepujte. Kdo chce, může posypat cukroví moučkovým cukrem. Kolečka dejte do krabice a nechte pár dní uležet do měkka.
Babiččiny recepty na cukroví: VANILKOVÉ ROHLÍČKY
Vanilkové rohlíčky jsou českou vánoční klasikou, proto, pokud je máte rádi, pusťte se do tohoto babiččina receptu na cukroví. Je velmi jednoduchý a zvládne jej i začátečník.
Ingredience potřebné na vanilkové rohlíčky
- hladká mouka: ½ kg
- moučkový cukr: 170 g
- měkké máslo: 350 g
- vanilkový cukr: 1 balíček
- vlašské oříšky (jemně mleté): 180 g
- moučkový cukr: dle potřeby na obalení
RECEPT na vanilkové rohlíčky
V míse si smíchejte hladkou mouku, moučkový cukr, měkké máslo, mleté vlašské ořechy a vanilkový cukr. Poté vypracujte čistýma rukama homogenní hladké těsto a zabalte do potravinové folie. Takto jej umístěte do lednice a nechte uležet aspoň dvě až tři hodiny (ideálně přes noc). Následně těsto vyjměte, prohněťte a utrhávejte kousky, z kterých tvořte přiměřeně velké rohlíčky. Ty vyskládejte na plech s pečícím papírem a dejte péct do předehřáté trouby při 160 až 165 °C asi 5 až 10 minut. Nakonec upečené vanilkové rohlíčky obalte dle chuti v moučkovém cukru a vyskládejte do krabice, kde by se měly uležet do Vánoc. Tento babiččin recept na cukroví pak můžete ještě o ždibec vylepšit, a to tak, že do moučkového cukru k obalování přidáte trochu toho mletého vanilkového nebo přímo mletou vanilku/lusk (získáte tak dokonalou vanilkou vůni a chuť).
Babiččiny recepty na cukroví: MEDOVÉ PERNÍČKY
Medové perníčky prostě k českým Vánocům neodmyslitelně patří. Inspirujte se tedy tímto snadným babiččiným receptem na cukroví a upečte si jedny z nejlepších! Ozdobit je můžete dle uvážení buď klasickou bílkovou polevou nebo třeba čokoládou.
Ingredience na medové perníčky
- hladká mouka: 400 g
- moučkový cukr: 140 g
- perníkové koření: 1 malá lžička
- vajíčka: 2 ks
- vaječný žloutek na potřební perníčků: 1 ks
- tekutý med: 2 velké lžíce
- jedlá soda: 1 malá lžička
- měkké máslo: 50 g
RECEPT na medové perníčky
Nejprve si do mísy nasypte hladkou mouku, moučkový cukr, perníkové koření, jedlou sodu a promíchejte. Poté k sypkým ingrediencím přidejte plátky měkkého másla, med, vejce a vypracujte hladké homogenní těsto. To zabalte do potravinové folie a dejte do lednice uležet aspoň na 24 hodin. Po uplynutí doby těsto vyjměte z chladu a rozválejte na přiměřeně silný plát. Z něj pak vykrajujte tvary dle libosti. Polotovary perníčků vyskládejte na plech s pečícím papírem a dejte péct do předehřáté trouby na 6 až 10 minut při 160 až 165 °C. Jakmile budou perníčky upečené, vyjměte je z trouby, a ještě horké přetřete rozšlehaným žloutkem. Po vychladnutí vyskládejte perníčky do krabice a nechte uležet na chladnějším (a ideálně vlhčím) místě. Za pár dní je můžete zdobit dle uvážení třeba bílkovou polevou. TIP: babiččiny recepty na cukroví (v tomto případě na perníčky) jsou klasikou, která nikdy nezestárne. Můžete si je však přizpůsobit vlastním chutím a potřebám. Bílou mouku lze například nahradit tou celozrnnou a med pak čekankovým nebo javorovým sirupem! Ostatně, receptů na zdravější variace cukroví najdete na internetu více než dost.
Babiččiny recepty na cukroví a pár rad na závěr
Rozhodli jste se vyzkoušet babiččiny recepty na cukroví? Pak s námi klidně sdílejte výsledky svého předvánočního tvoření! Anebo si ještě přečtěte pár babských rad, které s pečením cukroví souvisí:
- Zalíbily se vám mezi babiččinými recepty na cukroví pracny a koupili jste si na ně nové formičky? Pak je nejprve vymyjte, usušte a dejte na plechu „vypálit“ do horké trouby – asi čtvrt hodiny při 200 až 220 °C. Po vychladnutí je vymažte máslem nebo sádlem a až teprve plňte těstem. Na další pečení je pak nebude nutné vymazávat.
- Potřebujete vylouskat vlašské ořechy, abyste je mohli pomlít do těsta na vanilkové rohlíčky? Pak vám to půjde lépe, když je namočíte do vroucí vody a necháte uležet přes noc.
- Pakliže chcete chutnější těsto na cukroví, mouku do mísy prosévejte přes jemné sítko.
- Mnohé recepty na cukroví obsahují máslo – u takovýchto těst mějte na paměti, že potřebují uležet v lednici aspoň pár hodin/ideálně přes noc.
- Než se pustíte do pečení vánočního cukroví, vyjměte si všechny ingredience na těsto včas z lednice, tj. máslo by mělo být měkké a vejce při pokojové teplotě.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku
RE : Babiččiny recepty na cukroví, které se musí uležet. Začněte s jeho pečením první adventní týden!