7 důvodů, proč dát běhání v zimě šanci!
Namrzlý chodník vám klouže, přes padající sníh už ani nevidíte a navíc jste si zapomněli čelovku, a tak v neosvětlené části parku nevidíte ani na metru? Pokud si běhání v zimě představujete nějak takto, tento článek vás vyvede z omylu. Připravili jsme pro vás rovných sedm důvodů, po kterých si běhání v zimě zamilujete.
Běhání v zimě může být zábava. Musíte ale začít po malých krůčcích. Jestliže jste zimomřiví a doposud jste běhali jedině v parném létě, mohli byste první desetikilometrový výběh pěkně odstonat. Proto je třeba začínat pomalinku a dbát hlavně na dobré zimní vybavení a oblečení.
Jak se obléct na běhání?
Abyste si z běhání v zimě neodnesli ucpaný nos a kašel, je třeba dodržovat několik zásad oblékání.
- Oblečení vrstvěte nejlépe do 3 vrstev. Příkladem je termo tričko + teplá mikina + lehká nepromokavá bunda.
- Kalhoty postačí ve 2 vrstvě - termo kalhoty + lehčí vrchní nepromokavá vrstva.
- Veškeré oblečení na běh by mělo mít reflexní prvky.
- Jak se obléct na běhání v zimě? Při odchodu z domu byste měli pociťovat mírný chlad. Neměli byste se ale třást jako osika.
- Dýchejte nosem. Druhý den nebudete mít knedlík v krku.
- Nesázejte na rychlost. Prudké kopce raději jen vyjděte.
1. Bude se vám lépe dýchat
Běhání v létě je možná skvělé v tom, že jen co na sebe hodíte tričko a kraťasy, můžete hned vyběhnout. Vzpomeňte ale na to, jak se vám v parném horku špatně dýchá. Vyhřátý beton a teploty stoupající ke 30 stupňům mají už pramálo společného se zdravím, co říkáte? O většinu lidí se v takovém horku spíše pokouší infarkt. Oproti tomu v zimě se vám bude dýchat skvěle, nejlepší jsou teploty nad nulou. Problém mohou mít jedině astmatici, pro které může být vzduch příliš suchý.
2. Díky běhání v zimě posílíte imunitu
Každý lékař vám potvrdí fakt, že pravidelné otužování má pozitivní vliv na lidské zdraví. Otužování nemusí nutně znamenat jen ledové sprchování po ránu nebo koupele v zamrzlém rybníku. Mezi otužování patří také běhání v zimě. Pokud se budete udržovat v pohybu, správně se oblečete a nepřeceníte své síly, po několika týdnech trénování v zimě se vám zlepší imunitní systém. A to už za tu trochu odříkání při běhání v zimě stojí, co říkáte?
3. Budete mít park sami pro sebe
Zatímco v létě po sportování v parku zatouží i jindy zapřisáhlý lenoch, v zimě bude běžecký parket pravděpodobně patřit jen vám a několika dalších otužilcům. Pokud vás ve zbytku roku štvou přeplněné běžecké stezky, v zimě si užijete pravý klid a samotu.
4. Užijete si nejkrásnější výhledy
Nejkrásnější výhledy vás samozřejmě nečekají při vyklusávání okolo paneláku. Udělejte si ale čas některé odpoledne a zaběhněte si do parku nebo lesa. Pokud bude sníh, naskytne se vám pohled na nádhernou zasněženou krajinu, podobnou zimnímu království. Ve spojení s pohybem to bude nádherné odpoledne.
5. Díky běhu nepřijdete o kondičku
Na jaře v létě i na podzim dřete, abyste pak v zimě přišli o kondičku? To asi nechcete, že? Proto vám běhání v zimě pomůže udržet vás v dobré fyzické kondici. Samotná jarní příprava pak už nebude tolik bolet jako za předpokladu, že byste v zimě nic nedělali. Trénink v zimě na druhou stranu není třeba přehánět. Naopak k pravidelnému běhání zařaďte i další zimní sporty, jak jsou skialpinismus, běžkování, sjezdové lyžování nebo procházky v přírodě.
6. Zimní plískanice? Dobrá výmluva, proč neběhat
Mozek je úžasný orgán. Během několika milisekund dokáže vmžiku vymyslet výmluvu, proč byste něco neměli dělat. Proč byste si ráno měli přispat, dopřát si v kavárně ten hříšně vypadající čokoládový dortík nebo právě odložit běžecký trénink. V létě se běžecká prokrastinace těžko svádí na špatné počasí, neboť i v mírném dešti lze běhat, aniž byste si uhnali zápal plic. Zimní počasí ale nahrává větší lenosti a zahálce. Proto občas přijměte čerstvé náledí, mokrý padající sníh nebo mínus 15 stupňů jako dobrou výmluvu a odložte běhání v zimě na jindy.
7. Zasloužený odpočinek po běhání v zimě
Poslední a nejlepší bod našeho výčtu pozitiv se týká odpočinku po běhu. V zimě je totiž nekonečně mnoho variant, které si můžete po sportování dopřát. Sauna, která prohřeje zmrzlé svaly, horký čaj a oblíbený seriál nebo buclatá deka a týdny odkládaná kniha. Takový odpočinek si budete pamatovat ještě dlouho.
Diskuse k článku
RE : 7 důvodů, proč dát běhání v zimě šanci!