Ničí vás migréna? Seznam potravin, kterým byste se měli obloukem vyhýbat
Intenzivní bolesti hlavy i migréna trápí značnou část populace. Návodů, jak těmto obtížím předcházet i návody, jak jejich ataky zvládat je sice mnoho, ale ne všechny fungují na každého. Příliš se však nemluví o tom, že migrénu ovlivňuje i to, co jíme a pijeme. Existují totiž potraviny, které migrénu mohou přímo vyvolávat.
Některé potraviny nebo kombinace potravin může být přímo nebezpečná, pokud nás často trápí migréna. I když nelze všeobecně říci, jaké spouštěče na koho fungují, jsou některé činnosti, situace a dokonce právě i potraviny, které mohou k migréně přispět. Na které jídlo a pití bychom si tedy měli dávat obzvlášť pozor?
Kofein, čokoláda a migréna
Přiliš mnoho kofeinu nebo naopak rychlé vysazení kofeinu, pokud jsme na něj navyklí, může migrénu nebo bolesti hlavy způsobit. Na druhou stranu však například právě káva, respektive kofein, může dokonce zastavit přicházející bolesti hlavy nebo migrénu. Jak působí kofein přímo na vás, budete muset vyzkoušet. Zatímco jednomu se může díky šálku kávy migréna zastavit a bolesti hlavy zmizí, jinému se zase záchvat rozjede. Všeobecně se však experti domnívají, že jeden šálek nápoje s kofeinem může při potížích pomoci. Ovšem kofein se neukrývá jen v kávě. Vyzkoušet můžete i černý čaj či kvalitní čokoládu. Ovšem pozor: Někdy i čokoláda bývá považována za silný spouštěč. Migréna se může po konzumaci čokolády spustit téměř ve třetině případů. Kromě kofeinu totiž obsahuje i beta-fenylethylamin, který u některých lidí může bolesti hlavy způsobit.
Psychosomatika: Co vám říká bolest hlavy či migréna?
Sužuje vás často bolest hlavy anebo migréna? Zkuste vsadit na řešení přírodními metodami!
Migréna a umělá sladidla
Na umělých sladidlech je zrádné to, že mohou být často v potravinách a nápojích skryty. Je tedy třeba dávat si pozor především na slazené nápoje a polotovary. Umělá sladidla patří mezi alternativy cukru a jsou velmi oblíbené. Avšak u většiny z nich nemůže být řeč o prospěšnosti na naše zdraví. Právě umělá sladidla mohou dokonce způsobit migrénu. Vědci upozorňují především na vztah aspartam-migréna, který je velice úzký.
Migréna a alkohol
Alkohol je jedním z nejběžnějších spouštěčů migrény. Jako nejsilnější spouštěč bylo dokonce uvedeno červené víno. A nejen migréna, ale i obyčejná bolest hlavy nás může po konzumaci alkoholu potrápit. Alkohol totiž může způsobit dehydrataci, která se na těchto obtížích významně podílí.
Migréna a glutamát sodný
Glutamát sodný bývá přidáván do některých potravin, především pak do polotovarů. Někteří vědci mají za to, že migréna může být i následek jeho konzumace. Řadí se proto mezi potenciální spouštěče. Nejen glutamát, ale i jiné konzervační látky, mohou být spouštěčem závažné migrény u 10-15 procent lidí, které migréna občas trápí.
Migréna a tyramin
Tyramin je látka, která způsobuje rozklad bílkovin. Vzniká, když potravina stárne. Tyramin je tedy běžně nachází například v uleželých sýrech (čím starší sýr, tím více tyraminu), přičemž nejvíce se vyskytuje ve feta sýru, parmazánu a v sýru s modrou plísní. Dále jej obsahují fermentované a nakládané potraviny. Ale ukrývá se například i v banánech. Tyramin a migréna či bolesti hlavy mohou podle odborníků úzce souviset.
Migréna a uzeniny
Veškeré uzeniny, které obsahují dusičnany, jsou pro jedince s migrénou velice rizikové. Ať už jde o uzené maso, párky nebo šunku. Dusičnany mají za úkol zachovávat chuť a barvu. Přitom ale mohou uvolňovat oxid dusnatý do krve. Následně se pak mohou rozšiřovat i cévy v mozku a migréna je na světě.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Monka