Populární doplňky stravy: Mohou homocystein doplňky stravy skutečně snižovat nebo jde jen o reklamní trik?
Homocystein je aminokyselina v krvi a její zvýšená hladina může stát za srdečními chorobami, mozkovými příhodami, osteoporózou či dokonce demencí. Vysoká hladina homocysteinu rozhodně není nic, co bychom chtěli mít. Některé doplňky stravy však slibují, že hladinu homocysteinu v těle umí snížit. Jsou tedy skutečně tak skvělé?
Homocystein je aminokyselina, která vzniká u lidí při normálním metabolismu z aminokyseliny methioninu. Jestliže dodáváme tělu dostatek vitamínů skupiny B, přesněji B6, B12 a B9 (folát-kyselina listová), pak se odbourá na cystein a vše je v pořádku. Jestliže však máme B-vitamínů nedostatek, můžeme si zadělat na problém – tedy na zvýšenou hladinu homocysteinu v krvi.
Doplňky stravy: Homocystein a jeho zvýšená hladina
Homocystein není rozhodně žádným neznámým ani novým pojmem. Homocystein objevil už v roce 1932 nositel Nobelovy ceny, Vincent du Vigneaud. Tehdy ji popsal jako toxickou aminokyselinu s obsahem síry. V pozdější době, po vyhodnocení mnoha rozsáhlých studií, byli vědci schopni skutečně říci, v čem spočívá jeho toxicita a biochemická agresivita. Ta spočívá právě v poruchové metabolizaci v našem těle.
Fungují doplňky stravy na otěhotnění? Jak může pomoci kyselina listová a inositol?
Vitamín B ovlivňuje lidskou psychiku víc, než by se mohlo zdát
Doplňky stravy: Homocystein a porucha metabolizace
Problém s hladinou homocysteinu může mít pochopitelně kdokoliv, dokonce i malé děti. Avšak více mohou být ohroženi například alternativně se stravující jedinci, kteří nedbají na správně sestavenou stravu a chybí jim v jídelníčku právě dostatek vitamínů skupiny B. Dalším faktorem může být i vzácná dědičná choroba. Vysoká hladina homocysteinu v krvi se označuje jako hyperhomocysteinémie a může přispívat k poškození tepen a dokonce i k tvorbě krevních sraženin v cévách. Vysokou hladinu homocysteinu obvykle naznačuje nedostatek vitamínu B12 nebo především pak i kyseliny listové, což lze snadno poznat z krevních testů.
Doplňky stravy: Homocystein a laboratorní testy
Abychom zjistili, jak na tom skutečně jsme, je třeba provést krevní testy. Poslat vás na ně může váš ošetřující lékař nebo si je můžete nechat udělat i sami v laboratoři, jako samoplátci. Vyšetření krve na homocystein stojí zhruba 1100-1500 korun. Za optimální hodnotu homocysteinu v krvi se považuje 6 μmol/l a méně. Podle průzkumů u většiny lidí mladé generace a u jedinců středního věku se hladina homocysteinu pohybuje v rozmezí 10 až 12 μmol/l, ovšem s přibývajícím věkem hladina homocysteinu v krvi dále výrazně stoupá. Podle aktuálních studií může v takovém případě způsobovat až 12 procent srdečních infarktů a až 40 procent mozkových příhod.
Doplňky stravy: Řešení zvýšené hladiny homocysteinu v krvi
Zvýšená hladina homocysteinu v krvi sama o sobě nezpůsobuje žádné příznaky, které by nás hned upozornili, o co se jedná. Navíc příznaky se mohou u jednotlivých osob lišit. Jediným prokazatelným ukazatelem je proto krevní test. Lékař by jej měl udělat zejména v případě, že je podezření, že máte nedostatek vitamínů nebo pokud se projeví nějaké příznaky nedostatku vitamínů, zejména pak vitamínů skupiny B. Mezi příznaky nedostatku vitamínu B12 patří únava, slabost, bledá kůže, pocity brnění v končetinách, závrať, vředy v ústech nebo časté změny nálady. Příznaky nedostatku vitamínu B9, tedy kyseliny listové, jsou podobné. Patří sem především únava, problémy s růstem, otok jazyka či vředy v ústech.
Doplňky stravy: Homocystein a další příčiny jeho vysoké hladiny
Faktorů, které přispívají k vysoké hladině homocysteinu, je opravdu mnoho. Mezi další rizikové faktory, které mohou hrát značnou roli, patří například nízké hladiny hormonů štítné žlázy, nemoci ledvin, lupénka (psoriáza) a dokonce i genetika nebo užívání některých léků. Vysoká hladina homocysteinu může mít pak za následek vznik osteoporózy, aterosklerózy, trombózy a krevních sraženin, infarktu, ischemické choroby srdeční, mrtvice nebo Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby.
Doplňky stravy: Homocystein a léčba jeho vysoké hladiny
V případě prokázané hladiny homocysteinu je nutné zaměřit se na jídelníček. Je třeba tělu dodat dostatek vitamínů. Především jde tedy o vitamíny skupiny B. Vhodné je zařadit především zelené druhy zeleniny, pomeranče či fazole. V některých případech je také vhodné nasadit vhodné doplňky stravy, které si s vysokou hladinou homocysteinu poradí. Opět jde především o doplňky stravy, ve kterých se ukrývá škála B-vitamínů. Správnou léčbou a změnou životního stylu je možné hladinu homocysteinu poměrně rychle srovnat k normálu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Populární doplňky stravy: Mohou homocystein doplňky stravy skutečně snižovat nebo jde jen o reklamní trik?