Squash původně vznikl ve věznici. Zločinci v Anglii si tak krátili čas
Hledáte sportovní aktivitu, při které se opravdu zapotíte a raketové sporty jsou vám blízké? V tom případě byste měli vyzkoušet squash – neolympijský sport pro dva nebo čtyři hráče, který se hraje v uzavřeném prostoru se speciálním míčkem a raketami. Pro mnohé se stal squash oblíbenou rekreační aktivitou. Je však současně i profesionálním sportem, ve kterém se pořádají prestižní turnaje a soutěže.
Squash neboli rackets
Všechny raketové hry včetně nejrozšířenějšího tenisu mají společné kořeny, které historicky sahají až do 12. století. Pokud však chceme hovořit o vývoji squashe jako takového, musíme se přesunout až do 19. století. V tomto období vnikla v londýnské věznici hra nazvaná rackets, spočívající v odpalování míčku o zeď pomocí rakety.
Z věznice se tato aktivita přesunula na půdy škol a podle dochovaných pramenů již v roce 1830 vznikl v Anglii sport velmi podobný dnešnímu squashi. Vznikl především z praktických důvodů – studenti se tehdy nemohli dostat z důvodu velkého vytížení na tenisový kurt, a tak se rozhodli, že budou trénovat s gumovým míčkem, který budou s pomocí raket odrážet o zeď. V 60. letech už byla tato varianta raketového sportu natolik populární, že vznikly první squashové kurty a squash se stal oficiálně uznaným sportem.
Po první světové válce došlo k výraznějšímu rozšíření povědomí o tomto sportu. Ve 20. letech už měl po celém světě tisíce příznivců a začaly se konat první velké turnaje a mistrovství. V Anglii v roce 1920 proběhlo první oficiální mistrovství světa ve squashi. K masovému rozšíření squashe došlo především 60. a 80. letech minulého století.
Squash se v Česku hraje profesionálně i amatérsky
V současné době je squash populární po celém světě, má jasně daná pravidla a více než stovku národních asociací. Ty spadají pod WSF (World Squash Federation), která se stará o konkretizaci pravidel, vytváření metodik i pořádání světových turnajů a mistrovství. O pořádání oficiálních turnajů v rámci profesionální ligy i mimo ni se u nás stará Česká asociace squashe, která rovněž spadá pod WSF.
Squash je však mimořádně populární i mezi amatérskými hráči. Nejoblíbenější a nejrozšířenější amatérskou ligou je VAŠE LIGA, která mimo jiné pořádá soutěže i v tenise, badmintonu či plážovém volejbalu. Téměř v každém městě se nachází minimálně jedno sportovní centrum, vybavené squashovým kurtem, díky tomu je squash oblíbeným dostupným rekreačním sportem mezi páry, přáteli a příznivci pohybu.
Squash pravidla pochopí každý
Squash je z hlediska pravidel poměrně komplikovaným sportem. Uveďme tedy stručná squash pravidla, která umožní základní hru i naprostým začátečníkům. Nejprve squash pravidla pro dvouhru. Hráči se nachází na společném uzavřeném kurtu. Zápas se hraje na dva nebo tři sety. Vítězem setu se stává hráč, který dosáhne skóre 9 bodů, ovšem s rozdílem minimálně dvou bodů.
Hra začíná podáním z tzv. podávacího boxu, což je na podlaze označený prostor, ve kterém musí rozehrávající hráč stát alespoň jednou nohou. Při podání se míček nadhazuje rukou a raketou se odpaluje. Po odpalu se musí odrazit na protější stěně mezi horní a dolní červenou čárou. Po rozehrání se může míček odrazit od bočních stěn i od té zadní a musí dopadnout do protilehlého obdélníku od podávajícího.
Po úspěšném rozehrání je řada na protihráči, ten musí rozehraný míček odpálit tak, aby se opět dotkl čelní stěny ve vyhrazeném prostoru. Míček může protihráč odpálit buď přímo ze vzduchu, nebo po jednom odrazení se od podlahy. Na čelní stěnu nemusí míček odpalovat přímo, ale například i úderem do boční stěny. Po odpalu se však nesmí dotknout podlahy.
Pokud hráč nezvládne odpálit míč včas a ten se dotkne podlahy vícekrát, protihráč získává bod. Ten obdrží rovněž v případě, že hráč, který odpaluje, zahraje špatný míč. Pokud se míč dotkne čáry, ve squashi to znamená bod pro protihráče. Po udělení bodů rozehrává hráč, který body získal. Místo podání se střídá.
Kurt na squash a jeho specifika
Squash se hraje na uzavřeném kurtu o délce 9,75 metrů a šířce 6,4 metrů. Zadní stěna kurtu bývá zpravidla průhledná. Podlaha je čárami rozdělena na několik hracích ploch, obsahuje box pro rozehrávání a pole, do kterého se musí míček po odehrání vejít. Čelní stěna obsahuje vyhraněný prostor pro správné rozehrání a odpálení. Při hře se používají k odpalům i boční stěny.
Rakety a míčky na squash
Míčky na squash mají průměr 4 cm a hmotnost 24 gramů. Existuje několik typů míčků, které se liší svou rychlostí, eventuálně odskokem a odrazem. Míčky mají tmavou barvu a značí se barevnými tečkami.
Pro začátečníky jsou vhodné míčky s modrou tečkou, které jsou pomalejší, pro mírně pokročilé jsou určeny míčky s červenou a bílou tečkou, pokročilí používají míč označení žlutou značkou a pro profesionální hráče jsou určeny míčky s dvěma žlutými tečkami. Ty jsou velmi rychlé a značně se odráží, hra s nimi je proto náročná. Míčky se odpalují speciální raketou, určenou pro squash, která je svými rozměry někde mezi raketou na tenis a raketou na badminton.
Squash je dynamický sport, který je díky rozdělení míčků podle náročnosti vhodný pro začátečníky i pokročilé. Ať už se squashem teprve začínáte nebo se mu už nějakou dobu věnujete, vždy mějte na paměti, že na prvním místě je bezpečnost hráčů. Dívejte se kolem sebe a eliminujte riziko poranění protihráče nevhodným odpalem míčku či přímým zásahem soupeře raketou.
Diskuse k článku
RE : Squash původně vznikl ve věznici. Zločinci v Anglii si tak krátili čas