Popenec obecný je léčivá a chutná rostlina. Dejte jí šanci, i když se běžně jedná o plevel!
Popenec obecný je rostlina z čeledi hluchavkovitých a obecně je považovaná za plevel. Je ovšem velmi užitečná a léčivá! Natrefit na tento druh zeleně můžete nejen na své zahradě, ale také ve volné přírodě. Nejčastěji roste na stráních a loukách. Spatřit popenec však můžete i podél lesních cest.
Pokud popenec obecný najdete, vyzkoušejte ho jak čerstvý, tak i sušený. Má nespočet blahodárných účinků na organismus. Nať rostliny je možné pro lidové léčitelství i kulinářské účely sbírat až do konce měsíce července.
Popenec obecný a jeho stručná charakteristika
Latinsky se popenec obecný nazývá Glechoma hederacea. Letití zahrádkáři jej mohou znát i pod lidovým názvem budra, kočičí tlapa, kondrlík anebo oponec. Neroste jen u nás, ale také na asijském kontinentu či na Dálném východě. Rostlinu je možné rozpoznat podle typických modrofialových kvítků. Lístky má pak zubaté, podobné hluchavce. Nejčastěji se užívá čerstvá nať popence, která je doslova nabitá vitamíny (obsahuje především vitamín A + C).
Popenec obecný v lidovém léčitelství
Jak již bylo uvedeno výše, popenec obecný je pro zdraví velmi prospěšný. Proto má široké využití v lidovém léčitelství. Užít jej můžete sušený i čerstvý. Zde je stručný přehled jeho účinků:
-
Popenec obecný jako pomocník při kožních potížích: pakliže máte problémy s ekzémem, modřinami, lupénkou anebo křečovými žilami, použijte čerstvý popenec k obkladům. Rostlinu poklepejte, aby se uvolnily silice a přikládejte na postižená místa. Doba působení se odhaduje na cca 1 a ½ až 2 hodiny.
-
Popenec obecný jako léčitel při trávicích obtížích: trápí vás nevolnost, nechutenství, zhoršené trávení, průjem anebo nadýmání? Pak také pomůže tato blahodárná rostlina (například v podobě čaje).
-
Popenec obecný uvolní dýchací cesty: pokud se léčíte s nachlazením, kašlem anebo se zánětem průdušek, můžete rostlinu použít i k inhalacím či k výrobě popencového sirupu.
-
Popenec obecný podpoří léčbu močového ústrojí: vzhledem k tomu, že má bylinka močopudné účinky, bude se hodit rovněž k rychlejší rekonvalescenci při močových i ledvinových kamenech a při zánětech močových cest + močového měchýře.
Popenec obecný a jeho užití v gastronomii
Čerstvý popenec obecný je skutečnou delikatesou a má pestré využití v kuchyni. Dejte mu tedy šanci a ochutnejte ho. Hodit se bude do kombinací s těmito druhy bylinek: koriandr, petrželka nebo estragon. A do jakých pokrmů ho můžete v čerstvé podobě přidávat?
-
Pomazánky: popenec obecný dokonale ochutí i osvěží například pomazánku z měkkého tvarohu anebo i z vařených vajíček.
-
Polévky: rostlinku je možné přidat i do zeleninové polévky. Velmi si pochutnáte!
-
Zeleninové saláty: popenec obecný se může stát i nedílnou součástí vašich oblíbených zeleninových salátů. Někdo ho přidává i do bramborového salátu. Nejen, že tyto pokrmy skvěle dochutíte, ale také doplníte vitamíny.
Dále je možné popenec obecný využít ke kořenění masových jídel, vaječných omelet a výborný bude i v nádivkách a osvěžujících nápojích typu smoothie (v tomto případě se používají hlavně čerstvé listy).
Popenec obecný a několik tipů na zpracování
Nyní si řekněme, jak popenec obecný konkrétně zpracovat:
-
Čaj: k přípravě potřebujete popenec obecný v sušené podobě (použijte 1 lžičku) anebo ten čerstvý (v množství 2 lžičky) a 250 ml převařené vody. Po deseti minutách výluh přeceďte a pijte 3x za den.
-
Léčivý olej na křečové žíly: čerstvou nať popence nasekejte, vložte do skleněné nádoby, přelijte olivovým olejem, pečlivě uzavřete a nechte macerovat na tmavém místě 3 týdny. Pak použijte jako mazání na křečové žíly.
-
Sirup: popenec obecný můžete v tomto případě použít jak sušený, tak i čerstvý. Asi 20 gramů sušené bylinky svaříte v litru vody po dobu tří minut, necháte čtvrt hodiny loužit, pak přecedíte a nakonec dosladíte medem.
A ještě pár slov na závěr ohledně kontraindikací: popenec obecný by neměli užívat lidé léčící se s epilepsií a také gravidní ženy (může hrozit riziko potratu).
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku