Akné
Akné je jednou z nejčastějších kožních chorob, jedná se o zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových váčků podmíněné nadměrnou tvorbou mazu. Objevuje se v oblastech, kde se zvýšeně tvoří kožní maz tzv. seboroické lokalizaci, tedy na obličeji, šíji, zádech a horní části hrudníku. Tvorba mazu je závislá zejména na hormonálních vlivech. Akné postihne téměř všechny mladistvé v období puberty, v některých případech ale přetrvává nebo se objeví v dospělosti.
Jak a kde se tvoří maz
Ve střední vazivové vrstvě kůže tzv. škáře (latinsky dermis) jsou uložené přídatné orgány kůže. Mezi kožní adnexa se řadí i mazové žlázy vázané na vlasový váček (folikul). Společně vytváří komplex, jenž se označuje jako pilosebaceózní jednotka. Mazová žláza průběžně vlas promašťuje. Jednotlivé buňky žlázy se přeměňují v maz, který je vytlačován do kanálu vlasového váčku. Činnost mazových žláz je řízena hormonálně. Žlázy jsou umístěny převážně na obličeji a horní části hrudníku v seboroické lokalizaci. Zatímco na dlaních a ploskách je nenajdeme. Přečtěte si 7 účinných tipů, jak se zbavit akné.
Proč vzniká akné?
Na vzniku akné se podílí dědičný předpoklad (genetická predispozice) ke zvýšené tvorbě mazu, velký vliv mají vlivy hormonální a bakteriální.
Mazové žlázy jedinců trpících akné mají zvýšenou vnímavost k mužskému pohlavnímu hormonu testosteronu podmiňujících nadměrnou tvorbu mazu. Právě v pubertě se tento pohlavní hormon tvoří ve zvýšené míře. U dívek a žen dochází ke zhoršování akné několik dní před příchodem menstruace. Během těhotenství se projevy akné zlepšují. V kožním mazu se nachází bakteriální flóra (Propionibacterium acnes) podporující jeho tvorbu. Při pomnožení bakterií dochází k tvorbě zánětu. Na všechny tyto faktory musí působit léčba, aby byla úspěšná.
Vznik akné podporuje používání nevhodných kosmetických přípravků a některých léčiv. Stres není příčinou akné, ale může jej výrazně zhoršit.
Jak vzniká akné?
Nadměrná produkce mazu (tzv. seborea) podpořená hormonálními vlivy způsobí zvýšenou přilnavost kožních buněk, které uzavřou ústí vlasového váčku. Tím dochází ke vzniku polokulovitého bělavého tuhého pupínku (papuly) tzv. komedonu, lidově zvaného uher. V hromadícím se mazu se množí kožní bakterie. Bakterie produkují enzymy lipázy, jejichž štěpné produkty podporují další tvorbu mazu. Větší množství mazu zvyšuje v komedonu tlak, až jeho stěna praskne a přiláká speciální bílé krvinky umožňující vznik zánětu. Komedony pak hnisají, jejich okolí je zarudlé. Někdy se vytvoří ohraničený zánětlivý útvar různé velikosti tzv. absces. Hnis z abscesu se šíří píštělí do okolí. Abscesy a píštěle se pak hojí vznikem jizvy.
Druhy akné
Existují různé druhy akné. Záleží, jaká forma komedonů se na kůži nejvíce vyskytuje.
- Nejmírnější forma je tvořena pouze menším počtem bělavých papulek, které ojediněle zhnisají, a jejich okolí zarudne. Po zhojení nezůstane na kůži žádná známka předchozího výskytu akné. Toto je nejčastější forma akné u většiny adolescentů. Akné se začíná objevovat s nástupem puberty, nejprve na nose, potom na čele a tvářích.
- Při početném výskytu komedonů a průniku zánětu do hloubky se vznikem bolestivých uzlů je onemocnění těžší. U této formy je společně s obličejem postižený i hrudník, ramena a horní partie zad. Při rozšíření zánětu do hloubky je vysoké riziko vzniku jizev. Kůže se již nedokáže zcela úplně zhojit.
- Pokud se na vaší tváři objevují bolestivé hrboly s hnisavou sekrecí vzájemně komunikující píštělemi, máte jednu ze závažnějších forem akné. Píštěle se hojí vznikem keloidních jizev. Jizvy jsou zbytnělé, vystouplé a svým rozsahem přesahují původní rozsah akné. Jejich červenofialová barva časem bledne na šedorůžovou.
Akné v dospělosti
V dospělosti se akné objevuje hlavně u žen do 30 let. Mírnější formy jsou důsledkem hormonálních změn během menstruačního cyklu. Dlouhodobým problémem bývají závažnější formy, ty se pak obtížněji léčí, často je nutné používat agresivní preparáty.
Jiné druhy akné
Vznik akné může být podmíněn užíváním některých léků, kontaktem s chemickými látkami (zejména halogeny). Jejich léčba je jednoduchá, stačí se vyhnout jejich působení. Užíváte-li dlouhodobě hormonální přípravky s obsahem kortikosteroidů, může se u vás objevit steroidní akné. Typicky se na kůži trupu objeví projevy akné ve stejném stadiu. Výskyt akné může být i nemocí z povolání. Kontaktní akné se objevuje u osob pracujících s minerálními oleji, pokud nepoužívají rukavice nebo olej opakovaně prosakuje přes oblečení, například z promaštěných montérek.
Komplikace akné
Důsledkem neléčeného akné je vznik jizev, pozánětlivých pigmentací a kožních cyst. Při opakovaném poškození svrchní vrstvy kůže dochází k tvorbě cyst, které snadno praskají a jsou příčinou zánětu. K odstranění jizev a pozánětlivých pigmentací se využívá laser nebo chemické peelingy.
Léčba akné
Při léčbě akné je důležitá nejen správná volba léčivých prostředků, ale také pravidelná péče o pleť, dodržování režimových opatření, dobrá spolupráce a trpělivost osoby s akné. Léčba akné je dlouhodobá. První viditelné výsledky léčby jsou patrné většinou až po měsíci a udržovací terapie může trvat i mnoho let.
Léčba akné se dělí na léčbu místní a celkovou. Kombinují se léčiva s protizánětlivým a antibakteriálním účinkem společně s přípravky snižující tvorbu mazu a odstraňující přebytečnou rohovinu. V některých případech je možno terapii doplnit i fyzikálními a chemickými metodami.
Výraznější postižení pleti má psychický dopad na pacienta. Při léčbě akné je důležitá i emocionální složka, proto je u závažnějšího postižení vhodná péče psychologa.
Péče o pleť
Každodenní ranní a večerní šetrné čištění pleti vede k odstranění přebytečné rohoviny a kožního mazu. Čištění musí být hloubkové, ale jemné, aby nedocházelo k dalšímu dráždění pokožky. U mírných forem používejte peeling, pleťové masky a krémy. Mechanické čištění pleti je vhodné pouze u závažnějších forem v odborných kosmetických zařízeních.
Denně používejte mycí gely, působí protizánětlivě a antibakteriálně na svrchní vrstvu kůže. Hloubkové čištění zajišťuje peeling a pleťové masky. Peeling dokáže jemně odstranit odumřelé kožní buňky, je vhodné jej aplikovat 1x týdně. Ošetřující krémy hydratují pokožku, obnovují fyziologické poměry a vytvoří vrstvu, která bude pokožku chránit vůči nepříznivým vlivům okolí a slunce.
Volte kosmetické přípravky ve formě gelů, roztoků a nemastných krémů. Na svou pleť aplikujte pouze nemastný make-up. Při ochraně před UV zářením používejte kvalitní lehké krémy nebo spreje.
Režimová opatření při akné
Množství a složení kožního mazu i tvorbu uhrů ovlivňují potraviny, které konzumujete. Proto se vyhýbejte nekvalitní čokoládě, ořechům a zmrzlině. Strava s vysokým obsahem cukrů zhoršuje projevy akné. Dodržujte tedy zásady správné životosprávy a zdravého životního stylu s dostatkem spánku. Nekuřte a vyhýbejte se stresu.
Lokální léčba akné
Lokální léčba se používá ve všech fázích onemocnění. Při mírnější formě akné postačí pouze lokální přípravky. Retinoidy, lokální antibiotika (erytromycin, klindamycin, kyselina fusidová), kyselina azelaová či benzoylperoxid se vzájemně kombinují. Kyselina azealová a retinoidy dokážou zabránit recidivě onemocnění.
Lokální antibiotika (Dalacin T, Eryfluid, Aknemycin, Aknefug-el a Zineryt) snižují počet bakterií a mají protizánětlivý účinek. Jako korekční make-up se ve slabé vrstvě používá volně prodejný Aknecolor s antibakteriálně působící látku klotrimazol.
Retinoidy jsou skupina látek odvozených od vitamínu A – retinolu. V místní léčbě se ve formě masti či gelu používá Airol, Locacid, Retin – A, Differine nebo Isotrexin.
Kyselina azealová je obsažena v Aknorenu a Skinorenu, působí na všechny příčinné faktory, a proto užívá se i v udržovací fázi léčby u těžších stádií akné. Je vhodná pro citlivou pokožku. Benzoylperoxid (Duac-gel) má především antibakteriální účinek.
Celková léčba akné
Systémová terapie se uplatňuje u středně těžkých a těžkých forem akné. Podávají se perorální antibiotika, retinoidy a u žen hormonální antikoncepce. Vždy se jedná o léčbu dlouhodobou, účinek nastupuje po měsíci i déle. A proto lze očekávat nežádoucí účinky.
Při výraznějším zánětlivém postižení se doporučují antibiotika. Tetracyklin, Doxycyklin se podávají dlouhodobě v mnohem nižších dávkách než u běžné infekce.
U těžšího a na léčbu nereagujícího akné se celkově podávají retinoidy (Aknenormin, Curacné, Roaccutane) po dobu 3 – 6 měsíců. Ty se hromadí v organismu, takže jejich účinek dlouhodobě přetrvává po dokončení léčebné kúry. Působí protizánětlivě, snižují tvorbu mazu, zmenšují mazové žlázy a zabraňují kumulaci kožních buněk v ústí váčku. Celkově užívané retinoidy mají teratogenní účinek. To znamená, že mají schopnost vyvolat u plodu vrozenou vývojovou vadu. U žen ve fertilním věku se musí před, během i po léčbě (na tři měsíce) podávat hormonální antikoncepce. Navíc způsobují suchost kůže a sliznic, olupování a praskání rtů a zvýšení hladiny krevních tuků.
U žen, u nichž jsou patrné hormonální vlivy menstruačního cyklu, lze akné léčit hormonální antikoncepcí. Nejčastěji se užívají kombinované přípravky s cyproteronacetátem (Diane 35). Musí se užívat dlouhodobě, při užívání kratším 12 měsíců dojde během 2 – 3 měsíců k recidivě.
Fyzikální léčba akné
Světloléčba (fototerapie) je doplňkovou léčbou akné. Snižuje počet bakterií v kožním mazu a podporuje obnovu kůže. Terapie laserem se volí nejen u aktivních stádií, ale také výsledných stavů po akné. Zmenšuje pigmentaci, zarudnutí a vybrušuje jizvy.
Manuální terapie může být opatrně prováděna u lehkých až středně těžkých forem akné. Šetrnou extrakci komedonů ručně či za použití speciálních nástrojů vykonává kosmetička, ale ordinuje ji kožní lékař.
Chirurgická léčba akné zahrnuje i drobné chirurgické zákroky jako vyříznutí cyst, dermabrazi (chirurgické zbroušení pokožky) či aplikace implantátů do jizev pod úrovní kůže. Novinkou jsou dermarollery, což jsou malé válečky osazené mikrojehličkami. Mikrojehličky bezbolestně pronikají do vrchní části kůže, což stimuluje růst kolagenu napomáhající zlepšení vzhledu jizev po akné.
Chemická léčba akné
Chemická léčba akné zahrnuje bělení pigmentových skvrn a chemický peeling. K bělení pigmentových skvrn po akné se užívají zejména krémy s obsahem kyseliny azelaové, tretinoinu, kyseliny kojové a hydroxykyselin. Současně je nutné dlouhodobě používat krémy s ochranným faktorem 50 plus.
Při chemickém peelingu se odstraňuje svrchní část zrohovatělé pokožky, což snižuje tvorbu komedonů, potlačuje množení bakterií, vznik zánětlivých pupínků, pozánětlivých pigmentací i povrchových jizviček. Přípravky s kyselinou glykolovou (Isis Glyco A, Neostrata FaceCreme), kyselinou salicylovou (Vichy Normaderm triactiv normating) a kyselinou mléčnou (Eucerin Dermopuryfier) jsou volně prodejné, vhodné u mírnějších forem akné.
Prevence vzniku akné
Samotnému vzniku akné nelze zabránit, protože je dán dědičností. Správnou péčí o pleť s používáním vhodných kosmetických prostředků se však můžete akné zbavit nebo ho výrazně zmírnit. Používejte přípravky snižující tvorbu mazu. Ideální jsou hydrofilní krémy s vysokým obsahem vody, emulze a hydrogely.
Doporučení při akné
Nevymačkávejte uhry a ani si projevy akné neškrábejte. Při vymačkávání komedonu vždy dojde k průniku jeho obsahu do podkoží, což vyvolá výraznější zánětlivou odpověď s delší dobou hojení. Častěji také vznikají jizvy a pozánětlivé pigmentace.
Akné je nutné léčit v prvních lehčích fázích. Začněte pravidelnou péčí o pleť, kterou může doplnit v lékárně volně prodejnými prostředky. Předejdete tak vzniku těžších stádií, jehož následkem mohou být hluboké a těžko odstranitelné jizvy. Pokud se projevy nelepší, navštivte kožního lékaře.
Diskuse k článku
RE : Akné