Bedrník anýz je rostlina, z které se získává velmi aromatické koření v podobě semínek. Jak a s čím ho použít v kuchyni?

img

Bedrník anýz znali lidé již za dob starověkého Egypta. Proto se tohle koření řadí mezi ta nejstarší svého druhu. Tehdy se rostlina používala k tlumení kašle anebo k podpoření trávicích procesů. Některé zdroje však hovoří i o tom, že anýz účinkoval kromě jiného proti depresivním stavům nebo uštknutí hada.

I z dnešního pohledu je však bedrník anýz velmi populární. Pro jeho všestranné účinky je často vyhledávaný nejen v kulinářském světě, ale také v lidovém léčitelství. Pojďme si říct, jak ho použít a s čím nakombinovat.

Bedrník anýz a jeho původ

Původně byl bedrník anýz objeven v dalekém Egyptě, dnes se ovšem pěstuje i v celé řadě jiných zemí. Významnými producenty tohoto koření jsou například Řekové, Španělé, Turkové, Indové nebo Mexičané. V určitých oblastech tuzemska lze také natrefit na pěstitele anýzu, ovšem museli byste se soustředit na ty oblasti, které jsou obecně teplejší. Rostlina totiž vyžaduje poměrně teplé a vlhké prostředí k růstu, proto se jí bude dařit zejména v subtropických a tropických pásech.

Čtěte také:

Muškátový ořech v pěti směsích koření. Upotřebíte jej nejen do omáček

Bedrník anýz a jeho použití v gastronomii

Pokud nahlédneme na bedrník anýz z hlediska gastronomie, můžeme říct, že má skutečně rozsáhlé využití. Koření se používá standardně k ochucování rybích a kuřecích mas, polévek, omáčekna zeleninu (k nakládání zelí či řepy) a při pečení chleba, sušenek či perníčků. Oblíbené je rovněž v čínské a indické kuchyni. Řekové z něj kromě jiného velmi rádi vyrábí pálenku zvanou Ouzo. A pokud rádi konzumujete gumový pendrek, i v něm můžete na anýz natrefit. Používá se v mnoha případech jako náhražka chuti lékořice

Bez anýzu si nelze představit aromatické perníkové koření, z kterého připravíte výtečné perníčky.

Bedrník anýz a jeho využití v lidovém léčitelství

Jak již bylo řečeno v úvodu, bedrník anýz byl jakýmsi pokladem lidového léčitelství již v dávných dobách. I dnes ho tedy můžete použít následujícími způsoby:

  • Pokud trpíte nadýmáním, bedrník anýz (semínka z rostliny) skvěle pomůže. Stačí si z něj uvařit čaj a popíjet ho během dne.

  • Ocení ho i novopečené matky, které zrovna kojí. Koření totiž podpoří laktaci (tvorbu mateřského mléka). Rovněž mohou anýz konzumovat i děti (např. v čajích).

  • Bedrník anýz je dokonalým pomocníkem i při chřipce, nachlazení či jiných respiračních onemocněních. Uvolní hleny a urychlí rekonvalescenci při kašli.

  • Trápí vás nepříjemný zápach z úst? I s tím si bedrník anýz poradí.

  • Někteří lidoví léčitelé rovněž tvrdí, že anýz pomůže i s nepříjemnými příznaky močového onemocnění. Dokáže je eliminovat.

  • A v neposlední řadě můžete bedrník anýz použít i při trávících obtížích (pálení žáhy, nechutenství, špatné trávení a podobně).

A jak léčivý čaj připravit? Nejprve si obstarejte bedrník anýz (celá semínka) v množství jedné lžičky. Koření následně rozmělněte ve hmoždíři a přelijte převařenou vodou (asi 200 ml). Po 7 až 10 minutách louhování sceďte a popíjejte.

Bedrník anýz a domácí směsi koření

A nyní si představme dvě směsi koření, které dokonale doplní onen voňavý bedrník anýz, tedy respektive semínka z něj:

  • Domácí kořenící směs na perníčky: její intenzivní orientální vůni si zamilujete. Dodá výtečnou chuť vašim svátečním perníčkům! Smíchejte si bedrník anýz (mletá semínka) v množství ½ lžičky, mletý badyán v množství ½ lžičky, mletý černý pepř v množství 1 špetka, mletou vanilku v množství ½ lžičky, mletý muškátový oříšek v množství ½ lžičky, mletou skořici v množství 2 lžíce, mletý hřebíček v množství 1 lžíce, mleté nové koření v množství 1 lžíce a mletý zázvor v množství 2 lžíce. Koření uchovávejte do dalšího pečení na temném a suchém místě v uzavíratelné nádobě.

  • Domácí kořenící směs na ryby a mořské plody: tu připravíte smícháním následujících ingrediencí ve stejném poměru (cca 1 lžička od každého) - bedrník anýz (mletá semena), mletý zázvor, mletý česnek, mletá kurkuma, mletý fenykl, mletý koriandr, sušená a strouhaná citronová kůra a sladká mletá paprika. Suroviny ovšem můžete kombinovat v různém množství, tj. podle chuti. Koření uchovávejte v uzavíratelné nádobě na suchém a temném místě. 

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.