Šafrán setý a čtyři směsi domácího koření
Šafrán setý neboli Crocus sativus pochází dle všeho z Íránu. Tato země je i v současné době jeho největším producentem. Rostlina má krásné fialové květy, z nichž se však sklízí pouze takzvané čnělky. Ty se následně suší a prodávají jako koření, jehož hodnota je jedna z nejvyšších na světě. U nás seženete asi 1 gram za cca 320 korun.
V dnešní době je šafrán setý poměrně dobře dostupný v jakémkoliv obchodě nebo supermarketu. Jeho cena je vysoká hlavně proto, že se musí sklízet výhradně ručně. Na půl kilogramu koření je nutné otrhat asi 75 000 květů. A s čím tohle vzácné koření kombinovat v kuchyni? Je to velmi snadné. Načerpat inspiraci můžete níže.
Šafrán setý z pohledu historie
Z historického pohledu je šafrán setý považovaný za velmi staré koření, které znali Řekové a Římané už ve starověku. Tehdy se ale používal primárně k barvení látek i k jakémusi „tetování“ a třeba i líčení. Oblibovaly si jej tedy hlavně dámy. Šafrán dodal tkaninám i kůži jasně žlutou barvu. Ve středověku pak krokus používali lidé k tvorbě maleb. Léčivé schopnosti šafránu objevili především Egypťané a používali jej na trávicí obtíže.
Šafrán setý a jeho léčivé účinky
Málokdo ví, že šafrán setý obsahuje látky, které mají vliv na paměťové funkce, soustředění a také celkově na duševní rozpoložení. Mohou za to konkrétně tyto složky: krocenin a krocin. Pokud tedy trpíte úzkostmi, depresemi, nebo jste prostě jen přepracovaní a přetížení psychicky, je toto koření údajně vhodné zařadit do jídelníčku. Zkusit můžete třeba čaj, který připravíte z tří až čtyř sušených čnělků krokusu a asi 200 ml horké vody. Dále koření posílí i vaše srdce, cévy, a dokonce pomůže redukovat hmotnost. Vhodné je rovněž pro dámy, které mívají silné menstruační bolesti. Jisté zdroje kromě jiného praví, že krokus je možné užít k podpoření sexuální touhy, a to jak u mužů, tak u žen.
Šafrán setý a jeho použití v gastronomii
I když je šafrán setý dosti drahý, s oblibou se používá jako koření do nejrůznějších exotických pokrmů (v malém množství). Jeho chuť je spíš nahořklá, mírně štiplavá, avšak velmi příjemná. Pro uvolnění typické medové sladkosti je potřeba sušené čnělky namočit do horké vody na asi 15 až 20 minut. Dále je krokus schopen pokrmy obarvit do jasně žlutých odstínů, které přechází až do oranžové. Hodit se tedy bude zejména do rizota, k ochucování nejrůznějších masových směsí a steaků, k zelenině a mořským plodům.
Šafrán setý a 4 směsi domácího koření
A na závěr se můžete inspirovat čtyřmi voňavými směsmi domácího koření, které obsahují šafrán setý:
- Šafrán setý v univerzální směsi s mořskou solí: hodí se především na kuře, steaky, do zeleninových salátů, nebo na mořské plody. Tato kombinace je dá se říct tou nejsnadnější a má v podstatě všestranné upotřebení. Ochutit můžete dokonce tousty k snídani s avokádem a vejci. Potřebujete pouze: čtvrt šálku hrubé mořské soli a sušený šafrán setý v množství jedné špetky. Možné je do směsi přidat i dvě kapky vody, aby se koření dobře propojilo. Po zaschnutí a důkladném promíchání uchovávejte v uzavíratelné kořence.
- Šafrán setý ve směsi koření na rýži: následující kombinaci upotřebíte zejména při přípravě rizota. Potřebujete tyto suroviny: sušený česnek – 3 lžičky, sušená mletá cibule – 3 lžičky, sladká mletá paprika – 1 lžička, mletý černý pepř – ½ lžičky, sušený šafrán setý – 1 špetka, sůl – 1 lžička, hnědý cukr – ½ lžičky, mletá kurkuma – 1 lžička, mletý kmín – ½ lžičky.
- Šafrán setý ve směsi koření na voňavé kuře pečené v troubě: použít můžete kombinaci i na jinou pečenou drůbež. Promíchejte si tyto suroviny: mletá kurkuma – 1 lžička, mletý pepř – 1 lžička, mletá skořice – 1 lžička, sušený šafrán setý – 1/3 šálku, sůl – 1 lžička. Marinádu na jedno celé kuře pak jednoduše připravíte přidáním olivového oleje v množství cca dvou lžic.
- Šafrán setý v koření Chai Masala: možné je tuto směs upotřebit například k přípravě osvěžujících limonád nebo typického indického čaje s mlékem. Domácí kombinaci si vytvoříte z těchto surovin: sušený mletý zázvor – 2 lžíce, mletý kardamom – 2 lžíce, mletý muškátový oříšek – 1 lžička, mletý hřebíček – 1 a ½ lžičky, mletý černý pepř – 1 a ½ lžičky, mletá skořice – 3 lžíce, sušený šafrán setý – ¼ lžičky.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Šafrán setý a čtyři směsi domácího koření