Populární doplňky stravy: Může tyrosin pomoci nemocným fenylketonurií?

img

Tyrosin patří mezi velmi zajímavé doplňky stravy. Produkuje totiž speciální chemikálie, které pomáhají nervovým buňkám komunikovat. Údajně mohou dokonce i regulovat náladu. Je to semiesenciální aminokyselina. Tělo ji produkuje přirozeně z jiné aminokyseliny, z fenylalaninu.

Tyrosin je přítomen ve všech tkáních lidského těla a ve většině tělních tekutin. Tělu pomáhá produkovat enzymy, hormony štítné žlázy a dokonce i kožní pigment melanin. Tyrosin tělu rovněž pomáhá produkovat neurotransmitery, které pomáhají nervovým buňkám v komunikaci. Zvlášť důležitý je pak tyrosin při produkci epinefrinu (adrenalinu), norepinefrinu (noradrenalinu) a dopaminu.

Doplňky stravy: Tyrosin a jeho přírodní zdroje

Tyrosin je semiesenciální aminokyselina, což znamená, že si ji naše tělo umí za jistých okolností vyrobit samo. Lidské tělo je chytré a hladinu některých látek si dokáže snadno regulovat samo. Právě tak je to i u tyrosinu. Pokud nedopřáváme tělu dostatek tyrosinu z potravy, tak si ho tělo vyrobí více. Jestliže ho ale naopak přijímáme nad míru, pak jej naše tělo rozloží a zbaví se to. Abychom do těla dostali tyrosin, nemusíme hned užívat doplňky stravy. Stačí, pokud budeme přijímat dostatek potravin, ve kterých je tyrosin obsažen. Mezi takové potraviny patří například sýry. Ostatně právě v nich byl poprvé objeven. Slovo “tyros” ve skutečnosti znamená v překladu z řečtiny “sýr”. Tyrosi se však vyskytuje i v kuřecím či krůtím mase, v rybách, v mléčných výrobcích a ve většině ostatních potravin, které se mohou chlubit vysokým obsahem bílkovin.

Čtěte také:

Fenylketonurie - vrozená porucha vyžadující doživotní speciální výživu

Hormony v rovnováze: Jak se dá posílit štítná žláza?

Indický sýr panýr vás překvapí svou všestranností i jednoduchou přípravou

Doplňky stravy: Tyrosin a tvorba dalších látek

Aminokyselina tyrosin pomáhá v těle vytvářet i několik dalších důležitých látek. Například jde o:

  • Dopamin: Je to chemická látka v mozku, kterou, mimo jiné, potřebujeme pro paměť a motoriku.
  • Adrenalin a nonadrenalin: Jde o hormony, které jsou odpovědné za reakci na stres. Připravují tělo na “boj” nebo “útěk”.
  • Hormony štítné žlázy: Jsou primárně odpovědné za regulaci metabolismu.
  • Melanin: Pigment, který naší pokožce, vlasům a očím dodává jejich barvu. Lidé, kteří mají tmavou pleť, mají v kůži víc melaninu než lidé se světlou pletí.

Doplňky stravy: Může tyrosin zvýšit duševní výkon ve stresu?

V dnešní době není stres jen pojem z učebnice. Je to stav, který většina z nás zažívá dnes a denně. Což pro naše zdraví není rozhodně nic prospěšného. Takový stres totiž může negativně ovlivnit naše uvažování, paměť i pozornost. Vědci například při testech u hlodavců zjistili, že jedinci, kteří byli vystaveni chladu (stresujícímu prostředí), měli zhoršenou paměť kvůli poklesu neurotransmiterů. Je tedy na místě domnívat se, že podobně to funguje i u lidí. Jenže ve chvíli, kdy byl hlodavcům podán doplněk tyrosinu, pokles neurotransmiterů byl zastaven a paměťové schopnosti byly opět nastartovány. Testy na lidech, které byly provedeny, došly konečně k obdobným výsledkům. Zjistili ale například také to, že suplementace tyrosinem prospívá i lidem, kteří mají nedostatek spánku. Už jedna dávka pomohla těmto lidem zůstat ve střehu o tři hodiny déle, než by zvládli za běžných okolností. 

Doplňky stravy: Tyrosin jako záchrana pro lidi trpící fenylketonurií?

Fenylketonurie je vzácný genetický stav (dědičný), způsobený poruchou genu, který pomáhá vytvářet enzym fenylalaninhydroxlázu. Lidské tělo využívá právě tento enzym k přeměně fenylalaninu na tyrosin, který se používá k tvorbě neurotransmiterů. Jenže bez tohoto enzymu nemůže tělo fenylalanin rozložit, čímž může dojít k jeho hromadění v těle. Důležité je proto dodržovat speciální strava, která omezuje potraviny obsahující fenylalanin. Podle expertů by mohla suplementace tyrosinem být schůdnou možností pro zmírnění příznaků, ovšem důkazy dosud zatím nejsou jednoznačné. Vědci analyzovali dvě studie, kterých se účastnilo 47 lidí, avšak nezjistili žádný rozdíl mezi suplementací tyrosinem a placebem. Nicméně další studie v této oblasti neustále probíhají.

Přírodní zdroje tyrosinu

Doplňky stravy: Tyrosin jako antidepresivum?

Také studie tyrosinu na oblast duševního zdraví stále probíhají. A nelze zcela jasně sdělit pozitivní výsledky. Přesto je však dobré zmínit, že tyrosin by mohl hrát zajímavou roli při zmírňování deprese. Analýza několika studií zjistila, že tyrosin může být skutečně účinný při léčbě mírné až středně závažné deprese.

Doplňky stravy: Tyrosin a jeho nežádoucí účinky

Tyrosin patří všeobecně mezi bezpečné doplňky stravy. Doporučená denní dávka se pohybuje v rozmezí 0,2-5 gramů, v závislosti na tělesné hmotnosti. I tak se však během jeho užívání mohou objevit nežádoucí účinky. A tyrosin se může vzájemně ovlivňovat i s některými léčivy. Například s hormony štítné žlázy, které se užívají na některé vady tohoto orgánu. Případně s léky, které jsou určeny k léčbě Parkinsonovy choroby. V každém případě je vhodné poradit se o užívání tyrosinu s vaším ošetřujícím lékařem. Jestliže nějaké léky již užíváte, je tato konzultace rozhodně nezbytná!

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.