Babské rady na migrénu mohou pomoci zmírnit bolest. Kdy však navštívit lékaře?

Babské rady na migrénu mohou pomoci zmírnit bolest. Kdy však navštívit lékaře?

Babské rady na migrénu nejsou všemocné, avšak představují jakousi první berličku v případě, že chcete bolesti hlavy utlumit, a přitom neužívat analgetika. Přiblížíme vám několik takových lidových rad a zároveň probereme situace, kdy byste neměli váhat s návštěvou svého ošetřujícího lékaře.

Pokud vás dlouhodobě trápí migréna, víte, že dokáže život velmi negativně ovlivnit. Lékaři ji identifikují jako silnou a pulzující bolest – obvykle jen na jedné straně hlavy. Tento stav však nezřídka kdy provází i další nepříjemné příznaky. Jaké to jsou?

Než si probereme babské rady na migrénu – Zjistěte, jak se migréna projevuje

Migréna není jen o „pouhé“ bolesti hlavy. Často je její záchvat spjatý i s nevolností, zvracením nebo citlivostí na světlo a hluk. Někteří lidé mohou dokonce pozorovat tzv. „auru“ – a to buď před samotným migrenózním záchvatem nebo během něj. Ta zahrnuje buď poruchy vidění, záblesky světla v zorném poli, poruchy mluvení anebo například brnění na jedné straně obličeje. Možné je pozorovat dokonce i den či dva před migrénou jisté tělesné či duševní změny, jako je/jsou:

Čtěte také:

Trápí vás častá bolest hlavy? Důvodem může být krční páteř

  • častější močení,
  • změny nálad (od euforie po depresi),
  • ztuhlost krční páteře,
  • zácpa,
  • časté zívání,
  • zadržování tekutin v těle,
  • a zvýšená chuť k jídlu.

Migréna dokáže člověka zcela ochromit v každodenních aktivitách.

Babské rady na migrénu v praxi. Jaké vyzkoušíte?

Pokud nejste příznivec moderních léků/analgetik na migrénu, můžete samozřejmě vyzkoušet alternativní způsoby její léčby. Nabízí se například babské rady na migrénu. Mezi ty bychom mohli zařadit následující:

  1. Vařené brambory: jedna z babských rad na migrénu doporučuje uvařit brambory ve slupce, poté je teplé rozmačkat, rozložit rovnoměrně na bavlněnou utěrku, zarolovat a pak obklad přiložit na šíji (nejdéle čtvrt hodiny).
  2. Káva s citronovou šťávou: tato kombinace zní dost šíleně, může ale údajně také pomoci. Uvařte si ideálně silnější espresso (dvojité), vlijte do něj lžičku šťávy z citronu, pečlivě promíchejte a postupně nápoj upíjejte.
  3. Dopřejte si bylinkový čaj: babské rady na migrénu zahrnují samozřejmě i všemi oblíbené a léčivé bylinky. Ze kterých si připravit šálek čaje proti bolestem hlavy? Zkuste třeba pupalku, rozmarýn, mátu, kozlík, ginkgo bilobu, levanduli, anděliku nebo dokonce chryzantému (čajový květ). Bylinky kupujte ideálně v lékárně a při přípravě nápoje se řiďte pokyny na obalu od výrobce. Poradit se však můžete i s lékárníkem.
  4. Zkuste tvaroh s cibulí: tím není myšleno, že byste měli tuto kombinaci sníst. Babské rady na migrénu zahrnují i obklad s tvarohem a nasekanou cibulí. Obě suroviny pečlivě smíchejte, natřete na bavlněnou utěrku, přeložte a přikládejte na hlavu nebo na šíji (nechte působit cca 10 až 15 minut).

Dále babské rady na migrénu doporučují třeba obklad hlavy z jablečného octa nebo průběžné doplňování hořčíku do organismu – například pravidelnou konzumací banánů a pojídáním ořechů.

TIP: Babské rady na migrénu nejsou vždy spásné. Mnoho pro sebe můžete udělat i v rámci životosprávy! Zahrňte tedy do svého života pravidelnou fyzickou aktivitu (procházky, cvičení), pečujte o své duševní zdraví (eliminujte stres), kvalitně a dostatečně spěte, zdravě jezte a nezapomínejte na dostatečné zavodnění organismu – vsaďte na čistou vodu, bylinné čaje či ředěné ovocné šťávy (min. 1,5 až 2 litry denně).

Když ani babské rady na migrénu nepomohou: V jakých případech navštívit lékaře nebo pohotovost?

Vyskytnout se však mohou i stavy, které mohou být život ohrožující – zde ani babské rady na migrénu nepomohou. Neváhejte s návštěvou lékaře nebo pohotovosti, pokud:

  • pociťujete velmi silnou až prudkou bolest hlavy, která přichází jako „blesk z čistého nebe“,
  • migrénu provází horečky, zmatenost, dvojité vidění či necitlivost v jakékoliv části těla (může jít i o mrtvici),
  • se bolest hlavy zhoršuje po námaze nebo kašli.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.