Chai latte, masala čaj nebo arabský čaj. Připravte si kořeněné čaje, které vás nakopnou
Zima ještě nekončí a stále nabízí skvělou možnost večerů strávených doma v klidu a pohodě. Pokud při čtení oblíbené knihy nebo při sledování filmů rádi něco popíjíte, máme pro vás čtyři báječné recepty na kořeněné čaje. Některé vás nakopnou, jiné naopak dokonale uklidní. Jedno je ale jisté, zimní pohodu vám přinesou všechny.
Základem většiny zimních prohřívacích čajů je černý čaj. Černý čaj se pěstuje v Číně, Indii, na Srí Lance nebo třeba v Nepálu. V Evropě pak můžete černý čaj ochutnat na jediném místě, a to na Azorských ostrovech. Nejlepší vlastností černého čaje je jeho schopnost udržet si aroma a barvu po dlouhou dobu. I proto se dříve využíval jako platidlo.
Masala čaj
Masala čaj se k nám dostal z Indie a jeho tajemstvím je správný poměr namíchaného koření. Tak jako u nás má každá rodina svůj recept na nedělní svíčkovou, stejně tak se v Indii připravuje čaj mnoha způsoby. My vám ukážeme ten náš - osvědčený způsob. Recept postačí pro 4 osoby.
Co budete potřebovat?
- 500 ml vody
- 2 lžičky černého čaje
- 450 ml plnotučného mléka
- 1 skořice
- 3 hřebíčky
- 4 tobolky kardamomu
- 1/3 badyánu
- 1/3 vanilkového lusku
- kolečko čerstvého zázvoru
Jak připravit masala čaj?
V hrnci zahřejte vodu a přidejte veškeré koření. Po 5 minutách vaření, koření sceďte, přidejte černý čaj a nechte louhovat podle návodu na obalu. Čaj přeceďte a vmíchejte teplé mléko. Masala čaj oslaďte podle chuti.
Chai latte
Chai latte v posledních letech zaplavil české kavárny a stal se ukazatelem zdravého a moderního životního stylu. Klasický chai latte vychází z léčitelství ajurvédy, kde se místo kravského mléka často užívá mléko mandlové. Což můžete vyzkoušet i vy. Recept vystačí na 2-4 porce.
Co budete potřebovat?
- 2 hrnky vody (500 ml)
- 2 lžičky černého sypaného čaje
- 4 skořice
- 10 hřebíčků
- lžička kardamomu
- malý kousek zázvoru
- hrnek mléka (kravské, mandlové, lískooříškové...)
- med na doslazení
Jak připravit chai latte?
Do hrnce se silnějším dnem nalijte vodu, nasypejte veškeré koření, přiveďte k varu a povařte po dobu 5 minut. Poté vyjměte koření, nasypejte čaj a připravte dle návodu na obalu. Poté čaj sceďte, nalijte do hrnků (zhruba do třetiny až poloviny) a dolijte našlehaným mlékem, které by mělo mít teplotu 65 až 70 stupňů Celsia. Chai latte si oslaďte medem nebo cukrem podle chuti.
Mléko můžete našlehat pomocí trysky na kávovaru, speciálním šlehačem na baterii nebo ve french pressu.
Růžový čaj
Recept na růžový čaj pochází z Kašmíru (Indie) a jeho základem nejsou růže nebo cokoliv růžového, ale zelený čaj. Růžovou barvu čaj dostane až díky sodě. Recept na růžový čaj vám vystačí na 4 porce.
Co budete potřebovat?
- 500 ml vody
- 450 ml plnotučného mléka
- 2 lžičky zeleného čaje
- 1 badyán
- 4 tobolky zeleného kardamomu
- 1/2 skořice
- lžička pečicí sody
- sekané mandle na ozdobu
Jak připravit růžový čaj?
Vodu dejte do hrnce, přidejte koření, sodu i čaj a vařte zhruba 15 minut, dokud čaj nezredukuje tekutinu na polovinu. Poté přidejte hrnek studené vody a teplé mléko. Oslaďte podle chuti. Nalijte do hrnků, posypejte mandlemi a podávejte.
Arabský čaj s mátou
Pro Araby čaj znamená stmelující společenskou událost. Čaj si vychutnávají obvykle po společné hostině a je pro ně prostředkem, který jim umožňuje strávit v klidu jídlo a ještě chvíli posedět a povykládat si.
Co budete potřebovat?
- 2 lžičky sypaného černého čaje
- 1 litr vody
- 10 lístků černé máty
- 3 tobolky kardamomu
Jak připravit arabský čaj?
Do hrnce nalijte vodu, přidejte lehce nadrcený kardamom, černý čaj i mátu. Povařte maximálně 5 minut a podávejte oslazené.
Diskuse k článku