Akné

img
21. 07. 2014 Přečteno: 5366x

Akné je jednou z nejčastějších kožních chorob, jedná se o zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových váčků podmíněné nadměrnou tvorbou mazu. Objevuje se v oblastech, kde se zvýšeně tvoří kožní maz tzv. seboroické lokalizaci, tedy na obličeji, šíji, zádech a horní části hrudníku. Tvorba mazu je závislá zejména na hormonálních vlivech. Akné postihne téměř všechny mladistvé v období puberty, v některých případech ale přetrvává nebo se objeví v dospělosti.

Jak a kde se tvoří maz

Ve střední vazivové vrstvě kůže tzv. škáře (latinsky dermis) jsou uložené přídatné orgány kůže. Mezi kožní adnexa se řadí i mazové žlázy vázané na vlasový váček (folikul). Společně vytváří komplex, jenž se označuje jako pilosebaceózní jednotka. Mazová žláza průběžně vlas promašťuje. Jednotlivé buňky žlázy se přeměňují v maz, který je vytlačován do kanálu vlasového váčku. Činnost mazových žláz je řízena hormonálně. Žlázy jsou umístěny převážně na obličeji a horní části hrudníku v seboroické lokalizaci. Zatímco na dlaních a ploskách je nenajdeme. Přečtěte si 7 účinných tipů, jak se zbavit akné

Proč vzniká akné?

Na vzniku akné se podílí dědičný předpoklad (genetická predispozice) ke zvýšené tvorbě mazu, velký vliv mají vlivy hormonální a bakteriální.

Mazové žlázy jedinců trpících akné mají zvýšenou vnímavost k mužskému pohlavnímu hormonu testosteronu podmiňujících nadměrnou tvorbu mazu. Právě v pubertě se tento pohlavní hormon tvoří ve zvýšené míře. U dívek a žen dochází ke zhoršování akné několik dní před příchodem menstruace. Během těhotenství se projevy akné zlepšují. V kožním mazu se nachází bakteriální flóra (Propionibacterium acnes) podporující jeho tvorbu. Při pomnožení bakterií dochází k tvorbě zánětu. Na všechny tyto faktory musí působit léčba, aby byla úspěšná.

Vznik akné podporuje používání nevhodných kosmetických přípravků a některých léčiv. Stres není příčinou akné, ale může jej výrazně zhoršit.

Jak vzniká akné?

Nadměrná produkce mazu (tzv. seborea) podpořená hormonálními vlivy způsobí zvýšenou přilnavost kožních buněk, které uzavřou ústí vlasového váčku. Tím dochází ke vzniku polokulovitého bělavého tuhého pupínku (papuly) tzv. komedonu, lidově zvaného uher. V hromadícím se mazu se množí kožní bakterie. Bakterie produkují enzymy lipázy, jejichž štěpné produkty podporují další tvorbu mazu. Větší množství mazu zvyšuje v komedonu tlak, až jeho stěna praskne a přiláká speciální bílé krvinky umožňující vznik zánětu. Komedony pak hnisají, jejich okolí je zarudlé. Někdy se vytvoří ohraničený zánětlivý útvar různé velikosti tzv. absces. Hnis z abscesu se šíří píštělí do okolí. Abscesy a píštěle se pak hojí vznikem jizvy.

Druhy akné

Existují různé druhy akné. Záleží, jaká forma komedonů se na kůži nejvíce vyskytuje.

  • Nejmírnější forma je tvořena pouze menším počtem bělavých papulek, které ojediněle zhnisají, a jejich okolí zarudne. Po zhojení nezůstane na kůži žádná známka předchozího výskytu akné. Toto je nejčastější forma akné u většiny adolescentů. Akné se začíná objevovat s nástupem puberty, nejprve na nose, potom na čele a tvářích.
  • Při početném výskytu komedonů a průniku zánětu do hloubky se vznikem bolestivých uzlů je onemocnění těžší. U této formy je společně s obličejem postižený i hrudník, ramena a horní partie zad. Při rozšíření zánětu do hloubky je vysoké riziko vzniku jizev. Kůže se již nedokáže zcela úplně zhojit.
  • Pokud se na vaší tváři objevují bolestivé hrboly s hnisavou sekrecí vzájemně komunikující píštělemi, máte jednu ze závažnějších forem akné. Píštěle se hojí vznikem keloidních jizev. Jizvy jsou zbytnělé, vystouplé a svým rozsahem přesahují původní rozsah akné. Jejich červenofialová barva časem bledne na šedorůžovou.

Akné v dospělosti

V dospělosti se akné objevuje hlavně u žen do 30 let. Mírnější formy jsou důsledkem hormonálních změn během menstruačního cyklu. Dlouhodobým problémem bývají závažnější formy, ty se pak obtížněji léčí, často je nutné používat agresivní preparáty.

Jiné druhy akné

Vznik akné může být podmíněn užíváním některých léků, kontaktem s chemickými látkami (zejména halogeny). Jejich léčba je jednoduchá, stačí se vyhnout jejich působení. Užíváte-li dlouhodobě hormonální přípravky s obsahem kortikosteroidů, může se u vás objevit steroidní akné. Typicky se na kůži trupu objeví projevy akné ve stejném stadiu. Výskyt akné může být i nemocí z povolání. Kontaktní akné se objevuje u osob pracujících s minerálními oleji, pokud nepoužívají rukavice nebo olej opakovaně prosakuje přes oblečení, například z promaštěných montérek.

Komplikace akné

Důsledkem neléčeného akné je vznik jizev, pozánětlivých pigmentací a kožních cyst. Při opakovaném poškození svrchní vrstvy kůže dochází k tvorbě cyst, které snadno praskají a jsou příčinou zánětu. K odstranění jizev a pozánětlivých pigmentací se využívá laser nebo chemické peelingy.

Léčba akné

Při léčbě akné je důležitá nejen správná volba léčivých prostředků, ale také pravidelná péče o pleť, dodržování režimových opatření, dobrá spolupráce a trpělivost osoby s akné. Léčba akné je dlouhodobá. První viditelné výsledky léčby jsou patrné většinou až po měsíci a udržovací terapie může trvat i mnoho let.

Léčba akné se dělí na léčbu místní a celkovou. Kombinují se léčiva s protizánětlivým a antibakteriálním účinkem společně s přípravky snižující tvorbu mazu a odstraňující přebytečnou rohovinu. V některých případech je možno terapii doplnit i fyzikálními a chemickými metodami.

Výraznější postižení pleti má psychický dopad na pacienta. Při léčbě akné je důležitá i emocionální složka, proto je u závažnějšího postižení vhodná péče psychologa.

Péče o pleť

Každodenní ranní a večerní šetrné čištění pleti vede k odstranění přebytečné rohoviny a kožního mazu. Čištění musí být hloubkové, ale jemné, aby nedocházelo k dalšímu dráždění pokožky. U mírných forem používejte peeling, pleťové masky a krémy. Mechanické čištění pleti je vhodné pouze u závažnějších forem v odborných kosmetických zařízeních.

Denně používejte mycí gely, působí protizánětlivě a antibakteriálně na svrchní vrstvu kůže. Hloubkové čištění zajišťuje peeling a pleťové masky. Peeling dokáže jemně odstranit odumřelé kožní buňky, je vhodné jej aplikovat 1x týdně. Ošetřující krémy hydratují pokožku, obnovují fyziologické poměry a vytvoří vrstvu, která bude pokožku chránit vůči nepříznivým vlivům okolí a slunce.

Volte kosmetické přípravky ve formě gelů, roztoků a nemastných krémů. Na svou pleť aplikujte pouze nemastný make-up. Při ochraně před UV zářením používejte kvalitní lehké krémy nebo spreje.

Režimová opatření při akné

Množství a složení kožního mazu i tvorbu uhrů ovlivňují potraviny, které konzumujete. Proto se vyhýbejte nekvalitní  čokoládě, ořechům a zmrzlině. Strava s vysokým obsahem cukrů zhoršuje projevy akné. Dodržujte tedy zásady správné životosprávy a zdravého životního stylu s dostatkem spánku. Nekuřte a vyhýbejte se stresu.

Lokální léčba akné

Lokální léčba se používá ve všech fázích onemocnění. Při mírnější formě akné postačí pouze lokální přípravky. Retinoidy, lokální antibiotika (erytromycin, klindamycin, kyselina fusidová), kyselina azelaová či benzoylperoxid se vzájemně kombinují. Kyselina azealová a retinoidy dokážou zabránit recidivě onemocnění.

Lokální antibiotika (Dalacin T, Eryfluid, Aknemycin, Aknefug-el a Zineryt) snižují počet bakterií a mají protizánětlivý účinek. Jako korekční make-up se ve slabé vrstvě používá volně prodejný Aknecolor s antibakteriálně působící látku klotrimazol.

Retinoidy jsou skupina látek odvozených od vitamínu A – retinolu. V místní léčbě se ve formě masti či gelu používá Airol, Locacid, Retin – A, Differine nebo Isotrexin.

Kyselina azealová  je obsažena v Aknorenu a Skinorenu, působí na všechny příčinné faktory, a proto užívá se i v udržovací fázi léčby u těžších stádií akné. Je vhodná pro citlivou pokožku. Benzoylperoxid (Duac-gel) má především antibakteriální účinek.

Celková léčba akné

Systémová terapie se uplatňuje u středně těžkých a těžkých forem akné. Podávají se perorální antibiotika, retinoidy a u žen hormonální antikoncepce. Vždy se jedná o léčbu dlouhodobou, účinek nastupuje po měsíci i déle. A proto lze očekávat nežádoucí účinky.

Při výraznějším zánětlivém postižení se doporučují antibiotika. Tetracyklin, Doxycyklin se podávají dlouhodobě v mnohem nižších dávkách než u běžné infekce.

U těžšího a na léčbu nereagujícího akné se celkově podávají retinoidy (Aknenormin, Curacné, Roaccutane) po dobu 3 – 6 měsíců. Ty se hromadí v organismu, takže jejich účinek dlouhodobě přetrvává po dokončení léčebné kúry. Působí protizánětlivě, snižují tvorbu mazu, zmenšují mazové žlázy a zabraňují kumulaci kožních buněk v ústí váčku. Celkově užívané retinoidy mají teratogenní účinek. To znamená, že mají schopnost vyvolat u plodu vrozenou vývojovou vadu. U žen ve fertilním věku se musí před, během i po léčbě (na tři měsíce) podávat hormonální antikoncepce. Navíc způsobují suchost kůže a sliznic, olupování a praskání rtů a zvýšení hladiny krevních tuků.

U žen, u nichž jsou patrné hormonální vlivy menstruačního cyklu, lze akné léčit hormonální antikoncepcí. Nejčastěji se užívají kombinované přípravky s cyproteronacetátem (Diane 35). Musí se užívat dlouhodobě, při užívání kratším 12 měsíců dojde během 2 – 3 měsíců k recidivě.

Fyzikální léčba akné

Světloléčba (fototerapie) je doplňkovou léčbou akné. Snižuje počet bakterií v kožním mazu a podporuje obnovu kůže. Terapie laserem se volí nejen u aktivních stádií, ale také výsledných stavů po akné. Zmenšuje pigmentaci, zarudnutí a vybrušuje jizvy.

Manuální terapie může být opatrně prováděna u lehkých až středně těžkých forem akné. Šetrnou extrakci komedonů ručně či za použití speciálních nástrojů vykonává kosmetička, ale ordinuje ji kožní lékař.

Chirurgická léčba akné zahrnuje i drobné chirurgické zákroky jako vyříznutí cyst, dermabrazi (chirurgické zbroušení pokožky) či aplikace implantátů do jizev pod úrovní kůže. Novinkou jsou dermarollery, což jsou malé válečky osazené mikrojehličkami. Mikrojehličky bezbolestně pronikají do vrchní části kůže, což stimuluje růst kolagenu napomáhající zlepšení vzhledu jizev po akné.

léčba akné

Chemická léčba akné

Chemická léčba akné zahrnuje bělení pigmentových skvrn a chemický peeling. K bělení pigmentových skvrn po akné se užívají zejména krémy s obsahem kyseliny azelaové, tretinoinu, kyseliny kojové a hydroxykyselin. Současně je nutné dlouhodobě používat krémy s ochranným faktorem 50 plus.

Při chemickém peelingu se odstraňuje svrchní část zrohovatělé pokožky, což snižuje tvorbu komedonů, potlačuje množení bakterií, vznik zánětlivých pupínků, pozánětlivých pigmentací i povrchových jizviček. Přípravky s kyselinou glykolovou (Isis Glyco A, Neostrata FaceCreme), kyselinou salicylovou (Vichy Normaderm triactiv normating) a kyselinou mléčnou (Eucerin Dermopuryfier) jsou volně prodejné, vhodné u mírnějších forem akné.

Prevence vzniku akné

Samotnému vzniku akné nelze zabránit, protože je dán dědičností. Správnou péčí o pleť s používáním vhodných kosmetických prostředků se však můžete akné zbavit nebo ho výrazně zmírnit. Používejte přípravky snižující tvorbu mazu. Ideální jsou hydrofilní krémy s vysokým obsahem vody, emulze a hydrogely.

Doporučení při akné

Nevymačkávejte uhry a ani si projevy akné neškrábejte. Při vymačkávání komedonu vždy dojde k průniku jeho obsahu do podkoží, což vyvolá výraznější zánětlivou odpověď s delší dobou hojení. Častěji také vznikají jizvy a pozánětlivé pigmentace.

Akné je nutné léčit v prvních lehčích fázích. Začněte pravidelnou péčí o pleť, kterou může doplnit v lékárně volně prodejnými prostředky. Předejdete tak vzniku těžších stádií, jehož následkem mohou být hluboké a těžko odstranitelné jizvy. Pokud se projevy nelepší, navštivte kožního lékaře.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…