Bradavice

Bradavice
21. 10. 2013 Přečteno: 25054x

Bradavice (latinsky verruca) jsou nezhoubná infekční onemocnění postihující kůži. Vznikají zmnožením buněk pokožky se současnými degenerativními změnami a prodloužením papil škáry tzv. papilomatózou. Vyskytují se spíše u mladších osob. Původcem je DNA virus z rodiny papilomavirů. Existují tři typy bradavic – drobné juvenilní ploché bradavičky (tzv. verruca plana juvenilis), klasické bradavice (tzv.verrucavulgaris) a genitální bradavice neboli akuminátní kondylomy (tzv. condylomataaccuminata).

Anatomie kůže

Kůže se skládá ze tří základních částí: pokožky, škáry a podkožní tukové tkáně. Její skladba umožňuje co nejlépe vykonávat ochrannou funkci rozhraní mezi organismem a zevním prostředím. Svrchní tenká vrstva pokožky (epidermis) je tvořena několika vrstvami kožních buněk zajišťujících odolnost kůže. Její buňky směrem k povrchu rohovatí a olupují se. Kožní povrch je jemnými vráskami členěn na polygonální (mnohoúhelníková) políčka, jejichž průběh je podmíněn uspořádáním papil škáry. Škára (korium neboli dermis) je vazivová střední vrstva kůže, obsahuje cévy, nervy a přídatné orgány kůže jako mazové či potní žlázy, chlupy, vlasy a nehty. Podkožní tkáň je nejhlubší vrstvou kůže, tvoří ji tuková a vazivová složka.

Papilomaviry a bradavice

Lidské papilomaviry, zkratkou HPV, jsou různorodou skupinou virů rozdělující se na kožní a slizniční typy. Bylo popsáno asi 130 typů papilomavirů. Některé z nich jsou zcela neškodné, jiné dokážou spustit nádorovou přestavbu buněk. Nezhoubné bradavice na kůži a sliznicích způsobuje HPV 1, 2, 3, 4. Slizniční typy se dělí vysoce, středně a nízce rizikové. Nízce rizikové typy 6 a 11 způsobují kondylomy. Vysoce rizikové typy 16, 18, 45 jsou spojeny se vznikem nádoru děložního čípku, některé mohou způsobit i kondylomy. Na průběh papillomavirové infekce má podstatný vliv imunitní reakce. Bradavice jsou časté a rozsáhlé u stavů, kdy je potlačena imunitní odpověď určitého typu bílých krvinek (T-lymfocytů), tedy v graviditě, u HIV infekce nebo imunosupresivních stavů.  HPV infekce mohou spontánně zmizet i dlouhodobě přetrvávat.

Přenos papilomavirů a bradavic

Přenášejí se kontaktem z člověka na člověka či přenosem z jednoho místa na druhé téhož jedince tzv. autoinokulací, např. při škrabání. Předpokladem přenosu jsou drobná poškození pokožky nebo sliznice, případně macerace povrchu (současné působení vlhkosti a tření). Výskytem bradavic nejčastěji trpí pravidelní návštěvníci plaveckých bazénů. Inkubační doba je 4 týdny až 8 měsíců.

Bradavice Verruca plana juvenilis

Drobné bradavice způsobuje HPV typu 3. Postihuje většinou děti a mladé dospělé. Jsou to oválné nebo kulaté nenápadné ploché pupínky velikosti 2 - 4 mm, mají šedožlutavou nebo narůžovělou barvu a jsou hladkého nebo lehce drsného povrchu. Typicky se objevují na obličeji či hřbetu rukou. Často se vysévají jako vyrážka, svědí, škrábáním se roznášejí a vytváření přímkovité obrazce. Někdy mizí spontánně, jindy jsou velmi rezistentní k léčení.

Juvenilní bradavice se léčí keratolytiky, jež odstraňují šupiny kůže a zmohutnělou rohovou vrstvu pokožky (hyperkeratózu). Nejčastěji se používá 6% salicylový líh nebo mast. Nyní se nově lokálně aplikují retinoidy (tretinoin). Retinoidy jsou deriváty vitamínu A. Působí protizánětlivě, urychlují diferenciaci kožních buněk, snižují produkci mazu a stimulují imunitu. V úporných případech se musí odstranit potřením tekutého dusíku nebo seškrábnutím ostrou lžičkou.

Bradavice Verruca vulgaris

Klasické bradavice jsou nejčastějším virovým projevem na kůži. Ohraničené, tuhé, vyvýšené výrůstky s drsným povrchem se vyskytují převážně u dětí. Způsobují je HPV typu 1, 2, 4 a 7.

Počínající bradavice vypadá jako bradavice juvenilní, později se zvětšuje, polokulovitě vyklenuje a rozpraskává. Povrch bradavice se stává rozeklaný a drsný. Bradavice se snadno šíří, proto v okolí původní bradavice mateřské, bývají drobné dceřiné bradavičky. Může mít velikost špendlíkové hlavičky či dosahovat několika milimetrů. Nejčastěji se nachází na rukou, hlavně na prstech podél nehtů nebo pod nehty. Ale může být prakticky kdekoliv na těle nebo na sliznicích, hlavně v dutině ústní. Každá lokalizace mívá i typický vzhled:

  • Na rtech, víčkách, sliznici dutiny ústní a ve vousech mají bradavice na povrchu tenký nitkovitý výběžek.
  • Ve vlasech mívají bradavice prstovité výběžky.
  • Na chodidlech bývají bradavice ploché, tlakem jakoby vtlačené do hloubky a na povrchu kryty tuhou vrstvou šedožlutavé drsné rohoviny. Po jejím odloučení je v centru patrná kráterovitá prohloubenina. Plantární bradavice bývají silně bolestivé, zvláště při delším stání. Někdy se vyskytují izolovaně, jindy jsou seskupené a mnohočetně. Podílí se na tom šíření autoinokulací při škrabání.
  • U osob s poruchou imunity například po transplantacích, při vrozených defektech imunitního systému či dlouhodobě užívající imunosupresiva tlumící imunitu může dojít k celotělovému rozsevu bradavic.

Léčba bradavic bývá obtížná, často úporná. Odstranění bradavic se provádí zmražením tekutým dusíkem, kdy bradavice do dvou týdnů zčerná a pak se vyloupne. Dále je možné seškrábnutí bradavice ostrou lžičkou či se aplikují keratolytické masti či náplasti, které se používají k odstranění šupin kůže a zmohutnělé rohové vrstvy. U dětí často funguje sugesce. Někdy bradavice spontánně zmizí. Existuje také spousta babských rad na odstranění bradavic. Plátky česneku naloženého v octu se přes noc přiloží na bradavici a přelepí náplastí. Druhého dne se odstraní změklá kůže bradavice. To se opakuje tolikrát než se bradavice zcela odstraní i s kořenem.

V úporných případech se zkouší i léky potlačující imunitu (cytostatika) či imunomodulancia. Chirurgické odstranění či ošetření laserem bývá až posledních východiskem. Opětovné vysetí bradavic po těchto výkonech bývá časté.

Zhoubné typy papilomavirů mohou způsobit genitální bradavice.

Genitální bradavice (genitální kondylomy)

Genitální bradavice jsou výrůstky nacházející se v okolí genitálu nebo místech vlhké zapářky. Jedná se o místa trvalého dotyku kožních ploch, kde působí vlhkost a teplo umožňující maceraci, zejména v tříslech, v rozkroku. Genitální bradavice u žen postihují zevní pohlavní orgány, někdy postihují i pochvu a děložní čípek, u mužů zejména předkožkový vak. U homosexuálů a HIV pozitivních se často vyskytují v oblasti konečníku a mohou postihovat i jeho sliznici.

Počínající genitální bradavice jsou bělavé až červenavé papulky, jež se postupně rozrůstají a přeměňují v květákovité útvary s bradavičnatým povrchem. Z jejich užší báze vybíhají jednotlivé rozvětvené výběžky. Tlakem a působením vlhkosti se povrch ohlazuje, praská a mokvá. Genitální bradavice mohou být jednotlivé, častěji však mnohočetné. Jejich splýváním mohou vzniknout rozsáhlé macerované a zapáchající plochy. Výjimečně kondylomy pronikají do hloubky mužského genitálu a vytváří obraz zhoubného nádoru. Může dojít i ke zvětšení mízních uzlin přilehlé lokalizace. Typické kondylomy nejsou zhoubnými útvary, přenášejí se však mezi partnery a obtěžují lokálním růstem a kontaktním krvácením.

Genitální bradavice se odstraňují seškrábnutím ostrou lžičkou nebo potřením 20% podofylinu v alkoholu. Podofylin je látka z pryskyřice, která používá v 20 - 25% lihovém roztoku. Ošetření provádí v pravidelných intervalech (většinou 2x až 3x týdně) lékař po dobu asi 8 týdnů.  Protože se jedná o vysoce koncentrovaný roztok, samoléčba není možná. Jindy je nutné chirurgické odstranění nebo použití CO2 laseru. Nově se lokálně používá imunomodulans imiquimod, jež stimuluje vrozený imunitní systém, má antivirový a protinádorový účinek.

Jiné bradavičnaté útvary

Bradavicím jsou podobná moluska. Jedná se o polokulovité papuly velikosti špendlíkové hlavičky až hrachu, bělavé, žlutavé i narůžovělé barvy. Je pro ně typická centrální vkleslina. Projevy jsou jednotlivé nebo mnohočetné. Moluska způsobují viry skupiny poxviry, šíří se stejným způsobem jako bradavice. Při zmáčknutí z nich lze vytlačit bělavou hmotu obsahující virové částice. Postihuje hlavně děti, více chlapce v okolí genitálu nebo na očních víčkách. Odstraňují se ostrou lžičkou nebo zmrazením tekutým dusíkem.

Od genitálních bradavic (akuminátních kondylom) je důležité odlišit kondylomy široké, jež jsou projevem pohlavně přenosné choroby syfilis. Jde o ploché růžové mírně vyvýšené papuly pokryté rozbředlým povlakem, který obsahuje velké množství původců syfilis bakterií treponem. Nacházejí se stejně jako genitální bradavice v okolí genitálu, konečníku a v místech vlhké zapářky a jsou rovněž vysoce nakažlivé, ale na rozdíl od nich jsou, jak říká název, široce přisedlé.

Na kůži se mohou objevit i útvary nádorového původu napodobující bradavice. Jedná se třeba o zhoubný kožní nádor spinaliom vytvářející květákovité výrůstky prostoupené hlubokými tunely a kryptami. Vyskytuje se převážně u lidí vysokého věku v oblasti jizev, chronických ran nebo chronické žilní nedostatečnosti dolních končetin. Může být mazlavě povlečený či vředovatět. Je pro něj typické, že léta nehojí. Proto by měl být každý podezřelý útvar vyšetřen kožním lékařem, který z něho může odebrat vzorek k určení přesného původu.

Bradavice - diagnostika

Při výskytu úporných a stále se rozšiřujících bradavic navštivte svého lékaře. Určení diagnózy není náročné, ale odstranění bradavic je často úporné. Pokud vás trápí genitální bradavice, vyhledejte gynekologa nebo urologa. Ten také může odebrat vzorek z podezřelého útvaru a odlišit počínající přednádorový stav.

Odstranění bradavic

Bradavice a kondylomy se léčí nejprve lokálně. Používají se k tomu keratolytické masti, imunomodulační léky, chirurgická léčba seškrábnutím ostrou lžičkou nebo vyříznutím či léčba chladem. Systémová léčba se využívá pouze v úporných případech.

Nebezpečné jsou také lidské papilomaviry (HPV).Keratolytika se používají k odstranění šupin kůže a zmohutnělé rohové vrstvy. Nejčastěji se užívá kyselina salicylová v 5 - 10% koncentraci ve vazelíně nebo močovina (urea) 5 – 10% v krému.

Léčba chladem tzv. kryoterapie využívající nízkých teplot zahrnuje aplikaci tekutého dusíku nebo sněhu CO2. Tekutý dusík je tekutina s bodem varu – 196,5°C v tepelně izolované nádobě. Aplikuje se pomocí vatové štětičky po dobu alespoň 60 sekund, aby způsobila kryodestrukci. Účinnost CO2 je nižší než tekutého dusíku. Prudce vypuštěný CO2 z tlakové bomby se zachycuje v koženém váčku nebo dřevěné trubici, na jehož stěnách krystalizuje sníh, z kterého se uhněte váleček o teplotě – 78,5°C. Před seškrábnutím bradavice se někdy pomáhá zmrazením projevu.

Bradavice - prevence

Prevencí klasických bradavic je zabránění vniknutí viru do organizmu. Musíte pečovat o svoji kůži. V místech, kde je přesušená a praská, je žádoucí pravidelní promazávání a změkčování kůže. A naopak v místech s výrazným pocením a tendenci k maceraci udržujte sucho. Při pobytu v bazénech, saunách a posilovnách používejte vlastní ručník a nechoďte naboso. V případě, že trpíte bradavicemi, neměli byste do vyléčení tato místa navštěvovat.

Infekci genitálními bradavicemi můžete snížit omezením rizikového sexuálního chování, střídáním partnerů. Částečnou ochranu poskytuje kondom. V České republice registrovány dvě očkovací látky proti lidským papillomavirům, konkrétně HPV typu 16 a 18 (Cervarix), případně také 6 a 11 (vakcína Silgard), proti původcům nádoru děložního čípku a genitálních bradavic. Je určeno pro dívky a mladé ženy před zahájením pohlavního života. Očkování je mezi 13. -14. rokem věku hrazeno z veřejného zdravotnictví.

Doporučení pro pacienty s bradavicemi

Genitální bradavice mohou způsobit i zhoubné typy papillomavirů, proto odkládejte návštěvu lékaře, jež může určit původ výrůstků. Často je obtížné odlišit i jiné přednádorové stavy zevních poševních orgánů. To umožní pouze odebrání vzorku s následujícím mikroskopickým vyšetřením.

Pokud máte nějaké bradavice, neškrábejte si je. Tímto způsobem se snadno rozšiřují.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…