Bojové sporty – poznejte box, kickbox, judo, wrestling a jejich pravidla
Bojové sporty jsou fyzicky náročné, divácky atraktivní a často také nebezpečné. Tvrdý trénink a sebekontrola ale může ty nejlepší vynést až na samotný vrchol. Jaké nejznámější bojové sporty známe? A co potřebujete, abyste v nich uspěli? To se dozvíte v tomto článku.
Co jsou bojové sporty?
Stejně jako jakýkoli jiný sport mají i bojové sporty svá pevná pravidla. Ta jsou v bojových sportech obzvláště důležitá - ve vyhrocených situacích, kdy pracují endorfiny sportovců naplno, totiž právě rozhodčí krotí emoce a chrání zdraví sportovců.
Při bojovém sportu, na rozdíl od bojového umění jde totiž pouze o jedno – porazit soupeře. K bojovým sportům tak patří rivalita, rychlé pohyby, taktika, ale také velká dávka sebekontroly. Trénink je tak zaměřen na fyzickou ale i psychickou přípravu tak, aby sportovec dokázal vydržet déle, než jeho soupeř.
Zřejmě nejznámější a nejpopulárnější bojový sport je box. Obzvláště v zámoří je box velmi divácky oblíbený a z nejlepších boxerů se stávají celebrity, jejichž utkání sledují miliony lidí. Mezi bojové sporty řadíme ale i kickbox, judo nebo wrestling.
Bojové sporty - box
Nejvíce provozovaný bojový sport box se dnes těší velké oblibě. Kde ale tento bojový sport vznikl? Předchůdce boxu můžeme najít už v roce 667 před naším letopočtem, kdy byl na program Olympijských her zařazen sport s názvem Pygmé. Zápasníci zde rozdávali a blokovali údery tak dlouho, dokud soupeře zcela nevyřadili ze hry. V této době vznikla také první varianta boxerských rukavic. Zápasníci si totiž omotávali ruce řemeny z hovězí či oslí kůže.
Box, který známe dnes, se pak objevil až v 18. století v Anglii, kdy markýz Queensberry položil základní pravidla boxu. Později se box rozmohl i v Severní Americe a roku 1904 se už stal olympijským sportem. O devadesát let později byl oficiálně povolen také ženský box.
Pravidla boxu
Boxeři se dnes dělí do dvanácti kategorií podle své váhy. Nejlehčí z nich, spadající do papírové kategorie, váží méně než 48 kg, boxeři střední váhové kategorie pak mají mezi 75 – 81 kg, sportovci nad 91 kg spadají do nejvyšší, supertěžké kategorie. Před každým zápasem tak proběhne povinné vážení a lékařská prohlídka.
Samotné klání se pak skládá z několika kol, která jsou od sebe oddělena krátkou pauzou na odpočinek. Boxeři při tom získávají body za množství úderů i jejich techniku. Pokud tak i po 12 kolech stojí oba soupeři na nohou, rozhodne o vítězi právě počet nasbíraných bodů. Zápas ale může skončit i dřív a to v případě, že jeden z hráčů dostane K. O. a není schopen pokračovat ve hře.
Box je velmi nebezpečný bojový sport. Jednotlivé údery proto podléhají přísným pravidlům. Zakázány jsou například údery pod pás, do zadní části hlavy nebo do zad. I přesto ale při boxu mohou vzniknout závažná poranění od zlomenin nosu až po vážná zranění hlavy.
Bojové sporty - kickbox
Přesná definice tohoto bojového sportu není možná. Má totiž mnoho podob a variant. Trochu jiná pravidla má tak kickbox vycházející z japonské tradice, nebo ten, který se řídí tradicí americkou. Kickbox je tak směsicí západních a východních bojových technik a jeho přesný vznik se datuje jen velmi obtížně.
Kickbox se liší od klasického boxu hned v několika věcech. Využívají se při něm totiž nejen údery rukou, ale i kopy nohou i kolen. Celý zápas se pak odehrává ve stoji, v případě, že jeden ze soupeřů upadne, je tak zápas přerušen.
Pravidla Kickboxu
Evropská pravidla kickboxu dělí tento bojový sport do tří kategorií:
Semi Contact
Nejbezpečnější forma kickboxu, ve kterém zápasníci mohou využívat jen lehkého kontaktu. Za každý správně provedený úder, kop nebo střet obdrží zápasník body od rozhodčího, po každém takovém bodovém zisku je zápas přerušen.
Light kontakt
Také tato forma kicxboxu je velmi bezpečná a vylučuje plný střet soupeřů nebo údery, které mohou vést ke zranění. Na rozdíl od Semi contact kickboxu ale není zápas po každé bodované technice přerušen.
Full contact
V této kategorii mohou zápasníci využívat plnou sílu a razanci. Při provedení jednotlivých úderů a kopů, ale opět záleží především na technice, kterou jsou provedeny. Zápas většinou probíhá na dvě kola po dvou minutách.
Ať už se ale zápasníci utkají v jakékoli kategorii, jedno je společné. Nepovolené kopy a údery se tvrdě trestají, i když tak může být kickbox nebezpečný, platí v něm přísná pravidla. Vyhrává pak ten ze sportovců, který po uplynutí všech kol získal větší počet bodů.
Kickboxery poznáte také podle typického oblečení. V lehčích kategoriích zápasí většinou v dlouhých saténových kalhotách a tričku, v kontaktní kategorii poté mají sportovci jenom kalhoty. Pravidla pak nařizují také ochranou helmu, boxerské rukavice, chrániče zubů i další ochranu.
Bojové sporty - judo
Judo je bojový sport, který vznikl v Japonsku na konci 19. století, kde se i poměrně rychle proslavil. Zařazením juda na olympiádu pak v roce 1964 vzniká sportovní judo. V samotném zápase se pak utkávají dva soupeři, kteří se pomocí povolených technik snaží dostat soupeře na lopatky. Za jednotlivé techniky získávají od rozhodčího body.
Judo je pak typické také úborem, ve kterém sportovci bojují. Judisté totiž nesmí poukazovat na stavbu svého těla, nosí tak volná kimona převázaná pásky různých barev. Právě barva pásku svědčí o úrovni dovedností a znalostí jednotlivých technik. Zatímco začátečníci tak mají bílé nebo žluté pásky, ti nejlepší judisté už vlastní pásek červené nebo černé barvy.
Bojové sporty - wrestling
Wrestling je zřejmě nejnebezpečnější bojový sport, který známe. Přesto, nebo možná právě proto je velmi divácky oblíbený a to především v USA. Počátky wrestlingu dokonce najdeme na nejrůznějších poutích a cirkusových vystoupeních, kde se dva soupeři prali pro pobavení diváků. Dnes je ale wrestling odvětvím s miliardovými zisky, wrestlingové hvězdy se tak účastní nejrůznějších světových show a platí za obletované celebrity.
Wrestling je tak populární zejména pro to, že nenabízí pouze prvky sportu, ale také boje a v neposlední řadě divadla. Profesionální wrestling je tak jakási hra, která je částečně secvičená, přesto ale může dojít k vážným zraněním i smrti.
Diváci tak vidí celou řadu úderů a manévrů, které mají vést k zneškodnění soupeře, výjimkou není ani používání židlí či dalších předmětů. Pravidla wrestlingu jsou různá a často se domluví těsně před zápasem. Diskvalifikace ale hrozí při použití nedovolených předmětů a zbraní.
Diskuse k článku
RE : Bojové sporty – poznejte box, kickbox, judo, wrestling a jejich pravidla