Babiččiny rady a vše kolem nich. Mýty versus fakta
Babiččiny rady byly a jsou v mnoha ohledech ceněné. Jenže se u nich naskýtá jedno velké "ale". Ne všem lze bezhlavě propadnout. S postupem moderní doby je totiž můžete nahradit daleko šetrnějšími a účinnějšími metodami.
Lidovému léčitelství a tazkvaným babským radám se daří vesměs i v 21. století, ovšem je zapotřebí je používat s určitou obezřetností. Řekněme si, jaké babiččiny rady lze považovat za mýty a kde se ukrývá vlastně pravda. Níže uvedené řádky vás možná překvapí, avšak také mnohé objasní.
Babiččiny rady a mýtus první: Citronová šťáva pomůže dokonale vybělit chrup
Mezi velmi časté babiččiny rady z dob minulých patří informace, že citronová šťáva pomůže vybělit zažloutlý chrup. Na první pohled se může zdát, že kyselina citronová obsažená v citronu je skutečně všemocná, ovšem v tomto případě spíš škodí. Mnoho stomatologů tuto metodu bělení rozhodně nedoporučuje, vzhledem k tomu, že může poškodit zubní sklovinu i není prospěšná ani dásním. Raději vsaďte na moderní a šetrné zubní pasty s bělícím účinkem.
Babiččiny rady a mýtus druhý: Brusinky vyléčí infekce močových cest
O brusinkách se velmi často diskutuje, pokud se hovoří o infekcích močového ústrojí. Jistým faktem je, že působí preventivně proti vzniku infekcí močových cest, ale rozhodně nepomohou s jejich léčbou. Babiččiny rady mohou být v tomto ohledu míněné dobře, přesto však nesmíte opomenout metody klasické léčby pomocí antibiotik. Jedině ty dokážou bakteriální původce infekcí zahubit. Nepodceňujte situaci a konzultujte ji primárně s lékařem.
Babiččiny rady a mýtus třetí: Mléko zahleňuje, proto jej nepijte při kašli a nachlazení
Mezi typické babiččiny rady patří i zákaz pití mléka při pokašlávání, protože údajně zvyšuje produkci hlenu. Celá řada výzkumů neprokázala, že by mléko jakkoliv zahleňovalo. Proto si jej můžete dopřát kdykoliv na něj máte chuť. Dokonce i tehdy, kdy se léčíte s kašlem a nachlazením. Vědci však přišli s velkou zajímavostí: lidé věřící v zahlenění mlékem, se skutečně po jeho pití zahleňovali. Přitom k tomu fakticky nic nevede. Tento mýtus je dost rozšířený a mnoho osob jej i přesto všechno považuje za pravdu.
Babiččiny rady a mýtus čtvrtý: Konzumace mrkve ochrání oči před poškozením
Mrkev je bezesporu zdravou zeleninou, která obsahuje celou řadu vitamínů prospěšných nejen pro zrak. Jenže krátkozrakost, dalekozrakost a jiné oční vady rozhodně neovlivní. Na zhoršení zraku mají vliv jak faktory vnějšího prostředí, věk tak i geny. V tomto ohledu tedy můžete poslechnout babiččiny rady a dát si třeba mrkvový salát k obědu, ovšem s tím vědomím, že vaše oči nijak zásadně neovlivní.
Babiččiny rady a mýtus pátý: Vitamín C podpoří prevenci virózy a chřipky
Možná si mnozí z vás vybaví babiččiny rady typu: „Dej si pomeranč, dodáš tak tělu vitamín C a zabráníš nemoci.“ Jenže fakticky se jedná o mýtus, který mezi lidmi koluje už po celá desetiletí. Jednadvacáté století poskytuje lidem dostatek možností přirozeného dodání vitamínu C do těla. V chřipkové sezóně tedy nemusíte jíst kilogramy mandarinek, abyste zůstali zdraví. Ani doplňky stravy nejsou nutné, pakliže nemáte vážné zdravotní obtíže související s trávicí soustavou. Nejvíce svou imunitu posílíte, když si dopřejete dostatek odpočinku, zpestříte si jídelníček ovocem a zeleninou, eliminujete stresové faktory a pravidelně pobydete na čerstvém vzduchu (ideální jsou procházky i jakýkoliv sport).
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku
RE : Babiččiny rady a vše kolem nich. Mýty versus fakta