Valašské frgály podle tří různých babičkovských receptů
Valašské frgály mají velmi dlouhou historii. Naše praprababičky je pekly zřejmě už před zhruba 200 lety. Jedná se o velké koláče, které jsou plněné všemožnými dobrotami. Nejčastěji se jako náplň používá mletý mák, povidla anebo sladký tvaroh s borůvkami. Už se vám sbíhají sliny? Připravte si tedy tuhle dobrotu sami doma!
Pokud chcete, aby valašské frgály nebo také pecáky či lopaťáky (tak se jim říkalo dříve) provoněly váš domov, inspirujte se třemi skvělými recepty našich babiček a prababiček. Takové rodinné recepty jsou totiž pokladem, nad který není.
Valašské frgály s tvarohem a borůvkami podle babičky Marie
Jako první se nabízí recept od babičky Marie, díky němuž upečete skvostné valašské frgály s tvarohem a borůvkami. Není na tom nic složitého. Chce to jen trochu té trpělivosti v mezičase, než vykyne řádně těsto.
Potřebné ingredience na přípravu valašských frgálů podle babičky Marie
Na těsto si obstarejte toto:
-
hladká mouka: ¼ kg
-
polohrubá mouka: ¾ kg
-
vaječné žloutky: 6 ks
-
vajíčka celá: 2 ks
-
moučkový cukr: 3 velké lžíce
-
Hera na pečení: 1 ks
-
slunečnicový olej: 100 ml
-
sůl: 1 lžička
Kvásek připravíte z těchto ingrediencí:
-
krupicový nebo krystalový cukr: 1 velká lžíce
-
čerstvé droždí: 100 g
-
teplé mléko: ½ l
Na plnění budete potřebovat:
-
tučný měkký tvaroh: cca 6 až 8 vaniček
-
vaječný bílek: 2 ks + žloutky
-
rozpuštěné máslo: 100 až 200 g
-
rumová tresť: 1 až 2 velké lžíce
-
čerstvé nebo mražené borůvky: dle chuti
A drobenku připravíte z těchto surovin:
-
moučkový cukr: 150 g
-
hladká mouka: 150 g
-
polohrubá mouka: 150 g
-
máslo: 300 g
Z uvedeného množství surovin upečete valašské frgály v počtu cca osm kusů.
Recept na Maruščiny valašské frgály
Až budete mít všechny ingredience připravené, můžete se na valašské frgály vrhnout. Nejprve si předehřejte troubu na cca 190 °C až 200 °C. Poté si v míse připravte kvásek s najemno rozdrobeného droždí, teplého mléka a také cukru. Nechte vzejít zhruba deset až patnáct minut a následně pokračujte v tvoření těsta. Vsypte ke kvásku oba druhy mouky, vejce, žloutky, vlijte rozpuštěnou Heru, olej, vsypte sůl, cukr a vypracujte hladké nelepivé těsto. To přikryjte utěrkou a nechte kynout asi hodinu na teplém místě. Než těsto vykyne, pusťte se do přípravy náplně a drobenky. V míse si vyšlehejte bílky do tuhého sněhu a propojte jej s měkkým tvarohem a také žloutky. Krém lze také trochu osladit (není však nutné, kvůli drobence). Borůvky si pak operte ve vodě, pokud máte čerstvé. Drobenku připravíte jednoduše smícháním moučkového cukru, mouky a rozpuštěného másla.
Až těsto vykyne, začněte tvořit valašské frgály. Hmotu vyjměte na pomoučený vál, propracujte a rozdělte na cca 8 stejně velkých kousků. Ty ještě nechte nakynout a posléze je rozválejte válečkem na tenké kulaté pláty o průměru cca 20 až 30 cm. Okraje přehněte dovnitř (měly by být široké alespoň půl centimetru), povrch těsta pomažte tvarohovou náplní, posypte borůvkami a naneste i drobenku. Polotovary koláčů nechte ještě kynout pár minut. Pak okraje pomažte rozšlehaným vejcem a dejte vše péct do trouby na plechu s pečícím papírem po dobu 6 až 8 minut. Upečené koláče vyjměte z trouby a až zchladnou, přelijte je rozpuštěným máslem smíchaným s rumovou trestí (lze přidat i obyčejný tmavý rum). Nakonec tento skvostný moučník podávejte třeba s čajem anebo s kávou. Nezpracované frgály můžete klidně i zamrazit zabalené ve fólii a sáčku. Dobrou chuť.
Valašské frgály s mákem a povidly podle babičky Zdeňky
Druhým receptem jsou valašské frgály s mákem a povidly podle babičky Zdeňky. Z níže uvedeného množství surovin připravíte čtyři velké koláče, které zmizí během několika málo minut z plechu. Jsou skutečně vynikající!
Potřebné ingredience na přípravu valašských frgálů podle babičky Zdeňky
Na těsto budete potřebovat:
-
čerstvé droždí: 40 g
-
sůl: 1 špetka
-
trochu citronové kůry
-
Hera na pečení: 125 g
-
teplé mléko: ¼ l + 100 ml na potření těsta
-
vaječné žloutky: 2 ks + 1 vejce na potření těsta
-
hladká mouka: ½ kg
Na plnění si připravte tyto suroviny:
-
mletý mák: cca 600 g
-
švestková povidla: 80 g
-
vanilkový cukr: 50 g
-
mléko: ¼ l
-
máslo: 80 g
-
rum: 100 ml
-
hladká mouka: 100 g
-
mletá skořice: 40 g
-
krupicový cukr: 150 až 180 g
Další potřebné ingredience na příp. drobenku a polévání koláčů:
-
měkké máslo: cca 150 g (na drobenku) + 60 až 100 g na polití koláčů
-
vanilkový cukr: 1 až 2 lžičky
-
rum dle chuti
-
polohrubá mouka: 75 g (na drobenku)
-
moučkový cukr: 75 g (na drobenku)
Recept na valašské frgály podle babičky Zdeňky
Začněte tím, že si v míse připravíte z trošky teplého mléka, mouky, cukru a rozdrobeného čerstvého droždí kvásek. Než vzejde, bude to trvat asi čtvrt hodiny při pokojové teplotě. Poté pokračujte tak, že ke kvásku přidáte zbývající prosátou hladkou mouku, zbylé mléko, zbylý cukr, rozpuštěnou a zchladnou Heru, špetku soli, vaječné žloutky, cukr, citronovou kůru a vypracujte ideálně rukama hladké těsto polotuhé konzistence. Aby těsto na valašské frgály dobře vykynulo, přikryjte ho utěrkou a nechte stát na teplém místě hodinu a půl.
Než uplyne doba kynutí těsta, pusťte se do přípravy makové náplně s povidly. V menším hrnci si zahřejte mléko spolu s cukrem a mletým mákem. Až směs začně houstnout, přidejte do ní připravenou jíšku z rozpuštěného másla a hladké mouky. Také ochuťte skořicí, rumem, vanilkovým cukrem, promíchejte, ještě chvíli povařte a náplň na valašské frgály je hotová. Nakonec sestavujte koláče. Těsto rozdělte na čtyři stejně velké kusy a vyválejte na tenké pláty o průměru cca 30 cm. Pak okraje přehněte, pomažte rozšlehaným vejcem smíchaným s mlékem a povrch pomažte makovou směsí s povidly. Možné je posypat polotovary koláčů i drobenkou (z mouky, měkkého másla a moučkového cukru). Takto připravené frgály pečte v předehřáté troubě po dobu 5 až 10 minut při teplotě cca 180 až 190 °C. Až budou moučníky upečené, pokapejte je rozpuštěným máslem promíseným s rumem a vanilkovým cukrem. Po zchadnutí moučníky pokrájejte a podávejte třeba s šálkem espressa nebo kakaa. Dobrou chuť!
Valašské frgály s hruškovou náplní podle babičky Josefíny
A jako poslední zde máme staročeské valašské frgály podle babičky Josefíny. Plněné jsou vynikající hruškovou směsí s banány. Až ochutnáte, nebudete chtít přestat jíst!
Potřebné ingredience na přípravu valašských frgálů podle babičky Josefíny
Na těsto si obstarejte toto (připravíte asi 3 až 4 ks frgálů):
-
mléko: ¼ l
-
hladká mouka: ½ kg
-
vaječné žloutky: 2 ks
-
čerstvé droždí: 20 g
-
sůl: 1 špetka
-
krupicový cukr: 50 g
-
nesolené vepřové sádlo (povolené): 100 g
Na plnění si připravte hásledující suroviny:
-
zralé hrušky: 2 a ½ až 3 kg
-
zralé banány: cca 200 g
-
tmavý rum: 50 ml
-
mletá skořice: 1 lžička nebo dle chuti
-
mletý badyán: 2 lžičky nebo dle chuti
-
melasa: 150 g
A drobenku a máslovou zálivku si připravíte z těchto ingrediencí:
-
hladká mouka: cca 100 g (na drobenku)
-
měkké máslo: 50 g (na drobenku) + 200 g v rozpuštěné podobě na zálivku
-
krupicový cukr: 50 g (na drobenku)
-
sůl: 1 špetka (na drobenku)
-
strouhaný perník: 40 g
-
tmavý rum: cca 2 až 3 lžíce
Recept na Josefíniny valašské frgály s hruškovou náplní
Nejprve si připravte z menšího množství teplého mléka, cukru, mouky a celého rozmělněného droždí kvásek. Až vzejde, tak k němu přidejte zbylé výše uvedené suroviny a také sůl, vaječné žloutky a povolené vepřové sádlo. Posléze vypracujte rukama hladké homogenní těsto, které se nebude lepit. Přikryjte jej utěrkou a nechte 80 minut kynout v teple. Tak zajistíte, že budou valašské frgály po upečení krásně nadýchané.
V další fázi si připravte hruškovou směs s banány, bez které se valašské frgály podle babičky Josefíny neobejdou. Začněte tím, že si kousky očištěných zralých hrušek dáte rozpéct do trouby na cca ¾ hodiny při teplotě 180 °C. Pak ovoce vyjměte, rozmělněte v kuchyňském robotu na kaši spolu se zralými banány. Také ochuťte skořicí, badyánem, melasou, rumem a náplň je hotová. Vykynuté těsto vyjměte z mísy na pomoučený vál, rozdělte na čtyři kusy a vyválejte z nich tenké pláty o průměru 30 cm. Poté ohněte okraje, pomažte je máslem a povrch potřete rozmělněnými hruškami s banány. Vše posypte dle libosti drobenkou, kterou jste připravili z mouky, špetky soli, másla a cukru. Nakonec dejte polotovary frgálů na plech s pečícím papírem a pečte v předehřáté troubě zhruba 8 až 10 minut při teplotě 180 až 190 °C. Hotové frgály pokapejte rozpuštěným máslem smíchaným s rumem, posypejte strouhaným perníkem a nechte zcela vychladnout. Pak podávejte koláče s oblíbeným nápojem. Dobrou chuť.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Valašské frgály podle tří různých babičkovských receptů