Kulturistika: V jakých kategoriích lze soutěžit a jak začít s kulturistikou?
Když se řekne kulturistika, pravděpodobně se vám vybaví muži s vypracovanými postavami, velikými svaly a viditelnou každou šlachou na těle, jejichž nejlepším přítelem jsou těžké činky a proteinové nápoje. Kulturistika však není pouze mužská záležitost, tomuto sportu se věnují také ženy. Kulturistika je sport, ve kterém jde o dosažení požadovaného vzhledu na základě hodnocených kritérií, kterými jsou zejména symetrie těla, vypracované a vyrýsované svaly a minimum tuku. Jednotlivé požadavky na vzhled se však liší podle jednotlivých kulturistických disciplín.
Kulturistika zahrnuje nejen sport jako takový, ale velkou část cesty k požadovanému vzhledu tvoří strava s dostatečým příjmem potřebných živin (zejména bílkovin, které jsou pro nabírání svalové hmoty klíčové) a doplňky stravy.
Kde kulturistika vznikla?
Kulturistika sahá se svými kořeny až do antických dob, ze kterých pocházejí důkazy o tvarování těla za pomocí zvedání a cvičení s nejrůznějším závažím. Jako samostatný sport se však kulturistika prosadila v USA až na přelomu 19. a 20. století a v Evropě až po druhé světové válce, kdy vznikla také mezinárodní asociace IFBB neboli International Federation of Body Building. V té době byla již kulturistika rozšířena, ale jako sport ještě stále nebyla uznána – toho se kulturité dočkali až v roce 1998. V České republice spadají kulturistické soutěže pod Svaz kulturistiky a fitness České republiky (SKFČR).
V dnešní době je už kulturistika brána jako sport zcela automaticky a účast na kulturistických soutěžích je snem i cílem mnoha pravidelných návštěvníků posiloven.
Pokud přemýšlíte, jak začít s kulturistikou, musíte se nejprve rozhodnout, v jaké kategorii chcete soutěžit a tomu přizpůsobit své tréninky i stravu. Pod pojem kulturistika totiž spadají i mnohem „lehčí a jemnější“ fitness disciplíny, kdy závodníci nejsou zdaleka tak osvaleni, jako na kulturistických soutěžích. Lehká kulturistika tedy může být i pro sportovně založené slečny a ženy, které by rády předvedly to, na čem celé měsíce tvrdě pracují v posilovně.
Jak začít s kulturistikou – na koho se obrátit?
Rozhodli jste se, že je kulturistika ten pravý sport pro vás? Máte za sebou měsíce, nebo ještě lépe roky dřiny v posilovně a chcete své úsilí zúročit?
Budete se muset stát členem sportovního oddílu, díky čemuž získáte možnost účastnit se soutěží SKFČR. Každý z oddílů má svého předsedu a zpravidla jde o spolky z posiloven a fintess center či o fitness trenéry, kteří mají pod sebou své svěřence. Je pravděpodobné, že i vaše posilovna je zaregistrována také jako sportovní oddíl, proto registrace nebude nijak komplikovaná. Jako jednotlivec bez členství ve sportovním oddílu se na soutěže přihlásit nemůžete.
Jak začít s kulturistikou – kterou kategorii si zvolit?
SKFČR a členské oddíly pořádají celou řadu soutěží soutěží, a to zpravidla ve dvou ročních obdobích – v jarní a podzimní sezóně. Soutěže jsou rozděleny na mistrovské, pohárové, kondiční a mezinárodní. Z mistrovských soutěží vítězové jednotlivých kategorií odcházejí jako „mistři České republiky“.
Pohárové soutěže jsou bez mistrovských titulů, „pouze“ s vítěznými poháry a kondiční soutěže jsou určeny pro začínající závodníky, pro které je kulturistika novou disciplínou. Nejvýzamnější jsou samozřejmě soutěže mezinárodní, které se konají ve všech koutech světa.
Soutěže bývají rozděleny do několika kategorií. Kulturistika je sice pojem, pod který by se dala zahrnout veškerá snaha o tvarování postavy a nabírání svalů, oficiálně jde však pouze o název dvou kategorií.
Kulturistika
Kulturistika je kategorie jak pro muže, tak ženy. Je to disciplína, ve které jde o maximální symetrii svalstva, minimum tuku a svaly viditelně vyrýsované. Závodníci mají předepsanou sestavu postojů, na základě kterých jsou hodnoceni. Laicky řečeno je kulturistika tou kategorií, kde mají závodníci největší objem svalů.
Klasická kulturistika
Klasická kulturistika je na rozdíl od kategorie „kulturistika“ pouze pro muže. I zde je kladen velký důraz na symetrii a vyrýsované svaly i svalový objem, který je však menší než ve výše jmenované kategorii. V této kategorii mají závodníci i minutovou volnou sestavu, kde libovolně pózují za zvuků hudby.
Fitness
Stejně jako klasická kulturistika je i fitness kategorie otevřena jak mužům, tak ženám. Zde je požadována taktéž symetrie a estetičnost, avšak svalový rozvoj je přiměřený. Závodníci musí být osvalení a vyrýsovaní, ale zdaleka ne tak objemní, jako v předešlých dvou kategoriích. Zde je prostor pro volnou sestavu delší než v kategorii „klasická kulturistika“ - závodníci mají na předvedení přesně 90 sekund. Tato sestava je zaměřená nejen na předvedení postavy, ale také na silové a gymnastické prvky.
Bodyfitness
Kategorie výhradně pro ženy. Opět zde jde o symetrii postavy, přiměřené svalstvo a vyrýsované tělo, avšak úplně v jiném měřítku, než u ženské kulturistiky. Nepřirozeně objemné svaly do bodyfitness nepatří. Tak jako v ostatních kategoriích, i v bodyfitness mají ženy určené pózy, na základě kterých jsou hodnoceny.
Physique
Disciplína pro ženy i muže. Ženy jsou zde svalnatější než v bodyfitness, ale naopak jemnějšího vzhledu než v kulturistice. Pro muže je požadavkem physique kategorie svalnatá a vyrýsovaná postava, která je zároveň symetrická. Důraz se zde klade nejen na osvalení, ale také na celkový vzhled závodníků, včetně upraveného účesu či líčení u žen.
Bikiny fitness
Bikiny fitness je „nejjemnější“ ženská kategorie, která je určena pro ženy, které nemají žádné objemné, výrazné a příliš vyrýsované svaly, ale místo toho symetrickou, štíhlou postavu s jemnými náznaky osvalení. Důraz je zde kladen na celkový vzhled, od vlasů přes líčení až po plavky, a podstatné je také vystupování a ladnost při předvádění pohybů.
Diskuse k článku
RE : Kulturistika: V jakých kategoriích lze soutěžit a jak začít s kulturistikou?