Trápí vás bolesti hlavy? Vyzkoušejte byliny, které jsou na bolesti hlavy skutečně účinné a pomáhají rychle
Bolest hlavy se čas od času nevyhne snad nikomu. A jsou jedinci, které bolesti hlavy trápí poměrně pravidelně. Než sáhnete po konvenčních lécích, vyzkoušejte pomoc z přírody. Existují totiž byliny, které na bolesti hlavy zabírají poměrně spolehlivě.
Bolest hlavy může být například jen z přepracování, nadměrné únavy nebo dokonce i ze stresu. Bolesti hlavy může způsobit ale i špatné držení těla, dlouhé sezení u počítače nebo obtíže s krční páteří. A jak si s bolestí hlavy tedy poradit?
Bolest hlavy nebo migréna?
Jestliže se bolesti hlavy vyskytují často a pravidelně, pak se dá hovořit už o migréně. Ta se ve většině případů projevuje nejen silnou bolestí hlavy, ale i mžitky před očima, závratí nebo nevolností, někdy dokonce i výpadky vidění. Silná bolest hlavy či migréna mohou být doprovázené i nucením na zvracení, průjmem nebo pocitem sucha v ústech.
Migréna: Jak na ni vyzrát přírodní cestou? Zkuste cviky na páteř nebo bylinky
Trápí vás častá bolest hlavy? Důvodem může být krční páteř
Oxygenoterapie - čistý kyslík pomáhá při onemocnění plic i migréně
Přírodní prostředky proti bolesti hlavy
Bolest hlavy i migréna se častěji vyskytují u žen než u mužů. A většinou se objevují i další faktory, které bolesti hlavy či migrénu spouštějí. Jedná se o nadměrný stres, alergie na potraviny, hypoglykémii, deprese, zadržování vody v těle či hormonální změny.
Přírodní prostředky na bolesti hlavy: Vrbová kůra
Bílá vrba obsahuje salicyláty, tedy látky mající podobné účinky, jako má acylpyrin. Jedinou kontraindikací kůry vrby bílé může být vaše přecitlivělost na salicyláty včetně acylpyrinu. Pokud tyto léčivé látky dobře snášíte, povařte asi deset minut v hrnku vody tři gramy sušené vrbové kůry a odvar pijte třikrát denně.
Přírodní prostředky na bolesti hlavy: Lněné semínko
Lněné semínko a lněný olej mohou pomáhat díky vysokému obsahu esenciálních mastných kyselin. Ty pomohou organismu snížit hladinu prostaglandinů. To jsou látky na bázi hormonů, které mají svůj podíl na vzniku zánětů a rovněž i stahování cév. Mleté lněné semínko užívejte v dávce jedné až dvou čajových lžiček každý den. Lněný olej je pak vhodné užívat jen jednu lžičku denně, ideálně ráno nebo během dopoledne.
Přírodní prostředky na bolesti hlavy: Devětsil lékařský
Tahle netradiční bylina může být vaším pomocníkem v boji proti bolesti hlavy i migréně. Ukrývá v sobě totiž protizánětlivé a protikřečové sloučeniny. Sežeňte si tinkuturu z devětsilu a užívejte dle návodu.
Přírodní prostředky na bolesti hlavy: Kopretina řimbaba
Patří mezi jednu z nejúčinnějších bylin na bolesti hlavy a migrény. Využívá se nejčastěji ve formě tinktury nebo čaje. Tinktura nemusí být nutně alkoholová, lze sehnat i glycerinovou, která je pro tento účel vhodnější. Od jara do podzimu je také možné, jako prevenci, konzumovat čerstvé kvítky. Pochopitelně natrhané v čisté přírodě.
Přírodní prostředky na bolesti hlavy: Máta peprná
Chladivá a velmi příjemná. Díky mentolu je máta využívaná pro zmírnění bolestí, včetně bolesti hlavy. Účinný a tišící je čaj z máty peprné: 2 čajové lžičky máty přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vylouhujte a sceďte. Pijte po doušcích.
Přírodní prostředky na bolesti hlavy: Kozlík lékařský
Kozlík lékařský je bylinou, která pomáhá na nespavost, úzkosti i problémy s trávením. Avšak ví se i o jeho blahodárném působení na bolest hlavy. Při nastupujících bolestech hlavy vyzkoušejte heřmánkovo-kozlíkový čaj: Směs 10 g květu heřmánku pravého a 10 g kořene kozlíku lékařského: 2 čajové lžičky směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 15 minut vylouhujte, sceďte. Čaj si uvařte ihned, jakmile se dostaví bolest hlavy. Pijte po doušcích nebo po lžičkách, každou hodinu podle potřeby.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku