Plavání - šetrná aerobní aktivita, díky níž se dá spálit spousta kalorií
Plavání řadíme jednoznačně mezi aerobní cvičení, které se skvěle hodí pro všechny věkové kategorie. Plavání je aktivita, která je nanejvýš zdravá a zároveň šetrná, takže ji mohou provozovat prakticky všichni, od kojenců a těhotných žen, až po seniory. Voda je prostředí, ve kterém se většinou naše tělo cítí velmi dobře. Plavání má mnohé výhody ve srovnání s jinými sportovními aktivitami, přitom i při plavání spálíme hodně kalorií, posílíme rovnoměrně svalstvo celého těla a vylepšíme celkovou tělesnou kondici. Plavání může představovat i výborný doplněk k jakýmkoli dalším fitness aktivitám. Šetří páteř a klouby, riziko úrazu je při plavání minimální a věnovat se tomuto sportu můžete za každého počasí.
Plavání je nejlepší aerobní cvičení
Proč právě plavání? Je to jednoduché. Plavání můžeme pojmout nejen jako relaxační záležitost, ale také jako zdravé aerobní cvičení, které má mnoho pozitiv. Plavání patří ke sportům, při kterých dokáže naše tělo spálit hodně tuků. Plavání lze směle porovnávat se sporty, jako je běh nebo jízda na kole, protože během hodiny plavání průměrným tempem můžeme spálit okolo 700 kcal.
Aby začalo vůbec docházet ke spalování tuků, je nezbytné, stejně jako u jakéhokoli jiného aerobního cvičení, dodržet nejdůležitější zásadu, a tou je délka. Ke spalování tuků dochází až po cca 30 minutách cvičení. Je nezbytné vydržet alespoň 45 až 60 minut, trénovaní jedinci klidně i déle. To proto, že zdrojem energie pro tělo je glykogen glukóza. Tu tělo při zátěži spaluje nejdřív. Aby své zásoby glykogenu nevyčerpalo, přechází po zmíněných 30 minutách na tuky. Námaha ale nesmí být příliš vysoká.
Více o tom, co je aerobní cvičení a jak se udržíme po celou dobu plavání v aerobní zóně (kdy nesportujeme na kyslíkový dluh), se dočtete v našem článku o aerobním cvičení.
Plavání je vysoce efektivní sportovní aktivitou, které je zároveň šetrné k pohybovému aparátu a kloubům. To je velká výhoda. K dalším pozitivům patří:
- účinné zvýšení fyzické kondice
- vhodné při rekonvalescenci po úrazech, pro osoby s nadváhou i pro těhotné ženy
- rovnoměrná zátěž všech svalových skupin
- voda umožňuje dosáhnout nejširšího pohybového rozsahu, pohyb ve vodě zvyšuje pohyblivost kloubů
- posiluje celý kardiovaskulární systém (posiluje srdce, plíce, krevní oběh)
- posiluje obranyschopnost organismu, zlepšuje termoregulační schopnosti
- zlepšuje obratnost a pružnost
- pomáhá zbavit se bolestí zad
- plavání uvolňuje svalové napětí
- plavání zrychluje metabolismus
- působí kladně i na psychiku (pobyt ve vodě mírní úzkosti, odstraňuje stres, pomáhá při nespavosti a dalších psychických poruchách)
Z těchto důvodů se plavání doporučuje zařadit k jiným sportovním aktivitám. Při plavání se uvolňuje napětí ve svalech, takže je možné lehké plavání zařadit i po náročném kulturistickém tréninku, po dřině v posilovně nebo po jízdě na kole. Rozličné fitness aktivity mohou mít negativní dopad na některé skupiny svalů, které se jednostranně přetěžují a mohou se zkracovat i šlachy. Při plavání se svaly i šlachy protáhnou a uvolní.
Plavání a svalová hmota
Plavání zpevní svalstvo celého těla, a to přirozeně a rovnoměrně. Málokteří sportovci mají tak pěkné postavy jako právě plavci. U mužů to platí obzvlášť, protože při plavání se rozvíjí prsní svalstvo a zvětšuje se objem hrudníku. Ale i ženy při pravidelném plavání brzy uvidí, jak se jejich postava zformovala, zpevnila a je krásně vytvarovaná.
Plavání a hubnutí
Pokud chcete plavání využít nejen jako perfektní aerobní cvičení, ale i jako nástroj k hubnutí, pomůže vám plavání v teplejší vodě (28 - 30°C), kdy rychleji zahřejete organismus a dříve dojde ke spalování tuků. I z toho důvodu plavte bez přestávek, aby tělo nevychladlo. Najděte si tempo, které vám osobně vyhovuje, a při kterém vydržíte plavat celou dobu. Nezapomínejte pravidelně dýchat a plavání se věnujte hodinu nejlépe 2x týdně. Plavání doplňte i o jinou sportovní aktivitu. Hubnout s pomocí plavání se doporučuje hlavně lidem s velkou nadváhou.
I plavat se musí umět
Skutečnost, že je plavání šetrné ke kloubům a páteři, platí v případě, že plaveme správně. Vhodná je samozřejmě kombinace a střídání plaveckých stylů. Při plavání střídáme styl prsa, kraul a znak. To jsou tři základní plavecké styly, které bychom měli mít dobře zvládnuté. Jako příklad toho, kdy si můžeme uškodit, je typicky plavání stylu prsa s hlavou nad hladinou. Pokud nevydechujeme do vody, držíme hlavu v záklonu, a tím výrazně přetěžujeme krční páteř, která je v nepřirozené pozici. Šíjové svaly se tímto způsobem mohou dostat do spasmu a krční páteř nás může bolet.
Ublížit si můžeme i tím, pokud plavecké pohyby provádíme nesymetricky nebo příliš trhaně. Začátečníci by si jednotlivé plavecké styly měli osvojit tak, aby při plavání nedělali špatné pohyby. Jen s dobrou technikou se můžeme zaměřit na podávání výkonů.
Plavte s radostí a často, vaše tělesná schránka vás za to bohatě odmění tím, že se v ní budete lépe cítit a budete i lépe vypadat.
Diskuse k článku
RE : Plavání - šetrná aerobní aktivita, díky níž se dá spálit spousta kalorií