Znáte dobře heřmánek? Pomůže proti bolestem hlavy i zánětům v těle
Věděli jste, že heřmánek není jen jeden? V přírodě můžeme najít mnoho druhů heřmánku. Pojďme se však zaměřit na ty nejběžnější. Můžete je přes sezónu najít v přírodě nebo si je pohodlně vypěstovat na vlastní zahrádce. Není to vůbec nic náročného, heřmánek roste skoro jako plevel.
Heřmánek modrý
Najít ho můžeme i pod názvem heřmánek německý. Při sběru je vcelku náročné ho rozeznat, protože mnoho jemu příbuzných rostlin vypadá velmi podobně. Hojně je možné ho najít například na okrajích polí. Přívlastek modrý získal pro svůj vysoký obsah chamazulenu. Díky tomu je i éterický olej z něj připravený temně modrozelený. Pro svůj vysoký obsah chamazulenu (či azulenu) se využívá zejména při léčbě popálenin nebo jakémkoliv poškození kůže (spálení, jizvy, vřídky…). Důvodem je to, že mezi hlavní účinky chamazulenu patří zejména urychlování hojení, snižování bolesti i eliminace jizev.
Obklady z toho heřmánku jsou vhodné zejména například na hemeroidy. Uplatňuje se také velmi účinně při léčbě ekzému, lupénky, svědění či loupání kůže apod. Krom toho pomáhá, stejně jako ostatní druhy heřmánku, na žaludeční potíže. Pravidelné užívání heřmánku – tedy takové, aby měl skutečně ten správný efekt, musí trvat několik týdnů. Dále tiší křeče, pomáhá proti otokům a je do koupele je vhodný při bolestech kloubů. Často se používá do pleťových krémů, masek či ústních vod. Tady pomáhá zejména při zvýšené kazivosti a proti krvácení dásní. Je to vhodný doplněk při paradontóze.
Zázračný heřmánek? Třeba jako voňavá heřmánková koupel pro citlivou pleť
Domácí mýdlo: Vyrobte si voňavé heřmánkové mýdlo
Heřmánek - léčivá rostlina, ze které si můžete snadno připravit čaj, koupel či léčivé masti
Heřmánek římský
Můžeme jej najít také pod názvem Rmenec sličný. Je to velice nízká přízemní bylina a najdeme ji prakticky po celé Evropě. Heřmánek římský v sobě ukrývá především silici s nízkým obsahem azulenu. Jeho chemické složení i léčivé účinky jsou velice podobné těm, jenž má heřmánek pravý. Tento heřmánek působí převážně protizánětlivě a dezinfekčně. Nicméně tyto její účinky jsou oproti heřmánku pravému výrazně nižší. Menší je i spasmolytický účinek.
Díky tomu, že jde o slabší a jemnější druh, je vhodnější pro děti. Čaj z heřmánku je vhodný proti dennímu stresu z práce, uvolňuje napětí, zmírňuje nespavost a zklidňuje žaludek i trávení. Je z něj vhodné kloktadlo při bolestech v krku. Léčí zánět dutiny ústní i záněty očí. Aktivuje samoléčivé schopnosti organismu. Z pohledu celostní medicíny dokáže heřmánek římský odplavovat traumata a dávné křivdy z minulosti. Zevně pomáhá hojit rány.
Heřmánek jako bylina pro ochranu
Ve středověku se heřmánek pálil před obydlím, aby ochránil dům před negativními silami. Za dob Keltů se spaloval zejména v době letního slunovratu. Je to magická a obřadní rostlina. U nás není heřmánek římský oblíben tolik, jako heřmánek pravý. Jeho oblíbenost je zejména v zemích jako je Francie, Itálie a Anglie. Využívá se zde zejména v kosmetice, farmacii a likérnictví.
Heřmánek: Léčivá vůně květů
Bez heřmánku se rozhodně neobejdou jedinci, kteří trpí bolestmi hlavy. Do hrnce nalijeme horkou vodu a smícháme dva kapky z éterického heřmánkového oleje a pět kapek levandulového oleje. Hrnec zakryjeme malým plátěným ručníkem a pak si horký obklad přiložíme na bolavou hlavu. Heřmánkový olej smíchaný s levandulí pomáhá také proti úpalu. Stejná směs dokáže vykouzlit naprosto uklidňující koupel na noc. Je však třeba éterické oleje nakapat do tuku, aby se přes použitím v koupeli rozpustily. Ideální je například tučné mléko či smetana. Do aromalampy je vhodné použít heřmánek při velkém stresu, protože dokáže úžasně zklidnit. Do horké vody nakapejte šest kapek esence a nechte dvacet minut odpařovat. Při tom relaxujte. Nejvhodnější silicí, a to zejména pro děti, je heřmánek římský.
Heřmánek jako přírodní lék
Při veškerých zánětlivých procesech v organismu je vhodné udělat si heřmánkovou placku. Je to jednoduché. Ze sušených rostlin připravíme v horké vodě pastu, kterou postižené místo potřeme. Udržujeme teplo pomocí ohřívací láhve. Placka vytahuje hnis, urychluje uzdravení a redukuje zánět.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku