Saturejka zahradní připomene svou chutí pepř. Do jakých kořenících směsí se hodí?

Saturejka zahradní připomene svou chutí pepř. Do jakých kořenících směsí se hodí?

Saturejka zahradní (latinsky Satureja hortensis) je oblíbená bylina, která má původ ve Středomoří. Pokud pravidelně používáte kořenící směs zvanou provensálské koření, můžete ji v ní též hledat. Kromě jiného bývá součástí koření čubrica, jenž se používá hojně v balkánské kuchyni. Objevte však chuť a vůni této rostlinky i ve svěžích domácích směsích koření. Poradíme vám, s čím saturejku kombinovat.

Pokud bychom měli specifikovat chuť a aroma, lze říct, že saturejka zahradní je velice podobná jemnějšímu pepři. Proto se dokonale hodí například do masitých jídel. Kdejaká hospodyňka ji ale ocení i při zavařování hub či okurek. Dodá použitým ingrediencím na peprnější chuti.

Saturejka zahradní a pohled do minulosti

Saturejka zahradní bývala dle všeho známá už mezi starověkými Římany. Již v té době se stala nedílnou součástí celé řady pokrmů. Rostlinu ale lidé považovali i za léčivku, která pomůže stimulovat chtíč nebo podpoří dobrou paměť. Z historických záznamů je pak také patrné, že bylinu používali při vaření středomořských jídel už v prvním století našeho letopočtu kuchaři z Francie, Balkánu i Itálie. Jisté zmínky o saturejce ovšem figurují i v rámci kuchyně staročeské.

Čtěte také:

Bazalka pravá provoní vaše pokrmy. Připravte si tři směsi koření, které mají všestranné využití!

Saturejka zahradní a léčivé účinky

Stejně jako každá jiná bylina, i saturejka zahradní oplývá léčivými účinky. Pojďme si některé z nich konkrétně představit:

  • Saturejka zahradní jako pomocník při zažívacích potížích: ze sušených listů lze připravit odvar, který blahodárně působí proti nevolnostem, nadýmání, nechutenství a obecně podporuje správné zažívání.

  • Saturejka zahradní jako pomocník při kardiovaskulárních potížích: bylina je též vhodná pro ty, kteří se léčí s hypertenzí. Může totiž pomoci regulovat krevní tlak. Kromě jiného zklidňuje i tep, což ocení lidé s tachykardiemi.

  • Saturejka zahradní jako pomocník při obtížích s močovým ústrojím: bylinka bývá lehce močopudná, proto se hodí k výrobě čajů při zánětech močových cest a měchýře.

  • Saturejka zahradní jako pomocník při hojení ran a ranek: protože má rostlina i antiseptické a antibakteriální účinky, perfektně podporuje či urychluje hojivost. Použít ji lze zevně ve formě obkladů, mastí či jiných forem například i při ekzémech.

TIP: Chtěli byste si připravit léčivý čaj ze saturejky pro klid a pohodu? Pak postupujte následovně - smíchejte si 1 lžičku sušené natě saturejky se sušenou mateřídouškou a meduňkou (cca ¼ lžičky až půl lžičky od každého) a bylinky zalijte vroucí vodou, tj. zhruba 250 až 300 ml. Po asi 10 až 15 minutách louhování vše sceďte a popíjejte. Koupit si však můžete i hotovou čajovou směs v lékárně, která saturejku obsahuje.

Čaj ze saturejky oceníte zejména při žaludečních obtížích.

Saturejka zahradní a použití v gastronomii

Zapátrejme v kulinářském světě. Kde všude je saturejka zahradní oblíbená? Jak již bylo uvedeno výše, velice hojně ji používají v balkánské kuchyni. Výtečně ochutí například maso drůbeží, skopové nebo králičí. Ve Spojených státech amerických pak bylinku přidávají velmi často při vaření různých druhů luštěnin, neboť mírní plynatost po jejich konzumaci. Saturejku ovšem můžete používat dle libosti i do polévek, omáček, salátů a masových směsí. Dodá vašemu jídlu jednoznačně říz!

Saturejka zahradní a dvě směsi domácího koření

A nyní následují dvě směsi koření, které jistě oceníte ve svých kuchyňských zásobách. Saturejka zahradní vám při přípravách velice zavoní!

1. Provensálské koření

Na kořenící směs potřebujete:

  • drcený a sušený rozmarýn: 2 velké lžíce

  • drcená a sušená majoránka: 1 velká lžíce

  • drcená a sušená saturejka: 1 velká lžíce

  • drcené a sušené oregano: 1 velká lžíce

  • drcená a sušená bazalka: 2 velké lžíce

  • drcený a sušený tymián: 3 velké lžíce

Postup:

K ruce si vezměte větší misku a v ní smíchejte rozmarýn, majoránku, oregano, bazalku a tymián. Také do směsi přijde saturejka, bez které by provensálské koření nebo tím pravým. Směs uchovávejte v uzavíratelné kořence. Ochutit pomocí ní můžete třeba míchaná vejce či brambory pečen na americký způsob.

2. Domácí grilovací koření

Tato směs se hodí na pečení či grilování mas i zeleniny. Potřebovat budete:

  • drcený a sušený tymián: 1 velká lžíce

  • drcená a sušená bazalka: 1 velká lžíce

  • mletý kmín: 1 velká lžíce

  • mletá paprika (sladká): 1 velká lžíce

  • mletá paprika (pikantní): 1 velká lžíce

  • drcená a sušená majoránka: 1 velká lžíce

  • jemná sůl: 1 velká lžíce

  • mletý pepř: 1 velká lžíce

  • drcená a sušená saturejka: 1 velká lžíce

Postup:

Všechny druhy koření smíchejte v misce a poté směs přesuňte do uzavíratelné nádoby. V kombinaci s drůbežím či vepřovým vykouzlíte dokonalé jídlo! Saturejka zahradní mu dodá na peprnosti, proto můžete mírně ubrat mletého pepře, v případě potřeby.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.