Vilcacora - královna léčivých rostlin z Amazonie

Vilcacora - královna léčivých rostlin z Amazonie

Vilcacora - historie

Kouzlo Vilcacory objevili Inkové, kteří ji používali k léčbě mnoha nemocí. Byli ochotni absolvovat dlouhé výpravy až do srdce Andské džungle pro svoji uctívanou „posvátnou rostlinu". Legenda praví, že ji objevil bojovník kmene Ashaninka, který se, těžce raněn po namáhavém boji, prodíral amazonskou džunglí. Když už nemohl dál, lehl na zem a čekal, až přijde konec. Zahlédl amazonského tygra Otorongo, jenž svými zuby dral liánu. Roztržená rostlina prýštila tekutinu, kterou tygr vypil, a plný energie ulovil srnu. Bojovník využil veškeré své zbylé síly a doplazil se k liáně. Díky její šťávě získal zpět svou ztracenou sílu a hrdinně se vrátil ke svému kmeni, kde rozšířil zprávu o zázračné rostlině - o bylině, která je pokrytá drápy, podobnými těm tygrovým, nabízí životadárnou sílu, o rostlině „Uňa de gato" – „kočičí dráp".

Čtěte také:

Kurkuma - zázračné koření s obdivuhodnými účinky na zdraví

O rozšíření této rostliny do Evropy se postaral až ve třicátých letech dvacátého století polský misionář a fytoterapeut Egmund Szeliga, kterého zaujala tato „posvátná rostlina", které se nyní říká třeba i génuis mezi rostlinami. Szeliga chtěl potvrdit její blahodárné schopnosti vědecky, a tak vzorek poslal na zkoumání na Neapolskou univerzitu, kde bylo potvrzeno, že rostlina je skvělým pomocníkem pro aktivaci imunitního systému.

Pozitivní přínosy Vilcacory pro lidské zdraví

Vilcacora, jinak nazývaná také Uncaria tomentosa, je pro odbornou veřejnost natolik zajímavá, že se v roce 1994 uskutečnila pod záštitou Světové zdravotní organizace (WHO) mezinárodní konference právě o této rostlině. Závěrem setkání bylo, že tato rostlina má široké spektrum látek působících pozitivně na imunitní systém. Následovalo jej mnoho výzkumů v různých koutech světa, které pozitivní vliv na imunitu potvrdily.

Existuje až šedesát různých druhů Vilcacory, jinak také Uncaria, ale jen jeden z nich má léčivé schopnosti, a to Uncaria tomentosa. Léčivé druhy Vilcacory obsahují mnohé skupiny alkaloidů (indolové, oxindolové) a glykosidů, jež pomáhají zpomalovat či až zastavit rozvoj některých druhů rakoviny. Právě díky této své schopnosti se začalo o Vilcacorii zajímat mnoho odborníků i laická veřejnost. O jejích schopnostech se začalo psát mnoho článků a knih.

Základní vlastností přisuzovanou Vilcacoře je zlepšování imunitního systému. Jednou z nejdůležitějších látek obsažených v této rostlině je tzv. isopteropodin, jenž dokáže probudit oslabený organismus k boji s nemocí. Dále by Uncaria měla být schopna působit protimikrobiálně a protizánětlivě. Nápomocná je i při problémech se zažíváním a trávením. Působí zklidňujícím efektem na žaludek a pomáhá při narušení vyváženého bakteriálního prostředí střev. Pomáhá chránit sliznice celého trávicího traktu a je užívána také k léčbě žaludečních vředů. Užívá se také při Crohnově chorobě. Studiemi je klinicky potvrzené, že užívání napomáhá zlepšení stavu, léčbě a prevenci alergií, akné, astma, kvasinkových infekcí. Vilcacora se dá použít také k léčbě zánětů horních cest dýchacích, nosních dutin a je vhodná také pro prevenci i léčbu chřipkových virových onemocnění.

I když se potvrdil pozitivní vliv i při dalších zdravotních obtížích, nejčastěji je Vilcacora užívaná k podpoře imunitního systému. Dokonce je používána jako prostředek posilující imunitu nemocných AIDS. Jak již bylo výše zmíněno, některé výzkumy dokonce mluví o protirakovinných schopnostech. Vzhledem k rozšířenosti zhoubných nádorů se věnuje nemálo výzkumů právě schopnosti Vilcacory bojovat s nádory díky imunostimulačním, antivirovým a antioxidačním vlastnostem. Některé z výzkumů dokonce prokázaly, že Vilcacora je schopna napomoci brzdit rozvoji rakovinových buněk. Při jejím užívání dochází také ke tvorbě bílých krvinek.

Díky výzkumům na Vilcacoru zaměřeným se zjistilo, že extrakty této rostliny jsou schopny významně zabrzdit růst rakovinných buněk způsobujících rakovinu kůže, plic, střeva, vaječníků a také nádorů mozku. Stejně pozitivní vliv mají také při leukémii, melanomu či lymfomu typu B. Látky ve Vilcacoře obsažené chrání buňky před změnami, které vedou k bujení nádorů.

I pacienti s nemocemi kardiovaskulárními se obracejí na „kočičí dráp", a to díky schopnosti zvýšit roztažnost periferních krevních cév a jsou schopny určitým způsobem také snížit hladinu nevhodného cholesterolu. Díky takovéto prevenci srdečních chorob je schopná Vilcacora redukovat možné riziko akutních záchvatů ischemické choroby srdeční a také snižuje pravděpodobnost výskytu krevních trombů.
Užívají ji i někteří kuřáci, protože by měla odvádět s močí karcinogenní látky obsažené v cigaretovém kouři. Výzkumem se potvrdilo, že po dvou týdnech užívání Vilcacory se u kuřáků výrazně sníží mutagenní aktivity (aktivita která vede k buněčným změnám opět ve smyslu nádorového zvratu) jejich moče. Vilcacora je také užívána sportovci, protože by měla mít pozitivní vliv na zvýšení kondice. Mnozí z pacientů postižených různými zdravotními problémy se k této rostlině upínají mimo jiné proto, že se jedná o šetrný přírodní prostředek.

Fotolia_70253013_XS

Příprava odvaru z kočičího drápu

Z Vilcacory se nepřipravuje čaj, jak se občas mylně uvádí, ale odvar. 1 - 3 lžičky se nasypou do jednoho litru vroucí vody a nechají se 15 minut převařit. Vzniklý odvar je možné uchovat v lednici. Nedoporučuje se vypít více než tři hrnky denně. Po dvou měsících, co se Vilcacora užívá, je dobré si udělat nějakou dobu přestávku. Jen tak na chuť si odvar z Vilcacory zřejmě totiž nepřichystáte. Jeho chuť je nahořklá a jen těžko jej osladíte, a z odvaru je navíc ještě cítit dřevnatost. Pro zpříjemnění chuti se doporučuje přikusovat k popíjení odvaru jablko.

Pokud se rozhodnete započít kúru Vilcacory, doporučuje se konzumovat velké množství ovoce a zeleniny, místo obyčejného cukru je vhodné používat přírodní sladidlo a pít dostatečné množství vody. Při výběru suroviny pro odvar je dobré dbát na to, aby byly suroviny dobré kvality. Určitě je lepší nekupovat velké a nenařezané kusy kůry větší než jeden centimetr. Aktivní látky se nejlépe získávají ze suroviny, která je lehce k rozmělnění na drobná vlákénka, přičemž se uvolní i prachové částečky.

Kvůli tomu, že se Vilcacora stala natolik populární, musela Peruánská vláda přistoupit k opatření, kterým zákonem „Decréto supremo 00999-AG" povolila těžit pouze dané množství, aby se nenarušila rovnováha deštného pralesa. Regulací bylo stanoveno toto množství na 300 000 kg ročně. Většina je pěstována peruánskými indiány ve sledovaných kultivacích. Pěstování Vilcacory je během na dlouhou trať. Trvá až dvacet let, než stonky rostliny dostatečně dozrají a je možné je těžit.

Možné nežádoucí účinky a kontraindikace užívání Vilcacory

I když nebyly klinicky potvrzeny nežádoucí účinky užívání Vilcacory, není doporučeno její užívání ženám těhotným a kojícím, stejně jako dětem do tří let. Vzhledem k vlivu na kardiovaskulární systém je třeba dbát na to, že užívání může snižovat krevní tlak. Tento fakt tedy vždy berte v úvahu a zamyslete se, zda by nemohlo dojít ke kontraindikaci s jinými léky, které užíváte. Vzhledem k tomu, že Vilcacora podporuje imunitu, je také nevhodné ji užívat během imunosupresivní terapie při transplantaci. Není vhodné odvar popíjet ani přímo v době, kdy probíhá chemoterapie či radioterapie. Doporučuje se s užíváním přestat tři dny před terapií a započít se opět může tři dny po terapii. I při hormonální terapii, tedy i při užívání hormonální antikoncepce, je rozhodně vhodné užívání Vilcacory konzultovat s lékařem.

Existují různé preparáty obsahující „kočičí dráp". Jen některé jsou ale klinicky ověřeny výzkumem, jiné jsou registrovány jako léčivo. Většina produktů obsahující Vilcacoru se prodává ve formě tablet či kapek, které obsahují koncentrovaný obsah látek. Samotný dehydrovaný extrakt v kapslích se používá opravdu minimálně, protože je extrémně drahý.

Právě díky zvýšené poptávce a oblíbenosti „kočičího drápu" v období zhruba posledních deseti let je v hledáčku mnohých farmaceutických firem. Je tedy možné se dostat k extraktu, který neobsahuje pouze Uncaria tomentosu, ale také poddruh guianensis, či jiné, které však nemají pozitivní zdravotní účinky. Je proto vhodné se raději informovat na certifikát původu, stejně jako certifikát kvality.

Skoro by se mohlo zdát, že Vilcacora je zázračnou rostlinou. Nejde sice o všelék, ale odvar z „kočičího drápu" pomáhá zlepšovat kvalitu života nemocných. Určitým podílem také napomáhá zvyšovat imunitu, a tedy předejít tak nepříjemným nemocem. Do budoucna se bude dozajista pokračovat velké množství výzkumů této rostliny hlavně kvůli možným pozitivním efektům proti rakovinným buňkám. Pro mnohé je odvar z této rostliny ideální pro jeho preventivní účinky, takže tělo je poté více odolné vůči vnějším vlivům.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...