Ulcerózní kolitida

img
02. 06. 2014 Přečteno: 19822x

Ulcerózní kolitida je nespecifické zánětlivé onemocnění tlustého střeva charakterizované tvorbou různě velkých ulcerací (vředů). Zánět v tlustém střevě (latinsky kolitida) je neinfekčního původu, vždy se vyskytuje v posledním úseku střeva konečníku a postupně se kontinuálně šíří směrem k tenkému střevu. Nejčastěji se nemoc zjistí mezi 20. a 30. rokem věku, ženy jsou postiženy o něco častěji. Léky nelze ulcerózní kolitidu vyléčit, k definitivnímu řešení vede pouze chirurgická léčba, která spočívá v odstranění celého průběhu tlustého střeva.

Rozsah ulcerózní kolitidy

Tlusté střevo měří asi 1 – 1,5 metru, skládá se ze tří částí – slepého střeva (caecum), tračníku (colon) a konečníku (latinsky rektum, řecky proktos). Odtud jsou odvozeny názvy tohoto onemocnění – proktokolitida či idiopatická (z nejasné příčiny vzniklá) kolitida.

U čtvrtiny nemocných je postižený pouze konečník, zánět konečníku se označuje jako proktitida. Dalších 45% nemocných má kromě konečníku postiženou i různou část levého tračníku (levostranná kolitida). Extensivní kolitida může u třetiny nemocných dosahovat až do slepého střeva.

Ulcerózní kolitida - výskyt

Počet nemocných s ulcerózní kolitidou v postkomunistických zemích, jejichž obyvatelé si v posledních dvaceti letech osvojili západní způsob života a stravování, se stále zvyšuje. V České republice s ulcerózní kolitidou léčí asi 23 000 osob. Počet nemocných se za posledních 10 let zvýšil o 20%. Ročně se diagnostikuje asi 1000 nových případů.

Ulcerózní kolitida - příčiny

Ulcerózní kolitida je stejně jako Crohnova choroba civilizační onemocnění dosud nezjištěné příčiny. Ke vzniku onemocnění je nezbytná genetická (dědičná) predispozice, která určuje, jak se bude chovat imunitní systém. Vlastní choroba pak propukne vlivem spouštěcího faktoru. Tím může být změna způsobu života či stravování, ukončení kouření i kouření samotné, střevní nebo celková infekce, dlouhodobý psychický stres či léčba antibiotiky. Přispět může i zhoršené prostředí ve městech a nevyvážená strava. Podle „hygienické hypotézy" ke vzniku chronického zánětu dochází v důsledku abnormální imunitní reakce organismu na vlastní bakteriální flóru ve střevě.

Průběh ulcerózní kolitidy

Ulcerózní kolitida je chronické onemocnění. Začíná první atakou nemoci nejčastěji v posledním úseku střeva – rektu jako tzv. proktitida. Po přeléčení nastává klidové stádium (remise), které je po určité době vystřídáno vzplanutím choroby (relapsem). Ulcerózní kolitida má většinou periodický charakter. Relapsy se objevují různě často. S jejich rostoucí četností se zánětlivé postižení šíří od rekta směrem ke slepému střevu, přibývá nemocných s chronicky aktivní formou, která nereaguje na konzervativní léčbu. Po 15 letech se zvyšuje riziko karcinomu tlustého střeva.

Jak vypadá ulcerózní kolitida?

Na rozdíl od Crohnovy choroby, která je též nespecifickým střevním zánětem, při ulcerózní kolitidě dochází pouze k zánětu sliznice. Ten se projevuje otokem sliznice, krvácením a tvorbou vředů.

Příznaky ulcerózní kolitidy

Hlavním příznakem ulcerózní kolitidy je bolestivé nucení na stolici tzv. tenesmy. Dochází k vyprázdnění stolice s určitým množstvím krve, hlenu a hnisu. Charakter tenesmů je do jisté míry pozměněn v závislosti na lokalizaci choroby.

Při postižení posledního úseku střeva (rekta) se dostavuje nutkavý pocit na stolici, ale při vyprázdnění odchází jen malé množství kouskovité stolice nebo jen hlenu, krve a hnisu. Při lokalizaci onemocnění v sestupném tračníku je při nutkavých defekacích vždy přítomna stolice. Stolice je kašovitá až vodnatá promísená s krví a hlenem. Pokud je postiženo celé nebo téměř celé střevo může se připojit zvýšená teplota, horečka, bolesti břicha, úbytek na váze, chudokrevnost nebo zeslábnutí organismu.

Komplikace ulcerózní kolitidy

Ulcerózní kolitida se může komplikovat masivním krvácením ze střeva, pokud vředovitý zánět naruší stěnu větší cévy. Jediným řešením je neodkladný chirurgický výkon.

Další komplikací je zúžení (stenóza) střeva následek hojících procesů. Pro ulcerózní kolitidu nejsou stenózy typické, vždy budí podezření na nádorový zvrat. Riziko karcinomu tlustého střeva stoupá s délkou trvání choroby a rozsahem postižení střeva.

Toxické megakolon vzniká jen asi v 5% případů, převážně při postižení téměř celého tlustého střeva. Jedná se rozšířením tlustého střeva následkem městnání střevního obsahu způsobené paralýzou střevních svalů a nervů. Zhorší se všechny příznaky, nemocný je schvácený, buší mu srdce a má horečku. Je zvýšené riziko prasknutí tlustého střeva.

Mimostřevní projevy ulcerózní kolitidy

Třetinu nemocných doprovází mimostřevní projevy. Mezi nejčastější komplikace v aktivním stádiu ulcerózní kolitidy patří kožní postižení, kdy se tvoří drobné postupně splývající puchýřky, které praskají, a vznikají vředovitá ložiska (tzv. pyoderma gangrenosum). Oční potíže probíhají jako záněty duhovky, řasnatého tělíska nebo skléry. Záněty velkých kloubů, zejména kyčelních a kolenních, mají charakter stěhovavých bolestí. Léčba aktivního stádia vede i ke zklidnění těchto potíží.

K ulcerózní kolitidě se může přidružit autoimunitní zánět drobných a velkých žlučovodů tzv. primární sklerózující cholangiitida. V polovině případů vzniká po několikaletém průběhu jaterní cirhóza, kterou je možné řešit pouze jaterní transplantací. Navíc je zde vysoké riziko karcinomu žlučových cest.

Fotolia_41890162_XS

Diagnostika ulcerózní kolitidy

Objeví-li se u vás průjmy s příměsí krve, které budou trvat déle než u běžného průjmového onemocnění, nechejte se vyšetřit u svého lékaře nebo odborníka na zažívací ústrojí – gastroenterologa. Lékař se vás nejprve bude ptát na výskyt autoimunitních onemocnění u vašich příbuzných (zvláště nespecifických střevních zánětů a celiakie). Dále provede základní fyzikální vyšetření. Nemocní s ulcerózní kolitidou mívají na pohmat citlivé až bolestivé břicho nad postiženým úsekem.

Při ulcerózní kolitidě se v odběru krve prokážou zvýšené zánětlivé ukazatele jako zvýšená sedimentace, počet bílých krvinek nebo C-reaktivního proteinu tzv. CRP. Dále může být přítomný nižší počet červených krvinek (anémie neboli chudokrevnost) a nižší zásoby železa (sideropenie). Při těžkém průběhu bývají nemocní podvyživení, což se projeví nízkou hladinou bílkovin v krvi (hypoalbuminémie). Přínosné může být i vyšetření speciálních protilátek.

K přesnému stanovení diagnózy je nezbytné endoskopickým vyšetřením s odebráním vzorku k mikroskopickému posouzení patologem. Vyšetření konečníku se označuje jako rektoskopie a vyšetření tlustého střeva jako koloskopie. Při endoskopii lékař vidí prosáknutí střevní sliznice, krvácející sliznici a v nejtěžším případě drobné plošné vředovité defekty začínají v rektu a šíří se až do slepého střeva. K posouzení aktivity nemoci se používá ultrazvuk.

Léčba ulcerózní kolitidy

Terapie ulcerózní kolitidy je dlouhodobá a komplexní. Základním předpokladem úspěšné léčby je seznámení se s chorobou, její přijmutí a dodržování dietních a režimových opatření. Jenom tak může dobře fungovat medikamentózní léčba a nemusí se přistupovat k té chirurgické.

Výživa u nemocných s ulcerózní kolitidou

V akutním stádiu se podává bezezbytková (tzv. kolitická) dieta, která lehce stravitelná, nenadýmavá a neobsahuje nestravitelné zbytky, tedy vlákninu. Výběr ovoce a zeleniny je velmi omezený, proto chybí dostatek vitamínu C, jež se musí hradit. Doporučeny jsou snadno stravitelné potraviny s vysokým obsahem vlákniny - bramborová kaše, ovesné vločky, banány, vařené ovoce a zelenina. Pokrmy obsahující vlákninu se vaří doměkka a pak se lisují nebo mixují.

Pokud běžná strava nestačí, nemocný hubne, je vhodné přidat tekutou výživou tzv. sipping (popíjení). Jedná se malé lahvičky s výživou ve formě džusu nebo koktejlu nejrůznějších příchutí, které se popíjí během celého dne. Nahrazují chybějící výživové složky a poskytují dostatek energetického příjmu ke zvládnutí akutního stádia.

Velmi často vzniká u nemocných v aktivním stádiu nesnášenlivost laktózy tzv. laktózová intolerance. Laktóza je mléčný cukr, který je ve střevě štěpen enzymem laktáza. Při postižení střeva zánětem se enzymu tvoří méně, nerozštěpený cukr na sebe váže vodu, a tak zhoršuje průjmy. Při nesnášenlivosti lepku ze stravy vylučte mléko, mléčné výrobky i jídlo z nich připravované. Zakysané mléčné výroby (podmáslí, kefír), sýry a jogurty jsou většinou snášeny dobře. Nesnášenlivost může přetrvávat i v klidovém stádiu.

Vzhledem ke zvýšeným ztrátám vody při průjmech je velmi důležitý příjem tekutin. Pijte raději vodu a slabý čaj, protože jsou dobře tolerovány. Silná káva a silný čaj podporují průjem a ovocné šťávy střevo dráždí.

V klidovém stádiu neexistují žádná pevná dietní doporučení. Strava by měla být nedráždivá a dostatečně kaloricky vydatná. Každý nemocný má individuální snášenlivost jednotlivých potravin. Riziková je náhlá změna jídelníčku při pobytech v zemích s odlišnými stravovacími návyky. Současně by měl nemocný užívat vitamíny a minerály, které mu chybí.

Medikamentózní léčba ulcerózní kolitidy

Léčba farmaky je v mnoha ohledech totožná s léčbou Crohnovy choroby. Účinné látky se podávají nejen celkově tabletami nebo nitrožilně, ale také lokálně jako čípky, rektální pěny a nálevy.

V akutní fázi se k navození klidového stádia u mírných až středně těžkých forem podávají aminosalicyláty. Nejčastěji se podává Sulfasalazin, Salazopyrin, Asacol, Pentasa, Salofalk s výhodou v rektální formě. Aminosalicyláty mají protizánětlivý účinek, potlačují tvorbu zánětlivých působků a příznivě působí na celý imunitní systém. U těžších forem se používají perorální nebo nitrožilní kortikoidy (Prednison). K rychlému potlačení zánětu se začíná vysokou dávkou, která se postupně snižuje na minimální dávku schopnou udržet nemoc v klidovém stádiu. Od roku 2006 se u pacientů nereagujících na tuto léčbu začala úspěšně používat biologická léčba.

V udržovací léčbě se používají aminosalicyláty, při nedostatečném účinku se přidávají imunosupresiva a u těžkých případů biologická léčba. Stejně jako kortikoidy, avšak s méně nežádoucími účinky dokážou potlačit nežádoucí imunitní odpověď organismu. Nejčastěji se používá Imuran, Azamun, Sandimum nebo Methotrexat.

Biologická léčba ulcerózní kolitidy

Biologická léčba je založena na podávání protilátek proti zánětlivým bílkovinám tzv. cytokinům (převážně TNF-α), jež se podílejí na rozvoji a udržování zánětlivého procesu. Snaží se zasáhnout do chybných (patologických) imunologických mechanismů a ty také potlačit, čímž se v podstatě funguje jako imunosupresivní terapie.

Biologická léčba se pro léčbu ulcerózní kolitidy začala používat později než u Crohnovy choroby. Volí u nemocných, kteří mají vysoce aktivní formu choroby a hrozí, že jim bude odstraněno celé tlusté střevo. Dále u těch, jež musí trvale užívat kortikoidy a léčba imunosupresivy nebo kortikoidy je neúčinná. V České republice se pro léčbu ulcerózní kolitidy používá Remicade a Remsima.

Chirurgická léčba ulcerózní kolitidy

Ulcerózní kolitidu dokáže definitivně vyléčit chirurgická léčba, avšak s důsledkem ztráty tlustého střeva, tedy místa vstřebávání vody a minerálů. Přistupuje se k ní při selhání a nesnášenlivosti medikamentózní léčby, nutnosti trvale užívat kortikoidy, při nálezu přednádorového stádia (dysplázie) či nádoru tlustého střeva a akutních komplikacích jako je toxické megakolon. Odstraňuje se celé tlusté střevo metodou tzv. proktokolektomie. U mladších osob se provádí rekonstrukční operace, která umožňuje zachovat přirozené vyprazdňování stolice. U starších nemocných se volí jako trvalé řešení vývod tenkého střeva (tzv. ileostomie).

Prevence ulcerózní kolitidy

Genetiku zatím člověk ovlivnit nemůže, ale spouštěcí faktory ulcerózní kolitidy ano. Žijte zdravě, pravidelně sportujte a najděte si dostatek času na odpočinek. Nekuřte a vyhýbejte se zakouřeným prostorám.

Emoční složka hraje významnou v roli při vzniku i průběhu onemocnění. Proto se udržujte v psychické kondici a vyhýbejte se psychicky náročným situacím.

Doporučení při ulcerózní kolitidě

Ulcerózní kolitida postihuje hlavně mladé lidi, je nutné ji diagnostikovat včas. Pokud se u vás objeví průjmy s příměsí krve, nechte se vyšetřit, včasnou léčbou předejdete nevratnému poškození tlustého střeva a zbytečným operacím.

Dobrý výživový stav umožňuje nemocnému lépe se vyrovnat s případným vzplanutím choroby. Rozvoji aktivního stádia předejdete vyhýbáním se rizikových faktorů jako je kouření a pobyt v zakouřených prostorách, nadbytečné užívání antibiotik a léků snižujících bolest.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…