Severská kombinace - sport, při němž musíte mít odvahu i velkou fyzičku

Severská kombinace - sport, při němž musíte mít odvahu i velkou fyzičku
13. 04. 2016 Přečteno: 2603x

Skoky na lyžích jsou sami o sobě dost náročným sportem jak po stránce fyzické, tak i psychické. A co se stane, když se k nim přidá ještě běh na lyžích? Vznikne tzv. severská kombinace neboli závod sdružený, jak se tomuto sportu říkalo dříve. Závodníci, kterým se říká sdruženáři, musejí být velice univerzálními a komplexními sportovci, pokud chtějí v severské kombinaci pomýšlet na ty nejvyšší mety. Pokud se o tomto sportu chcete dozvědět více, přečtěte si tento článek, který pojednává o jeho historii, pravidlech nebo o nejznámějších českých sdruženářích.

Sdruženářky nejsou na vrcholných akcích vítané

Dávno jsou pryč doby, kdy byl sport výlučně mužskou záležitostí. Kromě tradiční atletiky ženy pronikly i do sportovních odvětví, v nichž by se to možná nečekalo. A tak v současnosti proti sobě ženy boxují v ringu, hrají fotbal a lední hokej nebo soutěží ve skocích na lyžích. V tomto ohledu má tedy severská kombinace ve sportu zvláštní postavení. V tomto zimním sportu, který kombinuje běh na lyžích a skoky na lyžích, totiž zatím závodí jen muži.

Nutno ovšem dodat, že se to týká pouze vrcholných akcí typu závodů Světového poháru, mistrovství světa nebo zimních olympijských her. Kromě sdruženářů totiž existují i sdruženářky – tedy ženy, které uchvátila severská kombinace. Ty však prozatím nemohou mezi sebou soutěžit o olympijské medaile, i když se u Mezinárodního olympijského výboru snaží, aby jejich sport zařadil do oficiálního programu. Kdo ví, možná se ženské severské kombinace dočkáme v roce 2018, kdy se zimní olympiáda bude konat v jihokorejském Pchjongčchangu.

Co je severská kombinace?

Pojďme si ale severskou kombinaci představit blíže. Jak už bylo zmíněno, severská kombinace se skládá ze dvou sportů. Na závodníky čekají nejprve skoky na lyžích a poté běh na lyžích volnou technikou. A podobně jako při biatlonu musí sdruženáři dokonale ovládat oba sporty, pokud chtějí myslet na vítězství. Proto mají závodnici v severské kombinaci opravdu nabytou předsezónní přípravu – musí naběhat spousty kilometrů, aby nabrali fyzickou kondici, ale na druhou stranu musí také hodně trénovat na skokanském můstku, aby vypilovali techniku a bez jakéhokoliv strachu na lyžích doslova létali.

Kromě vybavení musí mít sdruženáři fyzičku i odvahu při skocích

A co potřebujete k tomu, abyste si mohli vyzkoušet severskou kombinaci? Tak v první řadě především pořádný kus odvahy. Postavit se na vrchol skokanského můstku je jedna věc, ale spustit se z něho, odlepit se od země a letět vzduchem, to už chce notnou dávku kuráže. Psychický klid a vyrovnanost je při skoku na lyžích velmi důležitá. Rozhodně si například nemůžete připustit, že by se vám skok nepovedl, špatně jste dopadli a mohli jste si zlomit třeba krční obratel. Tak co, chcete si ještě závod sdružený vyzkoušet?

Pokud vám ale skoky na lyžích nedělají problémy, tak s během na lyžích si určitě hravě poradíte. Základem je mít dostatečnou fyzickou kondici, dobrou techniku a také silnou vůli, když se vám zrovna nebude dařit a soupeři vás budou předjíždět. A pokud nemáte k dispozici nějaký servisní tým, tak se budete muset naučit také vhodně mazat lyže, aby vám to neklouzalo, nebo aby se naopak na lyže nelepil sníh.

Kromě toho budete ovšem k severské kombinaci potřebovat speciální vybavení. Ke skoku na lyžích musí mít každý sdruženář skokanské lyže, boty, helmu, brýle a kombinézu. V druhé polovině závodu ovšem závodníci potřebují úplně jiné věci – běžecké lyže, hůlky, boty s volnými patami a jiné typy kombinéz i brýlí, než které měli sdruženáři při skoku na lyžích. Nedílnou součást vybavení tvoří samozřejmě také rukavice, čepice či čelenky.

Severská kombinace a její pravidla

A nyní k samotným pravidlům, podle nichž se řídí severská kombinace. Závod se začíná skoky na lyžích, přičemž každý sdruženář má pouze jeden pokus. Skáče se ze středního můstku K90 nebo z velkého můstku K120. Skok se poté boduje a kromě vzdálenosti mají na celkový počet bodů vliv ještě rozhodčí, kteří udílejí závodníkům body. Ty jsou pro další průběh závodu velmi důležité – podle speciálního vzorce se totiž body přepočítávají na časový odstup, podle kterého se poté startuje v běžecké části.

Vzorec je následující: každý 1 bod ztráty na vítěze skokanské části se rovná 4 vteřinám. Když tedy nějaký sdruženář bude po skocích ztrácet na prvního závodníka například 15 bodů, tak do běžeckého závodu bude za ním vyjíždět s minutovým odstupem (15 x 4 = 60 vteřin). Běh na lyžích je tedy takovým stíhacím závodem, v němž se sdruženáři snaží dotáhnout na závodníky před nimi. Vítězem severské kombinace je logicky ten závodník, který se v běžecké části dostane do cíle jako první.

Severská kombinace a její disciplíny:

Individuální závod

Nejčastější, nejtypičtější a zároveň nejstarší varianta severské kombinace, každý závodník musí absolvovat jeden skok, a poté zdolat trať dlouhou 10 km.

Sprint

Po jednom skoku následuje běh na lyžích o vzdálenosti 7,5 km.

Závod družstev

V tomto závodě soutěží čtyřčlenné týmy, po skocích musí každý sdruženář ujet 5 km, a to štafetovým způsobem.

Závod s hromadným startem

Nejnovější disciplína severské kombinace, která poprvé se objevila na mistrovství světa 2009 v Liberci, tato disciplína je výjimečný v tom, že se nejprve koná závod v běhu na lyžích s hromadným startem, a až poté sdruženáři zamíří na skokanské můstky.

Zajímavosti z historie severské kombinace

Severská kombinace jako spousta dalších zimních sportů má svůj původ ve Skandinávii – konkrétně v Norsku. První závod v severské kombinaci se konal v roce 1892 a byl součástí premiérového ročníku lyžařského festivalu v legendárním norském areálu Holmenkollenu. Severská kombinace v průběhu let nabírala na popularitě a jejímu kouzlu podlehl ve 20. letech 20. století dokonce i norský král Olaf V., který byl zapáleným sportovcem.

První olympijský vítěz - sdruženář

V roce 1924 se ve francouzském Chamonix konaly vůbec první zimní olympijské hry a na programu nechyběla ani severská kombinace. Tehdy se však sdruženářům počítaly dva skoky a v běžecké části museli závodníci zdolat dlouhých 18 kilometrů. První disciplínou byl navíc běh na lyžích, což se obrátilo až od roku 1952. První olympijské zlato ze závodu sdruženářů v Chamonix získal Nor Thorleif Haug, který zvítězil i v běhu na lyžích na 18 a 50 km.

Zlatý hattrick a ještě něco navíc

Opravdovou legendou mezi sdruženáři se stal německý závodník Ulrich Wehling. Ten totiž dokázal do té doby nemožnou věc – ve třech po sobě jdoucích olympijských hrách (1972-1980) dokázal třikrát vybojovat zlatou medaili v individuálním závodě. A aby toho nebylo málo, tak se v roce 1974 stal tento obdivuhodný sportovec mistrem světa v severské kombinaci.

Finský supertalent Lajunen

Dalšího fenomenálního sportovce poznala severská kombinace až na přelomu nového tisíciletí. Talentovaný finský sdruženář Samppa Lajunen dal o sobě vědět už na olympiádě v Naganu v roce 1998, kde získal dvě stříbrné medaile. A to mu tehdy bylo teprve 18 let! K nejlepším sdruženářům v historii se ale připojil až na dalších hrách v roce 2002 v americkém Salt Lake City. Tam totiž díky své dokonalé formě ničil všechny soupeře a získal hned tři zlaté medaile. Po sezóně 2003/04, v níž vybojoval dva bronzy na mistrovství světa v italském Val di Fiemme, ale Lajunen šokoval sportovní svět – kvůli ztrátě motivace a většímu času na vysokoškolské studium se totiž ve 24 letech rozhodl ukončit kariéru.

Česká stopa v severské kombinaci

Co se týče českých sdruženářů, tak se ještě žádnému v historii nepodařilo vybojovat na olympiádě cenný kov. Nejblíže tomu byl Tomáš Kučera v roce 1968 na hrách v Grenoblu, když v individuálním závodě skončil na čtvrtém místě. Jeho úspěchu se naposledy přiblížil Pavel Churavý v kanadském Vancouveru v roce 2010, který zde vybojoval pátou příčku.

Na mistrovstvích světa se však českých sdruženářům dařilo o poznání lépe. V roce 1925 se mistrem světa v severské kombinaci stal Otakar Německý, který si v Janských Lázních dojel pro zlato i v běhu na 18 km. Historicky nejúspěšnějším mistrovstvím světa se pro české sdruženáře stal šampionát v roce 1927, který hostila italská Cortina d´Ampezzo. Mistrem světa se zde stal Rudolf Purkert a dominanci českých sdruženářů potvrdil Otakar Německý, který získal stříbrnou medaili.

Na další zlatý úspěch na mistrovství světa čekali čeští sdruženáři ovšem více než 40 let. Toto čekání prolomil až v roce 1970 Ladislav Rygl, když opanoval šampionát ve Vysokých Tatrách. Od té doby se ale českým sdruženářům nepovedlo na mistrovstvích světa získat žádnou medaili. Nejvýraznější úspěchy od té doby si tak připsal Ladislav Rygl ml., který na přelomu tisíciletí vyhrál tři závody Světového poháru a celkem třináctkrát v něm získal cenný kov. V poslední době je nejlepším českým závodníkem Pavel Churavý, velké naděje se však upírají ke sdruženáři Tomáši Portykovi.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Pojeďte s námi na ferraty! Poradíme vám místa, ze kterých se vám bude tajit dech

Obtížnost A: Velmi lehký terén, řetězy slouží jen k pocitu bezpečí. Jejich použití často není vůbec nutné.  Obtížnost B: Obtížněj...

Extrémní sjezd na kole downhill: Zábava pro diváky i jezdce

Rychlost, odvaha, technická preciznost, fyzická zdatnost. To jsou základní předpoklady úspěšného závodníka MTB. Během závodů sjíždí závodníci trasu z…

Skydiving: Létání bez křídel získává fanoušky po celém světě

Mnoho lidí nedělá rozdíly mezi skydivingem a obyčejným seskokem s padákem. Představují si letadlo vysoko nad zemí, ze kterého seskočí. Chvilku si…

Rafting jako rekreační aktivita i extrémní adrenalinový sport

Jízda na nafukovacích člunech je vzhledem k použitému materiálu poměrně novodobou sportovní aktivitou. Poprvé se ve větší míře začaly gumové…

Běhání s kočárkem je skvělý způsob, jak spojit sport s péčí o dítě. Zjistěte, co před vyběhnutím nepodcenit

Běhání s kočárkem je v posledních pár letech velký hit, kterému propadlo mnoho novopečených rodičů. Tato aktivita je krom jiného t...

Znáte fartlek? Netradiční běžecký trénink střídající pomalé a rychlé intervaly. Bude vás to bavit!

Jestliže se chcete dostat rychle do kondice, zhubnout a zvýšit svou tělesnou zdatnost, pak je fartlek pro vás to pravé. Jde o půvo...

Běhání v chladných měsících. Je lepší běhání venku nebo na běžeckém pásu?

Běhání je činnost prospěšná. Nejen pro naše tělo, ale i pro ducha. Během běhání jsme schopni dokonale vypnout hlavu, odpočinout si od stresu a na chvíli zapomenout na starosti. Zároveň posilujeme tělo, budujeme...

Běhání ve vodě neboli aqua jogging je perfektní sport na léto

Na našem evropském kontinentu se běhání ve vodě poprvé objevilo zhruba před třiceti lety. Průkopníkem v tomto sportu byl americký trenér atletů Glenn…

Šerm: Historie snoubená se sportem i uměním. Chcete se naučit šermovat?

V šermu je ukryto kus historie a rozhodně má své kouzlo. Jde ale především o sport, při kterém se zapojí do práce celé tělo i naše mysl. Šerm rozvíjí koordinaci, hbitost, rovnováhu, flexibilitu, sílu a podporuj...

Kurz sebeobrany působí pozitivně nejen na fyzičku. Co dalšího vám přinese?

Kurz sebeobrany můžete zvažovat, pokud se chcete dostat do lepší fyzické kondice, ale pachtění v posilovně vás zkrátka nebaví. Zahrnuje totiž celou řadu bojových umění, mezi kterými si každý najde to pravé. Ať ...

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

MMA je zkratka pro Mixed Martial Arts, což v překladu do češtiny znamená smíšená bojová umění. Někdy je tento sport nazývaný i jako boj v kleci, probíhá totiž v oplocené aréně. MMA je obecně považovaný za jeden...

Aikido: Mírumilovný sport nebo bojové umění?

Název aikido není náhodným označením pro nějaký sport či bojovou techniku. Je nositelem poselství: Ai – harmonie, Ki – energie, Do – cesta. Volně…

Cvičení po porodu. Tipy na cviky, které vás dostanou do formy

Jestliže se vám právě narodilo miminko a toužíte dostat co nejrychleji zpět do formy, pak pro vás bude cvičení po porodu to pravé. Navíc vám takové cvičení může pomoci i s rekonvalescencí a zbaví vás přebytečný...

Strollering je cvičení pro každou aktivní maminku. Dáte mu šanci?

Strollering je cvičení určené pro všechny ženy a muže na mateřské a rodičovské dovolené, kteří chtějí být na aktivní a sportovat i během péče o…

Sport v těhotenství nevadí, vyberte si ten nejvhodnější pro vás

Nejdůležitější je poslouchat své tělo a nenutit se zbytečně do žádných aktivit. Sport v těhotenství je nutné přizpůsobit nejen vaší kondici, ale i…

Těhotenská jóga vám pomůže zůstat fit a naladit se na porod a miminko

Těhotenství je období, které s sebou nese radostné očekávání i určitá omezení. Na adrenalinové sporty budete muset na chvíli zapomenout, ale můžete…

Oční jóga opravdu funguje. Vyzkoušejte těchto 5 cviků a přesvědčte se na vlastní oči

Oční cvičení častěji označované také právě jako oční jóga jsou speciální pohyby, které údajně mohou pomoci zlepšit nebo posílit oč...

Balanční cvičení je důležité v každém věku. Podpoří zdraví, fyzičku i kognitivní funkce

Balanční cvičení je vhodné prakticky pro kohokoliv a v jakémkoliv věku. Dokonce je přímo žádoucí. Zejména starším lidem může pravi...

Cvičení versus fyzická aktivita: Jaký je mezi nimi rozdíl a co je pro vás lepší?

Ze všech stran neustále slyšíme o tom, jak důležitá je fyzická aktivita. Ale co si pod tímto pojmem představit? Skutečně musíme cv...

Máte sedavé zaměstnání nebo jste neustále v pohybu? Víme, jaký sport je pro vás nejvhodnější

Chtěli byste se začít hýbat a rozhodli jste se, že pustíte do nějakého sportu? Možná ale přemýšlíte, jaký sport by vás vůbec mohl ...

Netradiční sporty, které by vás mohly bavit. Vyzkoušejte spikeball, kangaroobik nebo famfrpál

Rádi sportujete a chtěli byste vyzkoušet něco nového? Nejrůznějších sportů, o kterých se tolik nemluví, je celá řada. Představíme ...

Oční jóga opravdu funguje. Vyzkoušejte těchto 5 cviků a přesvědčte se na vlastní oči

Oční cvičení častěji označované také právě jako oční jóga jsou speciální pohyby, které údajně mohou pomoci zlepšit nebo posílit oč...

Balanční cvičení je důležité v každém věku. Podpoří zdraví, fyzičku i kognitivní funkce

Balanční cvičení je vhodné prakticky pro kohokoliv a v jakémkoliv věku. Dokonce je přímo žádoucí. Zejména starším lidem může pravi...

Tichá chůze podpoří duševní pohodu i fyzickou kondici. Praktikovat ji můžete každý den

V dřívějších dobách byla tichá chůze přirozenou součástí lidského života a nebyl z ní vytvářen nějaký extra fenomén. Dnes se o ní ...

Tanec pro každého. Nejlepší forma cvičení, která vás bude bavit

Tanec není jen umění. Je to spontánní, příjemný a zábavný sport, který může dělat prakticky kdokoliv. A obří výhodou jsou zdravotní benefity, které přináší. Navíc není vůbec důležité, jestli umíte tančit nebo n...

Shuffle dance na hubnutí? Propadněte tanci, díky němuž spálíte kalorie zábavnou formou!

Shuffle dance je již dlouhou dobu velkým hitem mezi všemi milovníky tance a elektronické hudby. A pokud vás nebaví dřít do úmoru v...

Barre cvičení vám vymodeluje dokonalou postavu, kterou vám budou všichni závidět

Barre cvičení je novinka, která se k nám dostala z Austrálie. Spojuje v sobě prvky baletu, pilates a jógy. Barre cvičení je sestav...

Cvičení pro lepší spalování tuků. Vyzkoušejte zaručené tipy, které pomohou rychleji odbourat tukové zásoby

Spalování tuků je náročnější proces, ale pokud chceme být štíhlí, musíme na eliminaci tukové tkáně pořádně zapracovat. Ovšem nejen...

Netradiční sporty, které by vás mohly bavit. Vyzkoušejte spikeball, kangaroobik nebo famfrpál

Rádi sportujete a chtěli byste vyzkoušet něco nového? Nejrůznějších sportů, o kterých se tolik nemluví, je celá řada. Představíme ...

Tichá chůze podpoří duševní pohodu i fyzickou kondici. Praktikovat ji můžete každý den

V dřívějších dobách byla tichá chůze přirozenou součástí lidského života a nebyl z ní vytvářen nějaký extra fenomén. Dnes se o ní ...

Treking si zamilují všichni, co rádi překonávají své osobní limity. Vydejte se na dlouhou túru a vytřibte své myšlenky!

Treking je hit a propadnete mu i vy, pokud milujete adrenalin, přírodu, pohyb a překonávání sebe sama. Možná díky němu zdoláte nej...

Pickleball pro zábavu i zdraví. Nový sport, který raketově nabírá na oblíbenosti

U nás ještě není tolik známý, přesto je po celém světě čím dál tím oblíbenější. Výhodou je, že na něj potřebujete jen minimální vy...

Balet pro dospělé procvičí nejen celé tělo, ale posílí i mysl

Toužili jste jako malí být baletkou nebo baleťákem? I když jste vyrostli a sen se vám zatím nesplnil, není pozdě. Balet si můžete vyzkoušet i nyní. Dokonce se dá říci, že se z něj stává populární moderní cvičen...

Tabata: Intenzivní cvičení, které vás rychle dostane do kondice

Jedním z důvodů, proč každý den necvičíme, je nedostatek času. Ovšem i to je řešitelná veličina. Existují druhy cvičení, které příliš času nezaberou, přesto dokonale protáhnou i posílí celé tělo. A zároveň nám ...

Výživa při cvičení: Co byste měli jíst po tréninku, aby svaly rostly a vy jste se cítili skvěle?

Stejně jako samotný trénink je důležité i jídlo, které tělu dodáme po cvičení. Může nám totiž pomoci k lepší regeneraci i budování...

Cvičení s kettlebell pro všechny. Poradíme jak začít a jak cvičit správně

Kettlebell, známé také jako jednoruční činky, se v posledních letech staly značně populárním doplňkem fitness cvičení. Díky kettlebell dokonale procvičíte a posílíte celé tělo. A navíc je cvičení s kettlebell z...

Trápí vás zmrzlé rameno? 5 nejlepších cviků, které vám uleví

Syndrom zmrzlého ramene je značně nepříjemný zdravotní problém, který se projevuje silnou bolestivostí a nepohyblivostí ramenního kloubu. Člověk má problém s jakýmkoliv pohybem paže i s rotací ramene. Ale přede...

Cvičíte pravidelně? Nezapomínejte na regeneraci svalů. Aby byly svaly silné, potřebují i odpočívat

Ať už snažíte spálit tuk nebo nabrat svaly, vždy je důležité ve svém cvičením plánu myslet i na regeneraci svalů. Cvičení je sice ...

I svaly potřebují péči. Tipy, jak účinně předcházet zranění svalů

Jestliže pravidelně cvičíte, měli byste myslet především na své svaly. Nikoliv pouze na to, jak po cvičení rostou. Ale zejména na to, abyste jim dopřávali pravidelnou regeneraci a předcházeli tak i zranění sval...

Závislost na cvičení jako velký problém. Obnovte svůj zdravý vztah ke cvičení i k pohybu

Závislost na cvičení může být velký problém a zbavit se jí rozhodně není jen tak. Jak se vlastně stane, že se pohyb změní ze zábav...

Sportovní obuv by měla být kvalitní a odpovídající druhu pohybové aktivity. Jak vybírat?

Sportovní obuv by měla být pohodlná, a především pak kvalitní. Její správný výběr nelze podcenit, neboť tak můžete předejít nepříj...

Hudba jako hnací motor. Jak pomáhá při cvičení?

Pozitivní vliv na sportovní výkon Výzkumy dokazují, že při sportování bez hudby vydržíme méně minut než s hudbou. Hudba zvyšuje schopnost se…

Znáte redcord? Systém lan a popruhů pro cvičení i jako účinná fyzioterapie

Redcord je metoda, která využívá speciálních popruhů k zavěšení částí vašeho těla. Laicky to lze popsat, jako byste leželi ve vzduchu. Popruhy…

Sport, který posílí páteř a urychlí metabolismus

Obruč jako zábavná pomůcka byla patentována v Americe v roce 1958 a od té doby se pravidelně vrací do našich životů. A není divu, vždyť tento…

Chcete rychle zhubnout a přitom budovat svalovou hmotu? Zařaďte do jídelníčku protein z hnědé rýže

Proteinové prášky patří mezi doplňky stravy, které využívají především sportovci. Ale nejen jim jsou určeny. Využívat služeb prote...

Veganský protein: Má smysl konzumovat výhradně rostlinné proteiny? Který protein je nejlepší?

Proteiny se v poslední době staly stálicí v jídelníčku, ale také oblíbenými suplementy ve sportovní výživě. Někteří říkají, že byc...

9x nízkosacharidové svačiny, které vás na dlouho zasytí

S končící zimou máme chuť dostat se opět do formy a zbavit se tukových zásob, které na našem těle za poslední měsíce ulpěly. Sázkou na jistotu může být nízkosacharidová dieta, která dokáže tukové zásoby poměrně...

Nejlepší proteinové koktejly, které zaženou hlad a pomohou budovat svalovou hmotu

Ať už se řadíte mezi sportovce nebo se jen snažíte zformovat postavu či nabrat svalovou hmotu, mohou být pro vás proteinové koktej...