Nová životní role: Babička
Stát se matkou je velkým okamžikem v životě ženy. Dalším momentem, který často přijde dříve, než tušíme je role babičky. Moderní životní styl však novopečenou babičku často stihne ještě v plné síle, zdraví a kondici. Co znamená stát se babičkou? A jak s tím souvisí povinnost hlídání vnoučat?
Nová životní etapa: Děti z domu
Zatímco některé páry postihne tzv. syndrom opuštěného hnízda, jiní se na vylétnutí své omladiny vyloženě těší. I když je moderní trend mít děti až v pozdějším věku, může se stát, že kolem padesátky se konkrétní dáma stane babičkou. Jenže padesátka, ale i šedesátka je věk, který v současných podmínkách často značí vrchol kariéry. Rozhodně to není důchodový věk. Na ten si musí ještě minimálně deset let počkat. A tak se může stát, že novopečená babička si více než vnoučat chce užít trochu té dospělé svobody – cestovat, chodit za kulturou, sportovat, věnovat se svým koníčkům. Navíc se ještě musí finančně zajistit. Představa, že babička je ta milá paní se šátkem a hůlkou možná někde obstojí u prababičky… Moderní babička bývá aktivní a s vlastním životem.
Babička na hlídání? Pozor, má i jiné role
Je třeba si uvědomit, že hlídání není pro žádnou babičku povinnost. Je to její svobodná vůle a rozhodnutí vnouče pohlídat. To, že to novopečený rodič očekává (obvykle, kdy se to hodí jemu a ne babičce) a pak je uražen, když to nevyjde svědčí spíš o nedospělosti daného rodiče. Babička je důležitá životní role a velmi zjednodušeně lze říci, že je takovým kořením a kořeny života pro své vnouče. Ano, je tu od toho, aby dítě „rozmazlovala“. Odtud zřejmě pocházejí kouzelné babičky z pohádek. Na druhou stranu by si babička měla uvědomit, že již není tím, kdo má do výchovy mluvit nebo dokonce brojit proti rodičům. Babička je tedy důležitým jedincem v životě vnoučat, avšak neznamená to nutně být jejich otrokem, spíše studnicí zkušeností a inspirací, klidným přístavem, kde si mohou odpočinout od každodennosti.
Pravidla u babičky jsou jiná než doma
Rodič by si měl uvědomit, že pokud chce vychovávat své děti jinak, než jakou výchovu zná z rodiny svého původu, bude se muset spokojit pouze s návštěvami. Babičky své výchovné metody zpravidla měnit nechtějí. Ostatně, vidí, že se to z jejich pohledu osvědčilo, tak proč by to měnily? Pokud hlídání potřebujete a babička je ochotna hlídat, je dobré se domluvit na pravidlech. Stejně jako babička bude muset někde ustoupit, i vy nemůžete vyžadovat stejný režim jako máte doma. Výsledkem totiž pravděpodobně bude, že to babička stejně udělá, a ještě vytvoří jakési „tabu“ nebo tajemství, aby to dítě nemohlo doma říci. A problém je na světě. Taková tajemství totiž dítě obvykle tlačí. V opačném případě se to rodič stejně dozví a bude „jen“ zle. Určete si tedy jen body, přes které nejede vlak…
Pobyt u babičky? Rodič by neměl kontrolovat
Pokud babička hlídat chce, a dokonce je ochotna dodržovat určitá pravidla, pak je dobré minimalizovat veškeré třecí plochy. Pokud například nechcete, aby dítě zničilo určité oblečení, nedávejte mu ho. Stejně tak hračky, o které se bojíte, že babička někam uklidí, raději nechte doma. Zvolte jen plyšáky na spaní nebo ty, bez kterých by bylo smutno. Také si uvědomte, že dítě dáváte do jiného prostředí, kde platí jiná pravidla. Zatímco u vás se nesmí jíst na gauči a přísun sladkostí je omezen, zde může být vše jinak. Nesnažte se ani co dvě hodiny volat, zda je vše v pořádku. Respektive, i kdyby nebylo, nepřiznají to. Pokud se něco opravdu bude dít, zavolají sami. To platí i pro delší pobyty. Pokud je dítě u babičky například na víkend, je lepší jejich bublinu nenarušovat. Často je to těžší pro rodiče než pro dítě…
Hlídací babička: Pár tipů pro rodiče
- Vždy se ptejte, zda mají opravdu čas a pravidelné hlídání si domluvte dopředu. Opět, babičky nemají povinnost hlídat!
- „Ale babička nám to dovoluje,“ je věta, při které se vám ježí vlasy. Nebojujte, berte to jako fakt a jednoduše odpovězte, že doma jsou pravidla jiná.
- Jasně si domluvte, že určitá rozhodnutí činíte vy, nikoli prarodiče. Mohou to být nepříjemné diskuze, ale jsou nutné, jinak je dítě zmatené.
- U malých dětí jim připravte vše potřebné (pleny, léky, hračky, kopii kartičky pojišťovny…)
- Zvažte i nějaký příspěvek na stravu nebo na přilepšenou.
Hlídací babička: Pár tipů pro babičky
- Hlídání není povinnost, a navíc je můžete zrušit, pokud se necítíte dobře nebo naopak máte hlídat nemocné dítě.
- Pokud pociťujete únavu, domluvte hlídání jednoho, a ne všech vnoučat.
- Nebojte se říci si o finanční výpomoc, přeci jen cílem není se zruinovat.
- Nečiňte rozhodnutí „na truc“, protože vám rodičovský názor připadá nepochopitelný. Obvykle to vede jen k hádkám a komplikacím ve vztahu.
- Určitá rozhodnutí konzultujte (nezkoušejte dávat dítěti neznámé jídlo nebo jídlo, na které je „údajně“ alergické, nestříhejte ho podle svých představ ani ho nestrojte podle své módy…), jinak si opět můžete koledovat o problém.
- Vaše role je babička, nikoli rodič. Svou rodičovskou roli jste již odžila. Nechte dělat rodiče své vlastní chyby.
- Nejste otrokem svých vnoučat. I vy byste se měla být schopna ohradit nebo vymezit.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku