Římský kmín a vůně Orientu: 5 směsí koření, které se hodí do exotických pokrmů

img

Římský kmín se získává z rostliny zvané šabrej kmínovitý. Velikost a barva semínek je jiná, než u klasického kmínu kořenného, který se běžně používá v české gastronomii. Rovněž chutí je kmín římský neboli kumín odlišný. Vyniká výraznou ostrostí a nahořklostí. Pro své specifické aroma je s oblibou užívaný v exotických zemích k ochucování pokrmů. Zaznamenat jej můžete například v arabské a indické kuchyni.

Dalo by se tak říct, že římský kmín patří do vůní Orientu. Chutný je rovněž v kebabech, sýrech, v domácím chlebu, či uzeninách. Dá se kombinovat vcelku dobře i s jinými druhy koření. Na závěr článku vám představíme některé směsi, které ocení zejména zapálení amatérští kuchaři zabývající se exotickými recepty.

Římský kmín z hlediska historie

Koření zvané římský kmín se používalo již před pěti tisíci lety. Ve starověku byl kumín běžnou součástí pokrmů a v Egyptě se používal překvapivě k mumifikaci faraonů. Sloužil jako konzervační látka. Za původem šabreje kmínovitého bychom museli vycestovat daleko za hranice. Jeho sklizeň započala údajně v Pákistánu, v Severní Africe, ale i ve východním Středomoří. Lidé ve středověku římskému kmínu mimo jiné připisovali kouzelné vlastnosti. Měl údajně ochránit před zlem a utužit lásku i věrnost. Nyní je toto výrazné téměř exotické koření dostupné po celé planetě. V čerstvé podobě jej můžete spatřit hlavně na voňavých marockých i indických tržištích. Vývoz kumínu do světa zajišťuje zejména Turecko, Chile, Uzbekistán, Mexiko, Maroko, Írán, Pákistán, nebo Egypt.

Čtěte také:

Kmín kořenný /Carum carvi/

Římský kmín a jeho léčivé účinky

I v lidovém léčitelství je římský kmín známý. Má totiž nespočet blahodárných účinků na lidský organismus. Mezi některé z nich můžete zařadit tyto:

  • Římský kmín podporuje trávicí procesy a dokáže bojovat proti nechutenství.
  • Koření také pomáhá k lepšímu odhlenění v případě respiračních nemocí. K těmto účelům se používá odvar.
  • Zmírňuje nadýmání a skvěle nastartuje hubnutí.
  • Římský kmín je vhodný i pro diabetiky, jelikož dokáže stabilizovat hladinu cukru v krvi.
  • Kumín doplní celou řadu vitamínů a minerálních látek, tj. vitamín B, železo, hořčík, vápník či zinek.

Římský kmín se používá v indické kuchyni

Římský kmín v kořenících směsích

Pokud jste ještě k vaření nepoužívali římský kmín, určitě jej vyzkoušejte. Hodit se bude k dochucování jakéhokoliv domácího pečiva, uzenin, ryb, masa, nebo na zeleninu. Skvělý je kumín také v těchto kořenících směsích:

  • Marocká směs koření: výborná bude například na jehněčí maso, nebo pečené kuře. Potřebovat budete: mletý římský kmín – 1 lžička, mletý zázvor – 1 lžička, sůl – 1 lžička, černý mletý pepř – 3/4 lžičky, mletá skořice – ½ lžičky, mletý koriandr – ½ lžičky, kajenský pepř – ½ lžičky, mleté nové koření – ½ lžičky, mletý hřebíček – ¼ lžičky.
  • Libanonská směs koření: vhodná je zejména do pokrmů z luštěnin a k přípravě typických libanonských jídel (např. mujadara). Smíchejte tyto suroviny: černý mletý pepř – ½ šálku, římský kmín mletý – ½ šálku, mletá sladká paprika – ½ šálku, mletý koriandr – ¼ šálku, mletý hřebíček – ¼ šálku, muškátový oříšek – 4 lžičky, mletá skořice – 4 lžičky, mletý kardamom – 2 lžičky.
  • Turecká směs koření: dokonale díky ní ochutíte grilované či pečené maso, zeleninu a dipy. Smíchejte si tyto ingredience: mletá paprika – 6 lžic, sušená drcená máta – 3 lžíce, mletá skořice – 2 lžíce, sušený mletý česnek – 2 lžíce, nahrubo mletý římský kmín – 1 lžíce, sůl – 1 lžíce, černý mletý pepř – 2 lžičky, mletý hřebíček – 1 lžička.
  • Indická směs koření: hodí se skvěle do typických indických jídel, tj. omáček, polévek, či k dochucení masa i zeleniny. Potřebujete tyto suroviny: mletý koriandr – 2 lžíce, římský kmín mletý – 2 lžíce, mletá kurkuma – 1 a ½ lžičky, mletý zázvor – 2 lžičky, mletá sušená hořčice – 1 lžička, černý mletý pepř – ½ lžičky, mletá skořice – 1 lžička, mletý kardamom – ½ lžičky, kajenský pepř – ½ lžičky.
  • Mexická směs koření: ideální zejména do burittos a tacos. Smíchejte si tyto ingredience: římský kmín mletý – 1 lžíce, sušený a rozmělněný koriandr – 1 lžíce, mletá sladká paprika – 1 lžíce, mleté oregano – 1 lžička, mleté chilli – ½ lžičky, sušený česnek – ½ lžičky.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.