Nádory ledvin
Ledviny mohou být postiženy nezhoubnými (benigními) či zhoubnými (maligními) nádory, které z ledvin vyrůstají, nebo se vzácněji šíří z okolních tkání. U dospělých je nejčastější Grawitzův tumor (jinak nazývaný jako renální karcinom, adenokarcinom) který tvoří 3% všech zhoubných nádorů. U dětí se jedná o Wilmsův tumor (nefroblastom) – nejčastější dětský nádor vůbec. Ledviny jsou uloženy za dutinou břišní v bederní oblasti, na každé straně bederní páteře jedna. Jsou tak špatně přístupné a růst nádoru zejména u dospělých nemusí být dlouho odhalen.
Hlavním úkolem ledvin je vylučovat z těla přebytečnou vodu a s ní škodlivé a odpadní látky. Pomáhají regulovat krevní tlak a mají velký podíl na udržování rovnováhy vnitřního prostředí těla a tím správné funkci všech částí. Vytvořená moč je odváděna z ledvinné pánvičky přes močovody do močového měchýře, kde „čeká“ na signál z mozku spouštějící močení. Močovou trubicí pak odchází z těla ven.
Příčiny vzniku nádorů
Každé tělo, každý orgán, se skládá z mnoha různých typů buněk. V těch panuje čilý ruch, přenášejí živiny, vytvářejí energii, pracují, dělí se. Tím udržují tělo zdravé. Může se však stát, že některá z buněk se začne nekontrolovaně množit, přestože to není potřeba. Nereaguje na obranné mechanismy těla a svým dělením předává dál vadnou informaci dalším vzniklým buňkám, aby rychle rostly, množily se a šířily.
Vzniká tak nová masa tkáně, kterou nazýváme nádorem. Proč se buňka začne nekontrolovaně množit? Může to být změnou (mutací) genetické informace v jádře buňky, možná se „spící“ nádorová buňka odolná všem vlivům „probudí“. Třetí teorie předpokládá přítomnost nádorových buněk v našem těle ve velkém množství a jejich průběžné zneškodnění imunitním systémem, který však může v takovém množství selhat. Přesný mechanismus není objasněn, nicméně víme, že na vzniku nádoru se podílí více faktorů.
Nádory ledvin - příznaky a projevy
Grawitzův tumor (jinak zvaný také renální karcinom či adenokarcinom) se zpočátku nemusí nijak projevit. Bývá objeven náhodně například na ultrazvuku ledvin při kontrole pro jiné onemocnění. Často prvním příznakem, který vás dovede k lékaři je přítomnost krve v moči (tzv. hematurie). Vždy by měla být zjištěna příčina přítomné krve! Krev v moči se může objevit i náhle bez dalších příznaků.
Dalším příznakem je tupá bolest v oblasti ledvin. Nádor může být hmatný při své pokročilosti nebo díky místu, ze kterého vyrůstá (na okraji). Většinou plíživě se objeví únava, nechutenství, váhový úbytek, teploty, vysoký krevní tlak, úbytek (anemie) či nárůst (polyglobulie) červených krvinek. Adenokarcinom dlouho roste opouzdřeně a různě deformuje tvar ledviny. Později prorůstá do ledviny a okolních tkání.
Rizikem je prorůstání nádoru do cév, protože v okolí jsou velké cévy, které může ohrožovat jejich narušením a následným krvácením. Krví se pak nádorové buňky šíří do celého těla a vytvářejí metastázy (vzdálená ložiska). V případě Grawitzova nádoru nejčastěji v kostech, plících a mozku. Tento typ nádoru je špatně předvídatelný. Metastázy se mohou objevit i léta po odstranění původního nádoru v ledvině. Nejvíce se vyskytuje kolem šedesátého roku věku, ale nevyhýbá se ani jinak zdravým, mladším lidem.
Wilmsův nádor (jinak zvaný také neuroblastom) je nádorem malých dětí. Vyskytuje se nejčastěji do sedmi let věku dítěte. Oproti adenokarcinomu dospělých bývá většinou brzy hmatný a bolestivý.
Do ledvin mohou také metastazovat jiné nádory. Nejčastěji to bývají nádory plic, žaludku a prsu. Většinou se však nádor na ledvině neprojeví, potíže dělají jeho původní lokality. Opět však může být náhodně zachycen při ultrazvukovém vyšetření a pak zahájeno pátrání po místě původního nádoru.
Nádory ledvin - diagnostika
K podezření na nádorové onemocnění vás může navést několik znaků. Patří mezi ně pocit nedobrého zdraví, únava, ztráta chuti k jídlu. Pokud hubnete, míváte zvýšenou teplotu bez jasné příčiny nebo bolesti, měli byste si nechat provést alespoň základní vyšetření. Již malý nádor ledviny může být odhalen náhodně při ultrazvukovém vyšetření pro jiné potíže. Lékař s vámi projde vaší anamnézu, vyptá se na vaše potíže, zajímá ho případná přítomnost krve v moči, trvání příznaků a podobné.
Důležité je vyšetření břicha pohmatem. Vyšetření vzorku moči pomůže odhalit i mikroskopickou („neviditelnou“) přítomnost krve v moči. V moči se dají také stanovovat některé z vylučovaných látek, které mimo „normální“ mez mohou navést k diagnóze (např. katecholaminy u Wilmsova nádoru dětí).
Jednoduché vyšetření pro zobrazení ledvin je ultrazvuk (sono ledvin). Využívá se i vyšetření počítačovou tomografií (CT) či magnetická rezonance. Při vylučovací urografii je do krve podána kontrastní látka, která se ledvinami vylučuje, ty jsou snímkovány rentgenem a zobrazeny jsou tak v čase ledviny, močovody i močový měchýř.
Pokud některé z výše uvedených vyšetření potvrdí nádor na ledvině, směřuje další diagnostika k určení jeho rozsahu – zda jsou postiženy i lymfatické uzliny či vzdálené orgány (tzv. staging nádoru). Prováděn je rentgen plic, scintigrafické vyšetření kostí či pozitronová emisní tomografie (metody nukleární medicíny). Pokud je podezření na metastázy v mozku, pak se provádí CT vyšetření mozku. Určení rozsahu nádoru je důležité pro návrh léčby.
Nádory ledvin - léčba
Je-li nádor lokalizovaný na ledvinu a v rámci stagingu (rozsah nádoru, čti stejdžink) nejsou zjištěná vzdálená ložiska, pak je s přihlédnutím k věku, přání pacienta a dalším nemocem volena léčba chirurgická. Provádí se nejčastěji radikální nefrektomie – operace, při které je odstraněna celá ledvina a spádové lymfatické uzliny. Je to velká operace, po které musí být hlídán příjem a výdej tekutin, nemocní mají k dispozici léky proti bolesti, je vhodná rehabilitace a podpora blízkých.
Jak bude pooperační období probíhat, záleží z velké míry na stavu nemocného – výživě, psychické (ne)pohodě, pokročilosti nádoru. Pokud má nádor nešťastnou lokalizaci v blízkosti cév a způsobuje trvalé krvácení, pak se provádí arteriální embolizace, při které se přívod do ledviny „ucpe“ vpraveným cizorodým materiálem a tím přestane být ledvina funkční, ale také ohrožovat vykrvácením.
Radioterapie i moderní biologická léčba
Grawitzův tumor je málo citlivý k chemoterapii a hormonoterapii, používají se tedy omezeně. Naopak dobře účinná je radioterapie. Používá se k ozáření nádorových metastáz nejčastěji v kostech. Metastáza je zaměřena, a poté je postižené místo v pravidelných intervalech ozařováno, což vede ke zmírnění bolesti a zmenšení nádoru. Mezi nežádoucí účinky patří únava a pokles bílých krvinek, při ozařování oblasti břicha i břišní dyskomfort a zácpy.
Velký význam při léčbě pokročilého nádoru má moderní biologická léčba. Zasahuje do procesu množení nádorových buněk „tělu přirozenými“ způsoby. Využívá látky vyskytující se v lidském těle, ale vyrobeny v laboratořích a do těla podávány jako tablety či v infuzích. Tyto látky reagují především s nádorovými buňkami, které se chovají jinak než běžné buňky těla.
V kombinaci s biologickou léčbou či při její nesnášenlivosti se někdy podává také imunoterapie. Ta má za úkol vyburcovat imunitní systém člověka, aby proti nádoru zasáhnul. Mezi možné nežádoucí účinky biologické léčby a imunoterapie patří kožní vyrážky, otlaky na ploskách, únava, průjmy, chřipkové příznaky, změny v krevním obraze a další, v závislosti na použitém léku.
Podpůrná léčba
Kromě léčby zaměřené na zmenšení nádoru a vyléčení je důležitá i další podpůrná léčba. Samozřejmostí by měla být léčba bolesti, která někdy může být opravdu úporná a svazující. Nejčastěji se můžete potkat s léčbou opiáty. Jejich nejznámější nežádoucí účinek je sklon k zácpě. Té lze předcházet vhodnou projímavou stravou, látkami s projímavým účinkem či léky.
Velmi důležité je snažit se dostatečně jíst. Pokud trpíte nádorovým onemocněním, snažte se do jídla mírně nutit. Vhodné jsou i výživové doplňky, které jsou doslova nabité bílkovinami a energií. Můžete je dostat v lékárně ve formě pitíček, pudinků a podobně. Psychologická podpora nemocného a jeho blízkých by měla být samozřejmostí, ač to bohužel stále tak není. Není žádná ostuda, jak si někteří myslí, probrat svoje pocity s odborníkem a snažit se se svojí nemocí či s nemocí někoho blízkého srovnat.
U dětského Wilmsova nádoru je základem opět chirurgické odstranění, kterému někdy předchází chemoterapie (popřípadě radioterapie) s cílem nádorovou masu nejprve zmenšit.
Adenokarcinom ledviny se může objevit i léta po odstranění ledviny v jiné části těla. Proto jsou důležité pravidelné kontroly dlouhodobě, aby se případný návrat choroby odhalil včas a nádor se mohl chirurgicky odstranit. I při recidivě onemocnění je možnost jeho vyléčení. Záleží na včasnosti záchytu a místu nového nádoru, které určují možnosti léčby.
Nádory ledvin jsou ošemetné pro svůj častý výskyt a poměrně pozdní diagnostiku. Význam by mělo screeningové vyšetření ledvin v určitém věku, to však zatím částečně probíhá pouze u pacientů v urologických ambulancích.
Diskuse k článku
RE : Nádory ledvin