Závislost na matce v dospělosti může předznamenávat řadu potíží
Závislost na matce v dospělosti není překvapivě problémem ojedinělým. Potýká se s ním čím dál více mladých lidí v produktivním věku. A rozhodně se nejedná typicky jen o muže, takzvané „mamánky“. Na rodičích mohou být závislé i dámy. Lze se vůbec z takové pasti vymanit a konečně přestřihnout pomyslnou pupeční šnůru? Dle psychologů je tento proces nezbytný pro kvalitní život v dospělosti.
Žádné domácí povinnosti, neustále navařeno, nažehleno, naklizeno. To je jen zlomek důvodů, které způsobují u lidí závislost na matce v dospělosti. Kdo je v tomto ohledu vlastně viníkem? A proč si „děti“ stále vymýšlejí zástupné důvody, které jim zabraňují se odstěhovat?
Závislost na matce v dospělosti: Žít život rodiče nikoliv vlastní
Velmi často se ona závislost na matce v dospělosti vyvine jen z pouhého pocitu zodpovědnosti vůči osamělému rodiči. Pakliže vaše maminka zůstala po rozvodu nebo smrti manžela sama, můžete snadno podlehnout dojmu, že jí prostě musíte pomoci nastěhováním se k ní. Z přechodné doby se pak najednou stane několik let a vy zjistíte, že jste propásli svůj produktivní život. Nemáte partnera a ani vlastní potomky. Žít život za někoho jiného, i když je to vlastní rodič, nelze. Zodpovědnost se záhy promění v závislé chování a odpoutání se od milované matky bude čím dál víc těžší. Je potřeba si tedy stanovit nějaké hranice a maminku nechat žít vlastním životem (zpovzdálí ji můžete samozřejmě podporovat a někdy i navštěvovat).
Závislost na matce v dospělosti: Když si maminka nevědomky dítě připoutá
Dle odborníků všechno začíná v dětském věku. Závislost na matce v dospělosti se snáze vyvine, když je potomek v útlém dětství rozmazlován a není veden k jakési samostatnosti. Maminka, která je přirozenou pečovatelkou a udělá pro své dítko první a poslední, si nevědomky přivodí jeho závislé chování. Potomek si na komfort a „mama hotel“ zkrátka zvykne a ve výsledku jej nemusí chtít vlastně opustit, protože dostává všechno, co potřebuje. Mateřská láska dokáže být nekonečná a hluboká, může však napáchat i značné útrapy. Jak z toho ven? Začněte na nezávislém přístupu své ratolesti pracovat systematicky už teď (v dětství), jednou totiž může být pozdě.
Závislost na matce v dospělosti: Životní trend, který si mladý člověk zvolí
V dnešní době přibývá mladých lidí, kteří se nechtějí vázat a singl život jim vlastně vyhovuje. Touhu po dítěti také nemají, a proto zůstávají ve společné domácnosti se svou matkou a někdy i otcem. V podstatě by v tom nebyl žádný problém, kdyby se jednalo o dočasnou záležitost. Jenže řada žen a mužů si tento životní styl volí zcela vědomě, protože jim vyhovuje. A pak záleží na přístupu rodičů. Ti po dospělém potomkovi mohou vyžadovat finanční příspěvek na provoz domácnosti i to, aby čas od času přiložil ruku k dílu, co se týká úklidu a údržby domu či bytu. V mnoha případech tomu tak ale zdaleka není. Závislost na matce v dospělosti a možná i na otci je rázem umocňována tím, že dotyčný/dotyčná vlastně i dost ušetří a někdy dokonce dostane „finanční dar na přilepšenou“. A zde se již vytváří úrodná půda pro rodinnou katastrofu, z které nevyváznou v dobrém především dobrosrdeční rodiče.
Závislost na matce v dospělosti: Jak celou situaci vyřešit?
Závislost na matce v dospělosti se může, jak již bylo uvedeno výše, vyvinout v něco, co není zdravé jak pro rodiče, tak pro dospělé "dítě". Jeden z těchto hlavních aktérů celé zapeklité situace, tak musí udělat tomu všemu přítrž. Matka by se měla jednoznačně vyjádřit, že se jí nelíbí závislé chování dcery nebo syna. Někdy je rovněž potřeba dát potomkovi ultimátum k tomu, aby se konečně osamostatnil. V opačném případě, kdy si dospělák uvědomuje svou závislost na rodiči, je dobré o celé situaci otevřeně mluvit. Po diskuzi by pak měl následovat brzký odchod "dítěte". Jedině tak je možné žít plnohodnotně v obou případech.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Závislost na matce v dospělosti může předznamenávat řadu potíží