Jak vybrat rotoped, aby splnil svůj účel?
Chcete-li si zformovat postavu, udělat něco pro své zdraví i kondici a šlápnout si do pedálů bez ohledu na počasí, možná zvažujete pořízení rotopedu. Jenomže jak vybrat rotoped, když trh nabízí takové množství různých typů a druhů?
Rotopedy existují již od konce 19. století, během let však prošly podstatným vývojem a dnes jsou plnohodnotnou moderní posilovací pomůckou. Existuje velké množství rotopedů v různých cenových relacích s různými vlastnostmi, samotný výběr tak nemusí být vůbec snadný. Proto vám přinášíme článek, ve kterém se budeme věnovat správnému výběru rotopedu pro domácí použití.
Hlavní přednosti rotopedu
Než se přesuneme k samotným tipům, jak a podle čeho rotoped vybírat, shrneme si hlavní přednosti rotopedu. Pomocí této cvičební pomůcky lze za jakéhokoli počasí vykonávat aerobní aktivitu, pomocí které podpoříte činnost srdce i tepen a posílíte celou řadu svalů. Pokud si pořídíte rotoped domů, odpadnou vám další investice za vstup do posiloven, stejně tak se nebudete muset zabývat tím, vidí-li vás široké okolí při tom, jak „trpíte“.
Rotoped je obzvláště vhodný pro ty, kteří mají rádi jízdu na kole, mohou tak „jezdit“ a trénovat i během zimních měsíců. Cvičení na rotopedu je pak vhodné i pro osoby s různými formami onemocnění či s obezitou, mohou si totiž nastavit velmi mírnou zátěž a přizpůsobit tak cvičení svým potřebám.
Základní typy rotopedů
Rotopedy můžeme rozdělit do dvou samostatných kategorií podle konstrukce brzdového systému. Nejlevnější rotopedy jsou vybaveny magnetickým brzdným systém, dražší pak brzdným systémem elektromagnetickým. Rotopedy s elektromagnetickým brzdným systémem se nazývají ergometry. Pro úplnost uveďme ještě rotopedy s páskovým a čelisťovým brzdným systémem, ty se však dnes takřka nepoužívají, jsou hlučné a nespolehlivé.
- Rotopedy s magnetickým brzdným systémem – patří do levnější kategorie moderních rotopedů. Sportovec si zde sám reguluje zátěž pomocí mechanického otočného kolečka. Tento typ rotopedů lze považovat za kvalitní, nabízí jednoduchý, tichý a bezproblémový chod, cvičící osoba se však musí spolehnout jen na sebe a potřebnou zátěž sama odhadnout.
- Rotopedy s elektromagnetickým brzdným systémem – tzv. ergometry. Patří k naprosté špičce na trhu. Díky indukčnímu systému brždění se zátěž nastavuje elektronicky, rotoped neobsahuje pohyblivé části a proto je ještě tišší a plynulejší než předchozí typ. Ergometry umožňují řízené zvyšování a snižování zátěže, díky čemuž lze simulovat plynulé přechody mezi různými terény. Takové přístroje bývají zpravidla vybaveny elektronickým ovladačem s obrazovkou s možností výběru růžných režimů včetně nastavení ideální zátěže podle tepu. Jsou však výrazně dražší než klasické rotopedy.
Výběr rotopedu podle konstrukce
Je třeba poznamenat, že na trhu narazíme na rotopedy a ergometry s různým provedením konstrukce. Pokud bychom měli opět přistoupit k jednoduchému rozdělení, rotopedy pro sportovní účely jsou zkonstruovány s ohledem na maximální výkon a šlapání, čemuž odpovídá i poloha posedu. Pro domácí rekreační a zdravotní účely jsou však vhodnější pohodlné rotopedy, které umožňují cvičení v poloze rovných zad. Méně tak budou namáhány bedra a sníží se bolesti zad. Variabilita a pohodlnost je při výběru obzvláště důležitá. Zaměřte se na následující:
- Pedály – pokud se rozhodnete pro pořízení rotopedu s pedály vybavenými klipsny nebo řemínky, usnadníte si práci šlapání a zabráníte sklouzávání chodidel.
- Sedlo – rotopedy pro domácí použití by měly být vybaveny pohodlným nastavitelným sedlem. Sedlo by mělo být polohovatelné jak na výšku, tak do hloubky. Jen tak si můžete cvičení přizpůsobit konkrétním potřebám vzhledem ke stavbě těla.
- Řídítka – i řídítka by měla být nastavitelná, mohou mít několik míst pro úchop a také by měla být měkká a pohodlná. Dejte si pozor na to, že většina rotopedů je zkonstruována pro osoby různého rozpětí výšky. Pokud je tedy vaše výška výrazně pod nebo nad průměrem, budete se muset pravděpodobně porozhlédnout po speciálních typech rotopedů.
- Stabilita – kvalitní rotoped by měl být pevný a stabilní. Proto musí být vybaven speciálními kotvícími stabilizátory, nejčastěji gumovými, které zajistí, že se rotoped nebude po místnosti pohybovat. Pokud se vám zdá, že jsou na rámu použity tenké trubky, rotoped cestuje, různě se kymácí, od jeho pořízení raději upusťte.
- Flexibilnost – nezapomeňte při výběru zohlednit ani flexibilitu daného cvičícího stroje. Rotopedy určené do domácností by měly být uzpůsobeny tak, aby se s nimi dalo jednoduše manipulovat a v případě potřeby je přemístit.
Výběr tréninkového počítače
Nyní již víte, jak vybrat rotoped z hlediska mechanické konstrukce i systému brždění. Naprostá většina dnešních rotopedů je však vybavena také tréninkovým počítačem, jejich kvalita se však diametrálně liší. Počítač dnes naleznete i u nejlevnějších přístrojů, pravděpodobně vám ale neukáže o moc více než ujetou vzdálenost, čas jízdy, zátěž a spálené kalorie na základě výpočtů.
Kvalitnější rotopedy jsou vybaveny měřičem tepu, a to buď pomocí čidel na řídítkách, nebo pomocí bederního pásu s čidlem. Použití pásu je mnohem příjemnější, jelikož se cvičící osoba nemusí po celou dobu cvičení držet řídítek na jednom místě. S komplexnějším využitím tréninkového počítače ve prospěch cvičícího můžeme hovořit až u ergometrů. Ty jsou vybaveny obvykle velmi kvalitním počítačem, často i s barevným displejem. Pomocí ovládacích prvků si můžete zvolit jeden z mnoha nabízených cvičících programů podle zátěže, stejně tak si můžete nechat počítačem nastavovat zátěž podle vaší tepové frekvence. Rotoped bude tak vždy na takové zátěži, aby efektivita posilování a eventuálně spalování kalorií byla co nejvyšší.
Představili jsme vám tak základní rozdíly mezi rotopedy a nabídli základní rámec specifik, podle kterých si vyberete takový rotoped, který bude kvalitní, bude odpovídat vašim požadavkům a nezruinuje váš rozpočet. Mnohdy je zbytečné pořizovat drahé profesionální rotopedy, ještě zbytečnější je však pořízení nekvalitních velmi levných rotopedů, které se snad pokazí ještě dříve, než zhorší celkový zdravotní stav cvičícího kvůli špatné poloze těla a nestabilitě stroje.
Diskuse k článku
RE : Jak vybrat rotoped, aby splnil svůj účel?