6 tipů na sporty pro hendikepované
Někdo se už s hendikepem narodí, jiný k němu přijde při autonehodě nebo při jiném úrazu. Lidé s hendikepem mají ale právo na stejně hodnotný život jako lidé bez postižení. Že jde aktivně sportovat i s hendikepem ukazují svému okolí každý den postižení sportovci po celém světě. A právě v tomto článku se dozvíte 6 tipů na sporty pro hendikepované.
Nejčastější hendikep, který mívají postižení sportovci, bývá buď nehybnost dolních končetin, ztráta končetiny, problémy s horními končetinami nebo nehybnost jiné části těla. Pak bývají lidé buď upoutáni na invalidní vozík, případně jim bývá končetina nahrazena protézou. Lidé s takovým hendikepem ale vědí, že mohou zůstat i nadále aktivní, čehož mnoho z nich využívá.
V Česku aktivní sportovce sdružuje Česká asociace tělesně handicapovaných sportovců. Její talentovaní členové se po řádné kvalifikaci mohou účastnit také Paralympijských her. Z těch letošních letních Paralympijských her v brazilském Riu de Janeiro, si čeští olympionici odvezli 7 cenných kovů. Už dlouhá léta ale alarmují českou vládu, že pokud chtějí, aby se profesionální úroveň paralympioniků zachovala i nadále, je potřeba prostředí paralympijského trénování více zmodernizovat a dávat na něj více peněz. Zda vláda prosby a výtky poslechne, se uvidí na dalších olympijských hrách v roce 2020, které se uskuteční v japonském Tokiu.
Tipy na sporty pro hendikepované
Plavání pro hendikepované
Plavání pro hendikepované má mnoho výhod. Jednak zvyšuje fyzickou kondici, zlepšuje psychický stav člověka a také pomáhá navazovat nové kontakty, jak to ostatně bývá u všech sportů pro postižené. Kondiční i relaxační plavání je možné rozvíjet jak u dětí, tak dospělých. Jednotlivé typy plavání bývají někdy označované jako kompenzačně rehabilitační, kondičně rehabilitační nebo sportovně rehabilitační.
Nejznámějšími kluby, které trénují nadané postižené plavce, jsou kluby SK KONTAKT Praha, Brno, Karlovy Vary a České Budějovice. Postižení sportovci dnes mohou nabídku kondičního plavání nalézt téměř u každého většího plaveckého centra. Zajímavostí také je, že na minulých Paralympijských hrách získala plavkyně Běla Třebínová bronzovou medaili za 50 metrů volným stylem. Jedná se už o šestou medaili této talentované plavkyně.
Sjezdové lyžování po hendikepované
Ač v Česku nemáme vysoké hory jako naši sousedé, můžeme Čechy jednoznačně zařadit mezi nadšence sjezdového lyžování. A tak se ani postižení sportovci nemusí vzdávat svých oblíbených zimních radovánek. A jak takové lyžování funguje? Na sjezdové lyžování pro hendikepované byl navržený speciální typ invalidního vozíku monoski, kam se postižení posadí a díky intuitivnímu systému vozík snadno ovládají. V česku jsou monoski dostupné zhruba od roku 1992 a za jeden takový vozík postižený zaplatí asi 40 tisíc korun. Dražší model potom nabízejí u sousedů v Rakousku, kde si za podobný model účtují 75 až 100 tisíc korun. Na vozíku je samozřejmě potřeba naučit se jezdit, a tak je alespoň pro první jízdy nutný instruktor. Dalším modelem vozíku pro sjezdové lyžování je takzvané biski, který je vhodný pro lidi s nejvážnějším postižením. Monoski nebo biski není třeba hned nutně kupovat. Některé speciální lyžařské školy tyto vozíky také sami půjčují.
Cyklistika pro hendikepované
Mezi další sporty pro hendikepované patří jednoznačně cyklistika. Ta může být jak horská, tak silniční nebo dráhová. Právě na dráhovou cyklistiku se specializuje Reprezentace tělesně handicapovaných cyklistů, ve které před dvěma lety zazářili tito čeští postižení sportovci - Tomáš Kajnar, Jiří Ježek, Michal Stark, Tereza Diepoldová nebo Pavel Foltýn. Dráhoví cyklisté mívají nejčastěji postiženou jednu z dolních končetin. Další nadšení hendikepovaní sportovci se mohou zapojit například do klubu cyklistů Praha Nutrend Specialized Racing, do klubu Černí koně paracycling Team, do sdružení Handbike ČR nebo do spolku DAS - Duratec.
Lukostřelba pro hendikepované
Dalším sportem, který mohou provozovat lidé s hendikepem je lukostřelba. Ač se lukostřelba může na první pohled znát jako snadný a nenáročný sport, opak je pravdou. Za vše mluví fakt, že špičkový lukostřelec během jednoho tréninku mnohdy silově natahá až 3 tuny. Lukostřelbu můžeme chápat dvojím způsobem. Jako kondiční cvičení, při kterém jde bez hlubšího významu jen o to, zasáhnout co nejpřesněji cíl. Většině sportovců ale větší smysl dává propojení lukostřelby s psychikou a koncentrací mysli. Celý akt lze chápat jako prostor pro energii, při které jsme díky naší soustředěnosti schopní trefit cíl s přesností na milimetry. Lukostřelba původně vychází ze zenových cvičení ve východních asijských klášterech. Provozovala se jako rituál pro upevnění a zklidnění mysli.
Sledge hokej a hokej stojících
Zapomenout nesmíme ani na český národní sport - hokej. Postižení sportovci mají hned dvě možnosti, jak tento oblíbený sport aktivně hrát, a to v závislosti na jejich postižení. Sledge hokej je primárně určený pro sportovce s postižením dolní poloviny těla. Název sledge pochází z anglického označení pro sáně a napovídá, jak vypadá hlavní hrací prvek hráčů. Pravidla jsou víceméně totožná s těmi, které známe. Sledge hokej do pravidel hry pouze zahrnuje výstroj a výzbroj hráčů a v každém týmu může být maximálně 15 hráčů. V České republice je registrováno celkem osm klubů sledge hokeje. Kromě Prahy, Českých Budějovic a Pardubic je to také Kolín nebo Zlín. Olomouc svou hokejovou činnost dočasně pozastavila.
Stejně jako sledge hokej, má i hokej stojících svou stálou reprezentaci. V ní najdeme tři brankáře, šest obránců a jedenáct útočníků, trenérem mužstva je Jiří Gála.
Basketbal na vozíku
Stejně jako mnoho dalších sportů, je u nás na vysoké úrovni i basketbal na vozíku. Hráči k němu používají speciálně upravený vozík, díky kterému se pohybují po hřišti. Nadanost českého týmu dokládá i fakt, že hned několik hráčů hostuje nebo v minulosti hostovalo v zahraničních klubech. Jen pro příklad - hráč Ondřej Pliska se po dvou letech vrátil do francouzského CS MEAUX a Petr Tuček po ukončení smlouvy ve Španělsku plynule navázal na svou kariéru podepsáním nové spolupráce s BKIS Nevskiy Alyans. Mezi nejznámější české kluby patří Hobit Brno a WBS Pardubice.
Těmito tipy ale možnosti na sporty pro hendikepované rozhodně nekončí. Obecně platí, že hendikepovaní mohou dělat vše, jako lidé bez hendikepu. Pokud měli celý život rádi hory, nic jim nebrání, aby si s drobnou asistencí vylezli třeba na Mont Blanc. Zkrátka možnosti jsou veliké a je na každém, do jaké míry svůj život využije.
Diskuse k článku
RE : 6 tipů na sporty pro hendikepované