Klitorie ternatská zaujme nejen překrásným modrým květem ale i blahodárnými antioxidačními účinky! Na co konkrétně ji použít?

img

Klitorie ternatská je známá též jako květ motýlího hrachu/motýlí květ a na první pohled vás zaujme úchvatným modrým květenstvím. Za tento sytý odstín jsou zodpovědné antioxidanty, kterých léčivá rostlina původem z jihovýchodní Asie obsahuje požehnané množství. Co se týká lidového léčitelství, lze říct, že má téměř nevyčerpatelné spektrum využití, tj. od podpory zdraví vlasů a pokožky až třeba po stabilizační účinky hladiny cukru v krvi. Objevte s námi další rozsáhlé přínosy!

Pokud se zabýváte alespoň okrajově ájurvédou, možná už jste o klitorii ternatské někdy slyšeli. Právě v této medicíně se tato rostlinka využívá nejvíce. Lze ji však upotřebit třeba i v kosmetice, textilním průmyslu a při přípravě jídel či nápojů. Zázračný modrý květ motýlího hrachu je tedy doslova přírodním pokladem!

Základní informace o klitorii ternatské

Oficiálně v latině zní název „Clitoria Ternatea“, přičemž „Clitoria“ je odvozeno od podobnosti k ženské vulvě a „Ternatea“ od ostrova v Indonésii, kde byla klitorie poprvé objevena. Kompletní název poprvé použil v roce 1678 botanik Breyne. Klitorie ternatská – běžně známá také jako květ motýlího hrachu, je stálezelená popínavá rostlina, která obvykle roste na štíhlých stoncích do výšky až 3 metry (ojediněle do 4,5 metrů). Hrachovité, jasně modré květy o průměru cca 5 cm se žlutavým středem kvetou jednotlivě nebo v párech od léta do podzimu. Plody pak mají podobu zploštělých lusek. Rostlina se též charakterizuje jako tropická popínavka a jednoletá/dvouletá trvalka, které se velmi daří v rovnoměrně vlhkých, úrodných a dobře odvodněných půdách na plném slunci. Pakliže roste v horkém podnebí, oceňuje mírný odpolední stín.

Čtěte také:

Popenec obecný je léčivá a chutná rostlina. Dejte jí šanci, i když se běžně jedná o plevel!

Klitorii ternatskou lze pěstovat také ve skleníku – pokud venkovní teploty klesnou pod 15,5 °C. Ke svému popínavému růstu pak potřebuje dobrou oporu.

Širokospektré využití klitorie ternatské

Klitorie ternatská je doslova nabitá léčivými látkami, jako jsou antioxidanty, přírodní flavonoid kempferol, kyselina p-kumarová a delfinidin-3,5glukosid. Léčivku lze tedy využít v těchto případech:

  • k podpoře zdraví pokožky a vlasů
  • k zmírnění zánětů v těle
  • k podpoře hubnutí
  • k podpoře trávení
  • ke stabilizaci hladiny krevního cukru
  • ke zlepšení kognitivních funkcí
  • ke snížení úzkosti a deprese
  • k posílení imunitního systému
  • k snížení horečky

Dále je klitorie ternatská ceněna i pro protirakovinné účinky a schopnost zlepšit paměť či náladu. Pomůže také s očními infekcemi, problémy s močením, detoxikací organismu a předčasným stárnutím pleti.

UPOZORNĚNÍ: Než začnete klitorii ternatskou v jakékoliv formě užívat, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem – to platí zejména pro lidi s trvalými léčivy a těhotné ženy.

Čaj z květu motýlího hrachu má dřevitou vůni, která se postupně mění na téměř ibiškovou.

Jak klitorii ternatskou užívat?

Pokud vás skvělé účinky klitorie ternatské zaujaly, můžete ji zařadit do svého denního režimu. Nejčastěji lidé pijí čaj z květu motýlího hrachu, který má krom výtečných ozdravných vlastností i okouzlující modrý odstín. Čaj si můžete připravit ze 4 gramů sušeného motýlího květu a 240 mililitrů horké vody. Bylinku nechte louhovat asi 10 až 15 minut a pak výluh seďte. Nápoj popíjejte buď horký nebo jako limonádu s ledem (můžete připravit dvoj nebo trojnásobné množství) – lze vylepšit chuťově o čerstvou mátu, citronovou šťávu a med.

Klitorie ternatská v kuchyni

Nejste milovníky čajů? Potom můžete klitorii ternatskou upotřebit při kreativním vaření a pečení různých pokrmů – jídlo obarví do modrého odstínu. Na trhu lze například koupit prášek z květu motýlího hrachu, který snadno přidáte do různých rýžových a nudlových pokrmů či do těst na dezerty. Konkrétně jedlými lístky rostliny pak můžete ozdobit své kulinářské výtvory – záhy tak získají nový rozměr. A v některých obchodech jsou dokonce nabízeny i sirupy s přídavkem prášku z květu motýlího hrachu, bylinné kapky nebo fermentované nápoje v kombinaci s kombuchou!

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.