Psychosomatika: Co vám říká bolest hlavy či migréna?
Bolest hlavy zažila alespoň jednou v životě většina lidí. Migréna zase pravidelně útočí na 10 procent populace. Co se vlastně děje v hlavě, když nás začne bolet? Co nám říká psychosomatika? A jak si s tím poradit?
Psychosomatika nám dokáže rozkrýt, co je s námi špatně, pokud nás něco trápí. Bolest hlavy vzniká, když nějaká naše vnitřní myšlenka potlačila přirozený děj v našem těle. Čím méně si uvědomujeme, že jsme se potlačili, tím úporněji nás pak hlava bolí. Jak funguje třeba právě migréna? Tělesně jsme začali na nějaký podnět reagovat vzrušením, které jsme si však vzápětí nějakou myšlenkou zakázali, a pak nás začala bolet hlava. Kdybyste si udělali ve svém okolí malý průzkum, nejspíš by se vám potvrdilo, že lidé, kteří žijí zdravým sexuálním životem, obvykle migrénou netrpí nebo jen výjimečně. Čím to je?
Psychosomatika: Bolest hlavy a úporná migréna
Sexualita je intenzivní životní síla, je to jeden ze základních instinktů, který nemůžeme přehlušit tím, že si ho zakážeme. Tělo pak trpí a bolestí nám to dává najevo. Další možnost, kdy nás může přeprat bolest hlavy nebo migréna, je, když se nám v hlavě „perou“ dvě protichůdné myšlenky. Kupříkladu když váháme nad tím, zda zůstat v zaměstnání, kde nejsme příliš spokojení, nebo se vrhnout do podnikání, kde se však bojíme neúspěchu. Vnitřně nás to pak smýká ze strany na stranu, nemůžeme se rozhodnout a hlava se nám z toho může rozskočit. V takové situaci může pomoci i jednoduchá rada: pokud to lze, tak toto rozhodnutí odložit. Když nevíme, tak nemá smysl se teď nutit rozhodnout. Dobré rozhodnutí poznáte podle toho, že po něm uvnitř ucítíte klid. Je to výběr, se kterým vaše duše souzní. Nemusí být nutně ekonomicky nejvýhodnější, ale je pravděpodobné, že se v něm budete cítit šťastnější.
Migréna: Jak na ni vyzrát přírodní cestou? Zkuste cviky na páteř nebo bylinky
Bolest hlavy úzce souvisejí i s dutinami
Psychosomatika má rozhodně široký záběr. A stejně tak se mohou objevovat i další obtíže. Pokud někoho trápí bolest hlavy či migréna, často si stěžuje také na dutiny a jejich opakující se záněty. Proč je to takto provázané? Pokud jsou bolavé či ucpané dutiny, máme u toho logicky rýmu. Ta všeobecně symbolizuje smutek. Když si představíte někoho, kdo má rýmu, tak mu teče z nosu, případně i z očí, je napuchlý v obličeji a má červený nos. Vypadá podobně, jako kdyby plakal. Pak je potřeba si uvědomit, co v nás ten smutek vyvolalo.
Příčina bývá obvykle daleko v minulosti. Když je zánět v dutinách usazený a nejde ven, rýma je tzv. zaražená, pak je to smutek, který je usazený hluboko v nás a nechceme ho vůbec vnímat. Silně jsme svoje emoce potlačili a nechceme je vnímat. Opět je potřeba najít příčinu a původní emoce spojit s minulou situací, která v nás smutek vyvolala. Pak se můžeme „rozplakat“ (spustí se rýma), prožitý smutek přijmout jako součást své minulosti a zánět se může uzdravit. A stejně jako častá bolest hlavy či migréna mohou vyvolat opakované záněty dutin, mohou i bolavé dutiny vyvolat silná bolest hlavy. Je to společně zcela provázané.
Bolest hlavy a migréna versus zuby
Lidé, kteří mají častou bolest hlavy nebo je trápí migréna by se měli zaměřit také na svůj chrup. I ten je v hlavě a v psychosomatice je tato oblast provázaná. Zuby nám vlastně slouží k tomu něco si vzít pro sebe, něco si ukousnout. Když se nám zuby začnou kazit, znamená to, že si z nějakého důvodu myslíme, že bychom si od ostatních brát neměli nebo si bereme moc. Tento vnitřní postoj vzniká v dětství, kdy dítě zažije takové chování matky, které překračuje jeho hranice a klade na něj požadavky, které neodpovídají jeho stupni vývoje.
Přeneseno na zuby – zuby se začnou kazit, když v ústech vzniká příliš kyselé prostředí (nepřiměřené požadavky), které narušuje sklovinu (hranice) a způsobuje ve svém důsledku kaz. Opět, zvýšená kazivost zubů se týká lidí, které často trápí bolest hlavy či migréna. Lidé s dobrým a zdravým chrupem obvykle bolest hlavy nemívají.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku